Eddig él a kilincsen hagyott influenzavírus

Hány óráig életképesek?

A kilincsek olyan sokak által érintett tárgyak, amelyeken hosszú ideig tanyázhat az influenzavírus.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csakúgy, mint sok más európai országban, hazánkban is megkezdődött az 2015-ös influenzaszezon. Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint főleg a kontinens nyugati és északi részén terjed a lázzal és rossz közérzettel járó fertőzés.

A cseppfertőzéssel átadható kórokozók akár közvetve - fertőzött tárgyak érintésével - is terjedhetnek egyik emberről a másikra.

Az influenzavírusok terjedése

Az embereket megbetegítő vírusok közül az influenza mérsékleten fertőzőképes - áll az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatójában. Egy fertőzött ember jellemzően egy-két másik embernek adja át a kórokozót.

A vírusok átadása kétféle módon történhet: egyrészt nagyobb cseppek belélegzése útján - amelyek a fertőzött ember köhögése, tüsszentése útján kerülnek a levegőbe. Másrészt az influenzavírus terjedhet a fertőzöttel való közvetlen érintkezés útján, illetve az általa megfogott tárgyak megérintésével.

Hány óráig életképes a szervezeten kívüli influenzavírus?

Az emberi testen kívülre került vírus még órákig élet-, illetve fertőzőképes marad. Szakértők szerint például egy kilincs megérintése útján akár 2-8 órával az után is bekerülhet a szervezetedbe az influenza kórokozója, hogy a fertőzött ember megfogta azt.

8 egyszerű trükk, amivel megúszod az influenzaszezont

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az influenza leggyakoribb tünetei

Az influenzát gyakran összekeverik a náthával, mert tünetei hasonlóak. Mindkét betegségre jellemző a fejfájás, a rossz közérzet, a köhögés, a torok irritációja. Ugyanakkor az influenza - a náthától eltérően - magas lázzal is együtt jár, valamint a végtagfájdalom is inkább előbbi betegségre jellemző. Korábbi cikkünkben egy virológus mondja el, még milyen különbségek vannak a két vírus között.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Előzd meg az influenzát!

  • Szakemberek szerint a legbiztosabb megelőzési módszer a védőoltás. Korábbi cikkünkből megtudhatod, hogy milyen összetételű oltóanyagot adnak az idei influenzaszezonban az északi féltekén.
  • A védőoltáson kívül elsősorban a gyakori kézmosást javasolják a szakemberek megelőzési módszerként. Ez más cseppfertőzéssel terjedő betegségek ellen is hatékony megoldás lehet. Íme, a helyes kézmosási technika.
  • Ha valaki rosszul érzi magát, lázas, fontos, hogy ne menjen közösségbe. Ilyenkor a legnagyobb ugyanis a fertőzésveszély.
Ezt is szeretjük