Folyamatosan égeti a zsírt állandó jóllakottság mellett: a PURE-diéta az egészséget is helyreállítja

A PURE-diéta egy olyan étrendajánlás, mely hét fő ételcsoportot foglal magába, és egészséges táplálkozásra ösztönzi a követőit.

PURE-diéta
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A PURE-diéta valójában nem is diéta, hanem a PURE tanulmány alapján készült "ajánlás," melyben az élelmiszereket a minőségük szerint csoportosították, melyek a halak, a zöldségek, a magvak, a hüvelyesek, a gyümölcsök, a tejtermékek és a feldolgozatlan vörös húsok.

Ezek az élelmiszercsoportok mind-mind összeköttetésben állnak az egészséges életévek növekedésével, és kimutatták szív-érrendszervédő hatásukat is, ráadásul megfelelő arányban fogyasztva őket még a fogyást is elősegítik.

A PURE-diéta alapjai

- A tápanyagokra szüksége van a szervezetnek, nem csak zöldségekre és gyümölcsökre, hanem tejtermékekre és vörös húsokra is - mondta a PURE tanulmány egyik vezetője, Andrew Mente a Medscape oldalán. Ezek az élelmiszerek olyan tápanyagokat tartalmaznak, amiket a zöldségek és a gyümölcsök nem. 

GettyImages-91559102

Noha köztudottan a nyugati diétákban a tejtermékek és a vörös húsok már mintegy mumusként jelennek meg, a kutatók szerint nem szabadna teljesen kiiktatni ezeket az étrendből, mértékkel ugyanúgy lehet őket fogyasztani. A tanulmány eredményeit 2017-ben mutatták be, és céljuk az volt vele, hogy az olyan, szegényebb országok lakóinak is tudjanak étrendajánlást előírni, akiknek szerény kínálatból kell gazdálkodniuk. 138 ezer emberrel végezték a kísérletet világszerte. Az ajánlásuk szerint naponta az energiabevitelnek az 54%-át szénhidrátoknak, 28,3 %-át zsíroknak és 17,9 %-át fehérjéknek kellene kitennie. 

Ezenkívül hét funkcionális élelmiszert azonosítottak, és ezeket különböző más vizsgálatok eredményeivel vetették össze. Észrevették, hogy a PURE-diétát követőknél alacsonyabb a mortalitás és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulása, emellett a rákos megbetegedések száma is csökkent. Eddig nyolcévnyi adatot tudtak átvizsgálni, de a kutatás vezetője szerint még kétszer ennyi időre lenne szükségük ahhoz, hogy bizonyosságot nyerhessenek ezen áldásos hatásáról, éppen ezért továbbra is lekövetik a résztvevők egészségi állapotát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az általuk alkalmazott pontszámokat más szakértők megkérdőjelezték, mert a telített zsírok fogyasztása épp hogy a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát növeli, így nem javasolt arra sarkallni az embereket, hogy az étrendjükben gyakran szerepeljenek ilyen jellegű élelmiszerek.

Mindenesetre a vörös hús vas- és B12-vitamin-tartalma miatt vitathatatlanul fontos a szervezet számára, ezeket a növényi alapú élelmiszerek nem, vagy csak alacsony szinten tudják biztosítani. A másik indok pedig az, hogy az alacsonyabb átlagjövedelmű országok lakói számára minden olyan élelmiszert számításba kell venni, ami bármilyen szinten segíthet leküzdeni a tápanyaghiányos állapotokat. És e tekintetben a vörös húsok és a zsíros tejtermékek is ide tartoznak. 

GettyImages-1473551682

Mutatjuk, mit és mennyit fogyassz

  • Naponta 4-5 adag gyümölcs vagy zöldség, egy adag lehet egy közepes alma vagy banán, 75 gramm zöld leveles zöldség vagy 85 gramm egyéb zöldség.
  • Hetente 3-4 adag hüvelyes, ez lehet 90 gramm főtt lencse vagy bab.
  • Mindennap egy adag az olajos magvakból, például 30 gramm dió vagy mandula.
  • Hetente 2-3 adag hal, például 85 gramm hekkfilé.
  • Naponta 2 adag zsíros tejtermék, például 250 milliliter tej vagy joghurt, 40 gramm sajt.
  • Naponta egy adag teljes kiőrlésű gabona, ez lehet egy szelet kenyér, 90 gramm főtt rizs, árpa vagy egyéb lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazó gabona vagy álgabona.
  • Naponta egy adag feldolgozatlan húsféle, például 85 gramm sült vöröshús vagy ugyanennyi baromfihús. 

Ez az étrend főleg a természetes élelmiszerekre összpontosít, a feldolgozott vagy ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását jelentősen mérsékli. Mivel rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendről van szó, elősegíti a fogyást és az egészségmegőrzést is.

Olvass tovább: zsugorítja a hasnyálmirigy- és a vastagbélrák-daganatot is ez a fogyasztó étrend

Egy népszerű étrendről készített kutatásból kiderült, hogy mind a hasnyálmirigy-, mind pedig a vastagbéldaganatok méretét is csökkentheti.

Zsugorítja a hasnyálmirigy- és a vastagbélrák-daganatot is ez a fogyasztó étrend: új kutatás jelent meg róla

Egy népszerű étrendről készített kutatásból kiderült, hogy mind a hasnyálmirigy-, mind pedig a vastagbéldaganatok méretét is csökkentheti.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük