Védi a májműködést és az emésztőszerveket: a pitypang minden része csupa egészség
A pitypang minden része jótékony hatással van a szervezetre.
A pitypang - vagy más néven gyermekláncfű - rendkívül egészséges gyógynövény, amely tavasztól őszig folyamatosan sárgán pompázik az udvarokon, parkokban, réteken.
A pitypangot már régóta használják a népi gyógyászatban, hiszen a növény minden egyes része felhasználható a virágjától egészen a gyökeréig, és rengeteg jótékony hatása van a szervezetre nézve, így akár gyűjthettek is belőle néhány tövet.
A pitypang hatásai
A kesernyés ízű növény fogyasztása legfőképp az epe- és májproblémák gyógyítására javasolt. A pitypang tarakszacin- és keserűanyagkaucsuk-tartalma révén védi a máj működését, gazdag cseranyagban, nyálkában, virágai, levelei magas B2- és C-vitamin-tartalommal is bírnak.
A belőle készült főzet a májregeneráló hatás mellett hajtja az epét, serkenti az étvágyat, javítja a gyomor és az emésztőrendszer működését. Sőt, egy laboratóriumban végzett kutatás során megfigyelték, hogy a növény kivonata a hasnyálmirigyrákos sejteket szelektív apoptózisra, programozott sejthalálra késztette, tehát az egészséges sejtek károsodása nélkül elpusztították önmagukat.
A pitypanggyökér - különösen ősszel gyűjtve - jelentős mennyiségű inulint is tartalmaz. Főzete vértisztító és remek vizelethajtó, így segít megelőzni a vesekőképződést, de mivel más vízhajtókkal ellentétben a kálium nem távozik túl nagy mértékben a szervezetből, nem okoz ásványianyag-hiányt. Hozzájárul a fogyás sikeréhez is, továbbá a virághoz és a levélhez hasonlóan segít a máj regenerálásában.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Minden része felhasználható
A pitypang levelét a virágzás előtti növényekről gyűjtik be, hiszen ekkor még nem erősen keserű ízű. A levél vegyes zöldsalátákba is remekül illik, de főzelék is készíthető belőle.
Egy lehetséges elkészítési mód, ha egy marék pitypanglevélhez pici olívaolajat, ízlés szerint aprított fokhagymát vagy medvehagymát, egy csipet sót és egy kevés citromlevet adsz. De akár más leveles zöldségekkel, fejes salátával, rukkolával, friss céklalevéllel is gazdagíthatod, sőt a darabolt főtt tojás is illik hozzá.
A sárgán pompázó virág isteni finom szörpalapanyag: négy marék virághoz másfél kilogramm cukor, két citrom és víz szükséges, az itallal pedig alig van macera. Hosszabb ideig és sűrűbbre főzve a szörpnél valamivel töményebb, édes szirup is készülhet belőle, amelyet pitypangméznek is neveznek.
A gyökerek főként őszre dúskálnak a hatóanyagokban, azokat nyersen vagy szárítva is felhasználják, sőt a szárított anyagból a cikóriához vagy a katánggyökérhez hasonlóan kávépótló is készíthető. A pitypangnak tehát minden egyes része gyűjthető és felhasználható az egészségmegőrzés érdekében.
Epeműködést serkentő gyógynövények
Az epehólyag és máj működését több gyógynövény is serkenti: próbáld ki őket!
10 gyógynövény, ami serkenti az epe működését: gyakran kellene fogyasztani őket
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- pitypang
- gyermekláncfű
- pitypangszörp
- egészséges táplálék
- gyógytea
- gyógynövény
- májtisztító ételek
- májbetegség
- emésztőrendszeri betegség
- emésztésserkentő
- vízhajtó
- rákellenes táplálék
- természetes gyógymód
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- menstruáció
Ne becsüld alá a pásztortáska hatását: magas vérnyomás és menstruációs zavar esetén is jó
- gyógynövény
- gyógytea