Egyetlen változtatás, amitől boldogabbak és nyugodtabbak lettek az emberek: tanulságos kutatás

Ki ne szeretne kiegyensúlyozottabb lenni a mindennapok során?

Mentális egészséget fokozó változtatás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha nehéznek találod a nyugalom és kiegyensúlyozottság állapotának elérését a túlhajszolt mindennapok során, nem vagy egyedül. Egyre többen tapasztalják, hogy az ingerek és információk, valamint az állandó készenlét és elérhetőség állapotában különösen nagy kihívást jelent a stressz csökkentése és a pszichés jóllétre fókuszálás. 

Persze, az ember általában tudja, hogy milyen változtatásokra lenne szükség az életében ahhoz, hogy jobban legyen, de még az apró módosítások is nagy elhatározást és szervezést igényelnek. Egy friss kutatás a mentális egészséget fokozó, a mindennapokat érintő módosításról számolt be, amely bár könnyűnek tűnhet, átültetése a gyakorlatba valószínűleg nem lenne egyszerű - mégis érdemes elgondolkodni rajta. 

Mentális egészséget fokozó változtatás

Napjainkra jellemző, hogy nemcsak a munkavégzés zajlik képernyők előtt, hanem a kikapcsolódás is, ez pedig összességében mozgásszegény, ülő életmódot eredményez, ami a fizikai és a mentális egészségre is káros hatással van hosszú távon. Pedig ez utóbbit ma egyébként is számtalan dolog veszélyezteti, hogy csak néhányat említsünk, idesorolható például a szomszédban zajló háború, a világjárványok és az egzisztenciális szorongás.

A könnyűszerrel függőséghez vezető közösségi média túlzott használata egyebek mellett a szorongás, a stressz és a depresszió kialakulásához is hozzájárulhat, de fizikai panaszokat is okoz: az okostelefonok bújása például megváltoztathatja a nyaki gerinc fiziológiás görbületét, nem véletlen, hogy az előrehelyezett fejtartás beszédes néven, SMS-nyakként ismert. 

Több mozgás, kevesebb kütyü- és számítógép-használat - nagyjából így foglalható össze az a német kutatás, amelynek eredményeit 2022 szeptemberében publikálták a Jorunal of Public Health című lapban. Nem mondhatni, hogy óriási újdonságokat tartalmazna a tanulmány, megállapításait a koronavírus árnyékában és a home office mind nagyobb térhódítása idején azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni.

A kéthetes vizsgálat során a 642 résztvevőt négy csoportba osztották be a szakemberek. Az első csoport tagjai félórával csökkentették a napi közösségimédia-használatukat, a második csoport ugyanennyivel emelte a mindennapos fizikai aktivitásra szánt időt, a harmadik csoport kombinálta a kétféle eljárást, a kontrollcsoport pedig nem kapott semmi instrukciót.

Az alanyok a kísérlet közben, illetve azt követően, legkésőbb hat hónappal a vizsgálat után online felméréseket töltöttek ki, amelyek a mentális és fizikai egészség, a Covid-19 okozta pszichés terhelés, stressz monitorozására, és az életmód mutatóinak értékelésére fókuszáltak. 

Az első három csoport esetében a depresszióra utaló tünetek csökkenését, az elégedettség és a boldogság, összességében a mentális jóllét fokozódását figyelték meg. A hatás leginkább a social media használatot csökkentő, ezzel párhuzamosan pedig a fizikai aktivitással eltöltött idő mennyiségét emelők körében mutatkozott meg. Az első, tehát a közösségimédia-használatot csökkentő csoportban még a dohányzás gyakorisága is csökkent. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A résztvevők ráadásul a kutatás után fél évvel is kitartottak az életmódváltás alapelvei mellett, bevallásuk szerint kevesebb időt töltöttek a világhálón és többet mozogtak, mint korábban. Mindennek tetejében arról számoltak be, hogy csökkent a közösségi média iránti érzelmi kötődésük. 

Bár a vizsgálatnak akadnak korlátai, hiszen az alanyok mindegyike fiatal, magasan képzett nő volt, az biztosan kijelenthető, hogy a mentális jóllét szempontjából a rendszeres testmozgás és a képernyőidő csökkentése kulcsfontosságú. A szakemberek szerint pedig ez utóbbiban segíthet, ha a felszabaduló időt valódi kikapcsolódást, feltöltődést és sikerélményt kínáló elfoglaltsággal, például sporttal tölti az ember. 

10 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy megtudd, jól vagy-e

A világjárványok árnyékában egy csendesebb, konkrét fertőzés nélkül terjedő járvány van kibontakozóban: a burnout, vagyis a kiégés egész generációk alapélménye lett. A gyakori tévhittel ellentétben, miszerint a jelenség csak a bizonyos szakmákban, illetve a régóta ugyanazon a munkahelyen dolgozó munkavállalókat érinti, az igazság az, hogy bárhol és bármikor felütheti a fejét.

10 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy megtudd, jól vagy-e: a kiégést nem lehet egyszerűen kipihenni

A kiégés több úri huncutságnál, idővel az egészséget is károsítja, így nagyon fontos időben észrevenni a jeleket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük