Leeshet a lábkörmöd, ha ezt csinálod: a 3 leggyakoribb ok
Fájdalmas, ijesztő, és számos más kellemetlenséggel is jár, ha lepottyan a köröm. Így kerüld el!
Persze számos komolyabb egészségügyi tünet is megfélemlítheti az embert, az, ha valakinek leválik, vagy épp csak elkezd leválni a lábkörme, joggal tartozhat ezek közé, még ha a hátterében a leggyakrabban nem is áll súlyos probléma.
Amellett azonban, hogy a jelenség fájdalmas és sokkoló is lehet, komplikációkkal is járhat - elég csak az elfertőződésre gondolni -, nem beszélve arról, milyen kellemetlen, ha valaki emiatt nem tudja szokásos cipőit hordani hidegebb időben.
Ha már megtörtént a baj, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, a megelőzésért azonban sokat lehet tenni, már csak azért is, mert a sérülésen kívül számos más ok is állhat a körömleválás hátterében.
A legegyértelműbb okok
A lábköröm leválásának leggyakoribb okát egy nagyobb trauma jelenti, melynek során belilul, bevérzik a köröm. Ilyenkor maga a vérömleny is akadályozhatja a körömlemez tapadását, de a körömágy sérülése is okozhatja a leválást. Ha a vérömleny kiterjedt, azonban nem éri el a köröm széleit, így van elég felület a tapadásra, még van esély, hogy megmarad a köröm, érdemes azonban elmenni a baleseti osztályra, ahol szakszerűen ellátják a sérülést, például leengedik a vért a köröm alól, így növelve a köröm megtartásának esélyét, illetve csökkentve a fájdalmat.
A nagyobb trauma mellett leválást idézhet elő a kisebb, de visszatérő vagy folyamatos trauma is, amire jó példa a túl szoros cipőben való túrázás vagy éppen sportolás. A túl kicsi cipő mellett azonban a túl nagy sem ideális, túrázás közben például, lefelé menet a lábujj folyamatosan hozzáütődhet a bakancs orrához, ami szintén leváláshoz vezethet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A harmadik leggyakoribb okot a fertőzés és gyulladás jelenti, ami elsősorban a körömágyat érinti, hátterében pedig jellemzően gombás és bakteriális fertőzés áll. Ha a körömágy gyulladásának vagy a köröm gombásodásának első jeleit tapasztalod, mindenképpen menj mielőbb orvoshoz, a probléma ugyanis nem múlik el magától. A körömlemez leválását okozhatja továbbá ekcéma, illetve pikkelysömör is, így mindenképpen érdemes bőrgyógyászhoz fordulnod. Ha a körmödön bármiféle elváltozást fedezel fel, semmiképpen se próbáld azt körömlakkal elfedni, amellett ugyanis, hogy ez nem jelent megoldást, vegyszerként még ronthat is a sérült köröm állapotán.
Más, alig ismert tényezők
A leggyakoribb okok mellett léteznek más jelenségek is, melyek körömleváláshoz vezethetnek, például olyan általános betegségek, mint a keringési zavar és a pajzsmirigy működésének zavara, illetve lázas, toxikus állapot, mérgezés vagy súlyos perifériás keringési zavar.
Összefüggésben állhat bizonyos gyógyszerek mellékhatásaival, súlyos vitaminhiánnyal is, emellett okozhatja a túlzásba vitt vagy nem megfelelő manikűr és pedikűr, ipari ártalom, vegyszer, erős hőhatás, illetve vízben végzett munka, bár ezek jellemzően a kéz körmének leválása esetén lehetnek gyakrabban helytállóak.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- gyulladás
Bőrbetegséget okozhat, ha megeszed: képeken 6 étel, amivel nagyon vigyázz!
- megelőzés
- mozgásforma