Így jelzi a test a magas vércukorszintet: a cukorbetegeknek nagyon fontos, hogy felismerjék a tüneteket
A vércukorszint kiugrása nem kívánt állapot, érdemes megtanulni a jeleit.
A vércukorszint gyakori kilengései hosszú távon károsítják a szervezetet. Az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátok pillanatok alatt megemelhetik az értékeket, a szénhidrátanyagcsere-zavarral élőknek éppen ezért vigyázniuk is kell velük.
A magas vércukorszintre különbözőképpen reagál a szervezet, vannak azonban általános figyelmeztető jelek, amelyek segíthetnek a felismerésben. A cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciásoknak nagyon fontos tisztában lenniük a tünetekkel.
Magas vércukorszint jelei
A magas vércukorszint, vagyis hiperglikémia gyakran előfordul a cukorbetegséggel, inzulinrezisztenciával élőknél, különösen, ha elhanyagolják az állapotukat, nem tartják az előírt diétát, illetve nincs jól beállítva a gyógyszeres kezelésük. Ilyenkor a vérben keringő glükóz szintje meghalad egy bizonyos határértéket.
Az emelkedett vércukorszintnek különböző fokozatai vannak, hiperglikémiáról általában akkor beszélnek, ha az éhomi vércukorszint magasabb mint a 7 mmol/l, otthon mérve pedig, a nap bármelyik időszakában magasabb mint 11 mmol/l. A magas vércukorszintre például a következő tünetek hívhatják fel a figyelmet:
- intenzív szomjúság,
- fokozott vizeletürítés,
- gyengeség, fáradtság,
- homályos látás,
- fejfájás, koncentrációs problémák.
A fentieket kísérhetik gyakori fertőzések, lassan gyógyuló sebek, fogyás és általánossá váló kimerültség.
Életveszélyes állapothoz vezethet
A hiperglikémia, amennyiben rövid ideig tart, és csak néha jelentkezik, nem okoz különösebb problémát, ellenkező esetben viszont többek között a kéz és a láb idegeinek maradandó károsodásával - perifériás neuropátia -, látásromlással - diabéteszes retinopátia - járhat, sőt extrém esetben életveszélyes állapotot is előidézhet. Utóbbi az úgynevezett diabéteszes ketoacidózis, amit az inzulin hiánya okoz.
1-es cukorbetegeknél gyakoribb, de a 2-es cukorbetegséggel élők körében is kialakulhat a diabéteszes ketoacidózis. Ilyenkor az inzulin abszolút vagy relatív hiánya miatt éheznek a sejtek, a szervezet a zsírok bontásából próbál energiához jutni, ketonok keletkeznek, és halmozódnak fel a vérben. Az állapot eszméletvesztéshez, kómához, halálhoz is vezetget. Dehidratáció, gyümölcsös lehelet, hányinger, hányás, gyors, mély légzés, zavarodottság jelezheti, a cél mindenképp a megelőzés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A magas szénhidráttartalmú, különösen a gyors felszívódású szénhidrátokban gazdag étkezés mellett a szokásosnál alacsonyabb aktivitás, a gyógyszeres kezelés nem megfelelő beállítása, a fizikai stressz - például betegségek, nátha, influenza -, valamint az érzelmi megterhelés is növelheti a hiperglikémia kialakulásának kockázatát. A megelőzésben a kiegyensúlyozott, dietetikus segítségével összeállított étrend követése, a rendszeres testmozgás, az optimális testsúly megőrzése segíthet. Az alkoholfogyasztás és a dohányzás is ronthatja az értékeket, így ezeket érdemes kerülni.
A 4 legrosszabb, vércukorszint-emelő reggeli
Akkor jó egy reggeli, ha lendületes napkezdést biztosít, bővelkedik a szervezet számára hasznos tápanyagokban, nincs tele üres kalóriákkal, és nem éhezel meg utána rövid időn belül. Sajnos a reggeli készülődés, rohanás során sokan nem tudják kellőképpen megadni a módját az étkezésnek, és az útközben gyorsan beszerezhető és könnyen meg is ehető finomságok mellett teszik le a voksukat.
A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
A népszerű reggelik nem mind bizonyulnak jó választásnak a napindításhoz.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- dietetikus