Rendbe teszi a vércukorszintet, csökkenti az étvágyat: 5 étel, amiből egyél sokat
Az emberi test nem tud krómot előállítani, így azt mindenképpen ételeken keresztül kell a szervezetbe juttatni.
A króm nyomelemként fontos része a fogyókúrának, ugyanis kiemelkedő szerepe van a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében, javítja az inzulin hatását, ezáltal stabilizálja és szinten tartja a vércukorszintet, csökkenti az étvágyat, valamint a koleszterinszintet is.
A króm segíti, az inzulinnal karöltve, a cukormolekulák sejtekbe jutását, ahol a cukor aztán energiává alakul át, így elengedhetetlen az emberi szervezet energia-háztartásának megfelelő működéséhez és a fogyás beindulásához.
Hogyan segíti a króm a fogyást?
A nyomelemet a fogyókúrázók és a testépítők egyaránt használják. Tanulmányok kimutatták, hogy az étrend-kiegészítőkben található króm-pikolinát szedésével csökkent a testzsír, az izomtömeg mérete azonban nem változott, ezért is ilyen közkedvelt a diétázók körében.
Mivel a króm hatással van a glükóz-, valamint zsíranyagcserére, fogyasztása csökkenti az éhséget és a cukor iránti sóvárgást is. Patkányokon végzett kísérletek kimutatták, hogy azoknak a rágcsálóknak, amelyek napi 50 mikrogramm krómot kaptak, a placebóhoz képest csökkent az éhségérzetük és zsírtömegük.
Mit okoz a hiánya?
Hiányában megnő az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye, de a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikója is, ha a szervezet nem kap elegendő mennyiséget belőle. A krómhiány fáradtsághoz, levertséghez, de akár ideges, stresszes állapothoz is vezethet. Mivel az emberi test nem tud krómot előállítani, így azt mindenképpen ételeken vagy táplálékkiegészítőkön keresztül érdemes a szervezetbe juttatni. A napi ajánlott mennyiség 25-30 mikrogramm.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A króm leggyakrabban előforduló két formája a hexavalens és a trivalens. Míg előbbi az ipari szennyezésekből - olaj- és szén-, hulladékégetés - származó toxikus forma, addig utóbbi az, amely az élelmiszerekben megtalálható, nagyjából kevesebb mint 2 mikrogramm mennyiségben.
Brokkoli
A brokkoli magas rost- és krómtartalma, valamint vízhajtó hatása miatt ideális a fogyókúrázók számára. Fél csésze belőle 11 mikrogrammot tartalmaz, ami nagyjából a napi adag felének felel meg.
Teljes kiőrlésű gabonák
Az árpa és zabpehely is gazdag krómban. Sokáig laktatnak, csökkentik az étvágyat, és kevesebb kalória jut a szervezetbe. Rosttartalmuknak hála segítenek az anyagcsere megfelelő működésében. Az árpa egy adagja nagyjából 8, a zabpehely átlagosan 5 és fél mikrogramm krómot tartalmaz.
Szőlő
A szőlő vagy a belőle készül bor is remek krómforrás - utóbbi segít növelni a jótékony bélbaktériumok számát az ember bélflórájában, ennek köszönhetően pedig közvetve segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és alacsonyan tartani a súlyt. Persze csak mértékkel fogyasztva, heti egy-két pohár száraz vörösbor formjában.
Paradicsom
A nyers paradicsom krómtartalma segít a vércukorszint stabilizálásában, és mivel szinte nincs benne kalória, rostokban viszont gazdag zöldségről van szó, a fogyást is nagymértékben elősegíti.
Marhahús
A marhahús 100 grammja 3 mikrogramm krómot tartalmaz, de nem csak ezért lehet tökéletes társ a fogyókúrában: fontos fehérjéket juttat a szervezetbe, és olyan értékes vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, mint a vas, foszfor, cink vagy B12-vitamin, ami segíti a vörösvérsejtek termelődését, ez pedig a szervezet hatékonyabb energiafelhasználásához is hozzájárul.
Májvédő ételek
Aki hasi hízásra hajlamos, annak különösen oda kell figyelnie arra, hogy a mája jó állapotban legyen.
10 étel, amit enned kell, ha hasra hízol: ha a máj nem jól dolgozik, nem fogysz le
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- fogyasztó praktikák