Mit tegyél, ha 100 évig szeretnél élni?
Bár az öregedés téged sem kerülhet el, bizonyos aranyszabályok betartásával sokat tehetsz azért, hogy sokáig megőrizd az egészségedet.
Sokan és régóta keresik a hosszú, egészséges élet titkát. Mindeközben nehezen ismerik fel, hogy teljesen hétköznapi dolgokkal, csodaszerek nélkül is sokat tehetnek az idő múlása ellen. Ha szeretnéd megérni az egészséges időskort, néhány pofonegyszerű apróság sokat segíthet ebben.
Rendszeres sportolással, megfelelő táplálkozással, valamint bizonyos egészséges szabályok betartásával lelassíthatod az idő kerekét.Kevesebb gyógyszer!
Természetes, hogy bizonyos kor után több betegség lesz úrrá a testen, mint fiatalkorban, és ezekre bizony a gyógyszer a megoldás. Azt azonban tartsd mindig szem előtt, hogy a piruláknak súlyos mellékhatásaik is lehetnek.
Sokkal jobban jársz, ha már most a mindenre valami bogyót elv helyett inkább a természetes megoldásokhoz fordulsz. Ha például fáj a fejed, csak a legvégső megoldás legyen a fájdalomcsillapító tabletta. Számos természetes megoldás is létezik, mellyel érdemes megismerkedned.
Alkoholt mértékkel!
Azt már tudod, hogy napi egy pohár vörösbor jót tesz az érrendszernek és a szívnek, de nem kell túlzásba esned. Érdemes hetente két-három alkoholmentes napot beiktatnod, így kímélheted a májadat. A kor előrehaladtával az alkohol sokkal lassabban bomlik le a szervezetben, ez a lassuló bomlás rendkívüli módon megnöveli a későbbi máj- és gyomorrák, valamint más betegségek kialakulásának lehetőségét. Ha tehát szeretnéd megérni az egészséges öregkort, légy óvatos és mértéktartó az alkohollal!
Táplálkozz egészségesen!
Az egészséges táplálkozás fontos kulcs a hosszú élethez. Nem elég, ha odafigyelsz a zsírmentes táplálkozásra. Lényeges, hogy változatosan fogyassz különböző élelmiszercsoportokat. Legalább heti egyszer egyél halat, a benne lévő omega-3 zsírsavaknak köszönhetően elkerülheted a különféle szívbetegségek kialakulását.
Felnőtt emberként napi öt adag zöldségre és gyümölcsre van szüksége a szervezetednek - mindez nem csupán a vitaminpótlás miatt fontos, hanem számos rákbetegséget is megelőzhetsz vele. Az elegendő mennyiségű rostbevitel nélkülözhetetlen, hiszen kiegyensúlyozottá teszi az anyagcserét. A rostban gazdag élelmiszerek közül is azokat érdemes választani, melyek vitaminokban és ásványi anyagokban minél gazdagabbak.
A keresztesvirágzatúak - például a karfiol, a káposzta vagy a brokkoli - ilyen szempontból remek választásnak bizonyulnak. Ráadásul emésztésük során egy AITC nevű vegyület is felszabadul a szervezetben, mely a tudományos kutatások szerint pusztítja a rákos sejteket.
Már most jó, ha átalakítod étkezési szokásaidat. Kis odafigyeléssel az egészséges táplálkozás hamar rutinná válhat, és rossz szokásaidat elhagyva sokat javíthatsz későbbi egészségi állapotodon.
Étrend-kiegészítők
A nyári hónapokban érdemes idénygyümölcsök és zöldségek formájában magadhoz venni a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat. Ha azonban stresszes időszakon mész keresztül, vagy betegség miatt gyengült le a szervezeted, nem árt egy is plusz segítség. A vitamintabletták és étrend-kiegészítők sokat segíthetnek ilyen esetekben.
A legfontosabb, hogy megfelelő mennyiségű antioxidánst, C-, E-vitamint és béta-karotint juttass szervezetedbe, de ezek mellett rengeteg készítmény kapható különböző összetételekkel.
Védd a csontjaidat!
Hazánkban minden harmadik menopauzán átesett nő csontritkulásban szenved, ezért érdemes már egészen fiatalon gondolnod csontjaid egészségére. Sokan tévesen azt hiszik, hogy csak a változókorral kezd el csökkenni a csontsűrűség, valójában azonban már 35 éves kor körül elindul a folyamat. A rendszeres sport, főleg a súlyzókkal végzett gyakorlatok sokat segíthetnek, hogy később is megőrizd csontjaid szilárdságát. Emellett nem feledkezhetsz meg a megfelelő D-vitamin-bevitelről, illetve a kalciumban gazdag ételekről sem. A kemény sajt, a brokkoli vagy a szója mind-mind gazdag kalciumforrás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A biztonság kedvéért pedig néhány évente elvégeztethetsz egy csontsűrűségmérést, hiszen sok nőnél genetikai okokból vagy bizonyos gyógyszerek hatására az átlagosnál korábban elindul a csontsűrűség csökkenése.
Cikkünk a Reader's Digest Törődjön többet az egészségével! című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- táplálkozás
Mit tudnak a százévesek?
- táplálkozás
- megelőzés
Így élj száz évig!
- táplálkozás
- megelőzés