A nehézlégzés az első tünet! Egy alig ismert tüdőbetegség: pulmonális hypertonia

Ritka, de súlyos betegség a pulmonális hypertonia.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az idén, november 9-én harmadik alkalommal szervezi meg a Tüdőér Egylet a tüdőérbetegségben szenvedők országos találkozóját.

Amennyire gyakoriak és ismertek a tüdő különféle betegségei - a tbc, a COPD vagy az asztma, - annyira rejtett és nem csak a betegek, de orvosok széles körében sem eléggé ismert, hogy a tüdő érrendszerének is lehetnek krónikus kóros eltérései.

Pulmonális hypertonia

Az akut tüdőembóliáról mindenki hallott, de ennek idült változata már a ritka betegségek csoportjába tartozik. A krónikus tüdőembóliás beteg sokszor nem is tud korábbi akut életveszélyes vagy súlyos állapotról beszámolni, ami megfelelhetne az első embóliának, a vizsgálati leletekkel mégis igazolható, hogy kisebb-nagyobb vérrög a tüdő ereit elfoglalja.

Veszélyes következmények

A következmény súlyos: a tüdőerek vérnyomása a normál érték két- háromszorosára emelkedik, ez pedig sokszoros munkavégzésre kényszeríti a szív jobb kamráját. Hasonló keringési zavart nemcsak a krónikus tüdőembólia hozhat létre, hanem bizonyos reumatológiai, autoimmun betegségek, mérgező hatású anyagok, egyes - korábban forgalmazott, de mára már betiltott - gyógyszerek is.

Más betegség is állhat a háttérben, ilyenek bizonyos veleszületett szívbetegségek, egyes májbetegségek, oxigénhiányos tüdőbetegségek, a szívelégtelenség bizonyos formái. De a tüdőerekben a magas vérnyomás, szaknyelven a pulmonális hypertonia - PAH - önmagában is állhat, amikor nincs más ok, vagy társbetegség, az eltérés közvetlenül a tüdőerek falában, azok megvastagodásával indul, és úgy hozza létre a súlyos keringési zavart.

8 magyar orvos, aki előrevitte a világot

Nézegess képeket!

Elolvasom

A pulmonális hypertonia tünetei

A betegség típusos tünete a minden ok nélküli, egyre súlyosbodó nehézlégzés, fulladás. Ez egyre kisebb terhelésekre is előjön a korábban egészséges emberben. Tüneteit azonban sok más, gyakoribb kórkép is okozhatja, ezért pusztán a panaszok alapján nem lehet rá következtetni. A vizsgálatok elsősorban kardiológiai szűrést jelentenek, amikor az EKG és a szívultrahang a jobb kamra elváltozását kimutatja, és valószínűsíti a tüdőerek nagy nyomását. A részletes kivizsgálást ezek alapján a kijelölt központok végzik el. Itt döntenek arról, hogy a betegnél van-e értelme olyan gyógyszeres kezelés elkezdésének, ami közvetlenül tágítja a tüdőereket. Ezek a gyógyszerek az utóbbi években kerültek forgalomba, és meglehetősen költségesek.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ritka betegség

A pulmonális hypertonia ritka betegségnek számít, hazánkban 150 és 500 beteg közötti a kezelésre szorulók száma. Akiknél a gyógyszeres kezelés nem lehetséges, nem hatásos, vagy a beteg állapota ennek ellenére romlik, műtétek is szóba jönnek. Ha a krónikus embólia kimutatható, ennek eltávolítása nagyon jelentős állapotjavulást okozhat, egyébként a tüdőtranszplantáció a megoldás.

Az egyesülethez a betegek önkéntesen csatlakoznak. Legtöbbjüknek segít, hogy hasonló betegségben szenvedő társakra találnak, és megoszthatják tapasztalataikat a sorstársakkal. Akad olyan beteg is, aki nem szeretné másokkal a baját megtárgyalni. Az egyesület a lelki segítségen túl érdekvédelmet is képvisel, szociális segítséget ad krízishelyzetben, és fórumok szervezésével a betegek a kérdéseikre szakemberektől kaphatnak válaszokat.

Pulmonalis Hypertoniás – PAH – Betegek Országos Találkozója
Időpont: 2013. november 9. 10 óra
Helyszín: Budapest, XIV. Kerület, Stefánia Palota, Stefánia út 34-36.
Ezt is szeretjük