Optimális páratartalom a lakásban: így állíthatod be!

Őszi nyavalyák ellen

A túl alacsony, illetve a túl magas páratartalom is betegséghez vezethet. Így állítsd be rendesen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hideg időben jólesik a felfűtött lakásba hazaérkezni, ám a meleg atmoszféra különösen kedvez a légúti és a megfázásos betegségek terjedésének.

Ha szeretnéd ezektől mentesen eltölteni az őszi szezont, akkor a lakás hőmérséklete mellett fordíts figyelmet a páratartalom beállítására is. Segítünk benne.

Az ideális páratartalom

Mint általában mindenben, a páratartalom beállításában is az arany középutat kell keresni, azaz az sem jó, ha túl száraz, de az sem, ha túl párás a szoba levegője.

Amikor a páratartalom alacsony, a nyálkahártyák kiszáradhatnak, kellemetlen szemszárazságot és köhögést okozva, ugyanis a száraz nyálkahártyán sokkal könnyebben megtelepednek a náthás, meghűléses betegségek kórokozói.

Ugyanakkor a túl magas a páratartalom szintén veszélyes a légutakra és a tüdőre nézve, különösen akkor, ha a lakásban a páralecsapódás penészedést okoz.

40-60%-os páratartalom

A szakértők szerint az egészséges felnőtt szervezet számára 40-60%-os páratartalom az optimális, míg gyerekeknél ennél picit magasabb, 60-70%-os páratartalom az irányadó. Természetesen ezt csak úgy érzésre aligha lehet beállítani, ezért érdemes beszerezni egy páratartalom-mérőt, mely már 2-3 ezer forinttól kapható.

Köhögéscsillapító gyógynövények: képeken a 6 legerősebb

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így párásíts!

Párásítani kétféleképpen lehet. A pénztárcakímélőbb megoldás nyilvánvalóan az, ha egy vízzel teli edényt teszel a fűtőtestre, és hagyod, hogy a víz elpárologjon. Ebbe érdemes különböző illóolajokat csepegtetni, melyekkel a légúti betegségek tünetei csökkenthetőek: a levendulából, a citromfűből, a fahéjból, a teafából vagy a grépfrútból nyert illóolaj például baktérium- és vírusölő hatással bír.

A másik lehetőség egy párásító készülék beszerzése, mely azon túl, hogy csökkenti a fűtött szoba fojtogató szárazságát, inhalálásra is tökéletesen alkalmas, ha szükség lenne rá.

A párásítás azonban csak abban az esetben működhet jól, ha megfelelő szellőztetéssel is párosul. Naponta legalább két alkalommal öt-tíz percre ki kell nyitni az ablakot, hogy az elhasználódott levegő frissre cserélődhessen. Az intenzív szellőztetésnek egyébként több előnye is van, itt olvashatsz róluk bővebben.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ne tedd!

Sokan teregetéssel próbálják orvosolni a száraz levegő okozta helyzetet, de hosszú távon ez nem kifizetődő. Egyes kutatók szerint a száradó ruhákból belélegzett mosó- és öblítőszerek tüdőproblémákhoz vezethetnek, nem beszélve arról, hogy a folyamatosan 70% feletti páratartalom kedvez a gombák és így a penész elszaporodásának is. Utóbbi szintén több légúti betegség kialakulásáért felelős.

Ezt is szeretjük