5 mindennapos dolog, ami segíthet a mélyvénás trombózis megelőzésében: ezeket az ételeket jobb kerülni

A mélyvénás trombózis kialakulásában az életmód is szerepet játszhat, így a rizikó is csökkenthető némi odafigyeléssel.

Mélyvénás trombózis megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mélyvénás trombózis gyakran észrevétlenül jelentkezik, ám kifejezetten veszélyes lehet, hiszen a vérrög leszakadva a keringési rendszeren keresztül létfontosságú szervekbe, például a tüdőbe is eljuthat, és így azonnali ellátást igénylő tüdőembóliához vezethet. 

A kórkép kialakulásában számos tényező szerepet játszhat, az öröklött véralvadási zavaron túl az életmód szerepe sem lebecsülendő. Éppen ezért aztán a megelőzésében mindennapos dolgok is segíthetnek. 

Mélyvénás trombózis megelőzése

A mélyvénás trombózis, vagyis a mélyebben fekvő vénák rögösödése általában az alsó végtagban alakul ki, itthon is sokakat érintő kórkép. Bármelyik életkorban előfordulhat, de 60 év felett megnő a valószínűsége. A betegség családi halmozódást mutat, szerepet játszhat benne a genetika is, nő a trombózishajlam az úgynevezett Leiden-mutáció meglétekor.

Műtétek, daganatos elváltozások, illetve bizonyos gyógyszerkészítmények, például fogamzásgátlók szedése is fokozhatja a kockázatot, ahogyan a várandósság is. Látható, hogy nem minden rizikótényező iktatható ki, ugyanakkor vannak olyan dolgok, amelyek hozzájárulhatnak a betegség elkerüléséhez. 

Ne dohányozz!

A dohányzás roncsolja az érrendszert, rontja a véráramlást, sűríti a vért, és csökkenti az oxigénszintjét. Növeli a visszeresség és a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát is. Utóbbihoz hozzájárul, hogy a dohányban lévő anyagok a szervezetbe bejutva merevvé teszik, és szűkítik az ereket. Amennyiben tehát fontos számodra a szív- és érrendszered egészsége, a legjobb, ha leteszed a cigarettát - vagy rá sem szoksz.

Mozgasd át a lábad!

A hosszas ülés csökkenti a vérkeringés hatékonyságát az alsó végtagokban. Az ülő munkavégzés, illetve az órákon át tartó repülés során is érdemes külön hangsúlyt fektetni a lábak átmozgatására. Bizonyos időközönként állj fel, sétálj egyet, illetve ülve nyújtsd ki az alsó végtagot, integess a bokáddal - mindkét lábbal végezd el a gyakorlatot. A rendszeres testmozgással szintén csökkenthető a kockázat, keress egy olyan mozgásformát, amelyet szívesen végzel a mindennapokban.

Hidratálj!

A dehidratáció a vér besűrűsödését okozhatja, egyebek mellett ezért is fontos a kielégítő folyadékfogyasztás. Még ha nem is érzed magad szomjasnak, akkor se felejts el hidratálni. A vizelet árnyalatából is következtethetsz rá, hogy eleget ittál-e. A nemzetközi ajánlások értelmében mérsékelt fizikai aktivitás mellett a felnőtteknek napi 2-2,5 liter folyadékra van szükségük.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Figyelj az étkezésedre!

A telített zsírokban, finomított szénhidrátokban és sóban gazdag feldolgozott élelmiszerek, húskészítmények, édességek, ropogtatnivalók túlzott fogyasztása hosszú távon károsítja a szív- és érrendszert, a koleszterinszint növelésével érelmeszesedéshez, plakkok kialakulásához és így az erek keresztmetszetének szűküléséhez vezethet. A megelőzés érdekében érdemes otthon, friss alapanyagokból főzni, a legjobb, ha minél több rostokban, antioxidánsokban bővelkedő zöldség szerepel az étrendben. Vásárlás során az élelmiszerek címkéjének tanulmányozása ajánlott.

Törekedj az optimális testsúlyra!

A túlsúly növeli a nyomást az alsó végtag ereiben, a mélyvénás trombózis rizikófaktorai között szerepel. Az optimális testsúly elérése, megőrzése tehát a megelőzés eszköze lehet, a rendszeres testmozgás és a megfelelő táplálkozás segíthet benne.

A mélyvénás trombózis gyakran tünetmentes, ha mégis panasszal jár, az érintett végtag duzzanata, a bőr színének megváltozása, fájdalom, görcs a vádliban, valamint a láb melegsége hívhatja rá fel a figyelmet. Hirtelen fellépő légszomj, vér felköhögése, mély levegővételre, köhögésre fokozódó mellkasi fájdalom, gyorsuló pulzus és légzés esetén azonnali orvosi segítséghez kell folyamodni, ezek ugyanis tüdőembóliát jelezhetnek.

8 egészséges étel a koleszterincsökkentő paradicsomból

A paradicsom körülbelül 95%-a víz, a maradék szénhidrát, rost, így a hidratálásban is segíthet. 100 grammja 18 kalóriát tartalmaz. Meglepően jó forrása az immunrendszert támogató C-vitaminnak, a folsavnak és a káliumnak is, utóbbi révén a vérnyomás szabályozásában is segíthet. Többek között ezért is ér- és szívvédő hatású.

Csökkenti a koleszterinszintet, óvja a szívet és az ereket: 8 egészséges étel paradicsomból

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük