Pajzsmirigybetegség esetén szükséges az orvos által előírt terápia maradéktalan betartása, de az életmódváltásnak is jelentős szerepe van a probléma és a tünetek mérséklésében.
Pajzsmirigy-alul- és túlműködés esetén is elkerülhetetlen a szakorvos vagy dietetikus által ajánlott étrend követése, a hiányzó tápanyagok, a jód, a cink, a szelén pótlása és a testmozgás, valamint a stressz csökkentése is hozzájárul az állapot javulásához. Ebben egyes gyógynövények is segítséget nyújtanak.
Gyógynövények pajzsmirigybetegeknek
Bár a gyógynövények ki nem válthatják a szakszerű orvosi kezelést, ám kiegészíthetik annak hatását, és enyhíthetik a betegség tüneteit is. A teakúráról természetesen mindig előzetesen egyeztetni kell a kezelőorvossal, aki az egyéni állapothoz mérten javaslatot tehet az alkalmazásra.
A következő teák mindegyike elérhető a bioboltokban, gyógynövény-szaküzletekben, gyógyszertárakban, illetve online webshopokban, néhányuk pedig még a drogériákban is beszerezhető. A lista nagyrészt virágos hajtásokból, levelekből áll, melyekből forrázat készíthető: ehhez egy teáskanálnyi szárított növényt önts le 2,5 deciliter forró vízzel. A gyökerek esetében pedig 5-10 perces főzéssel oldható ki a hatóanyag.

A közönséges vagy ragadós galaj hozzájárul a hormonháztartás és a mirigyrendszer egészségéhez, pajzsmirigyprobléma esetén is javasolják a glikozidákat, cseranyagokat tartalmazó gyógynövényt. Vérnyomáscsökkentő, nyugtató hatása miatt is kedvelt a népi gyógyászatban. Megelőzésre elég heti egy-két csésze, betegség esetén kúraszerűen, napi egy csésze javasolt.
Fotó: Getty Images Hungary

Előbbihez hasonlóan a tejoltó galaj is elősegíti a megfelelő hormontermelést, így pajzsmirigy-alul- és túlműködés esetén is javasolt. Csersavat, galiozin glikozidát, valamint tejoltó enzimet is tartalmaz - utóbbi tulajdonsága miatt sajtkészítésnél oltásra is használták régen. A fogyasztási javaslat a ragadós galajjal megegyező.
Fotó: Pexels.com

Az illóolajat, cser- és keserűanyagot, kávésavat, nyálkát tartalmazó citromfű szintén szabályozza a hormontermelést, nyugtató hatása révén a stressz hatásait és a hangulat-ingadozást mérsékli, az emésztési zavart megszünteti, melyek szintén tünetei lehetnek a pajzsmirigybetegségnek. Napi 1-3 csészével is nyugodtan lehet inni, a tea bármely drogériában is kapható.
Fotó: rusak / Getty Images Hungary

A szúrós gyöngyajak keserűanyagokat, flavonoidokat, A-vitamint, értágító hatású alkaloidot is tartalmaz, a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit enyhíti, hozzájárul a hormontermelés egyensúlyához, de szabálytalan menstruációs ciklus esetén is bevethető. Napi 1-2 csésze ajánlott belőle, hosszú távon is, kivéve szívbetegség és várandósság esetén.
Fotó: KaterinaSheredeko / Getty Images Hungary

A szurokfű, azaz az oregánó timoltartalmú illóolajat, vaszöldítő csersavat, keserűanyagot is tartalmaz. Teaként az agyalapi mirigyet serkenti, ami hatással van a pajzsmirigyre is. Emellett nyugtató, köhögéscsillapító hatású. Napi 1-3 csésze javasolt, kúraszerűen is, kivéve várandósoknak.
Fotó: 5Ph / Getty Images Hungary

Az orbáncfű a betegség tüneteit enyhíti, így enyhe nyugtató hatással bír, és a gyomrot is védi. Napi 1-2 csésze javasolt, maximum 6 hétig, a drogériákban is beszerezhető. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember orbáncfűolajos kivonat külsődleges használatát is
javasolja, mégpedig a nyelőcső melletti területek bemasszírozásával. De óvatosan bánj vele, mert fényérzékenységet okozhat!
Fotó: Lukzs / Getty Images Hungary

A pajzsmirigy megnagyobbodása esetén az igazi édesgyökér is bevethető, amely
tanulmányok szerint csökkenti a strúma méretét. A glicirrhizin szaponinokat, flavonoidokat, kumarint tartalmazó növény köptető, görcsoldó, gyomornyálkavédő hatása is ismert, sokszor teakeverékekbe teszik. Teája főzéssel készül, napi 1-3 csészével, legfeljebb 4 héten át iható. Túlzott fogyasztása főleg magas vérnyomással nem javasolt.
Fotó: Luis Echeverri Urrea / Getty Images Hungary

A kerti kakukkfűben többek közt timol-, linalool- és karvakoltartalmú illóolaj, csersav van, légzőszervi betegségekre használatos leginkább, de a pajzsmirigytúltengés esetén is segít a hormontermelés szabályozásában napi 3 csészével fogyasztva. A teája bármely drogériában, gyógyszertárban elérhető.
Fotó: Mizina / Getty Images Hungary

Az álombogyó, vagy más néven ashwagandha gyökere pajzsmirigy-alulműködés és Hashimoto-kór esetén javasolt,
kutatások szerint kivonata a TSH és a T4 hormonok szintjét befolyásolja, de fogyasztható teaként, az ideális testsúly elérését segíti. Teakeverékekbe is teszik, porként turmixokba is tehető, de mindig kövesd a csomagoláson feltüntetett adagolást.
Fotó: eskymaks / Getty Images Hungary
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)