Epehajtó, nyugtató, és csökkenti a koleszterinszintet: a komlótoboz teája nyugtatja és gyógyítja a testet
A nyugtató hatású komlótoboznak más kedvező tulajdonságai is kihasználhatók.

- Jobban csökkenti a stressz nyomait, mint a krémek: keringésfokozó arcmasszázs ráncok és nyúzott kinézet ellen »
- 7 sikkes, nőies szett Palvin Barbarától, amit szimpla darabokból hozott össze: elképesztően csinos bennük »
- Új hajszín, új stílus: ezek a nők bevállaltak valami mást, és nem győztek rácsodálkozni felfrissült frizurájukra »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
A komló a kenderfélék családjába tartozó lágyszárú futónövény, melynek toboza számos jótékony egészségügyi hatással bír a szervezetre nézve.
A közönséges komló szerte Európában elterjedt, nemcsak nagyüzemi termesztésben, de akár a kerítésekre gyomszerűen felfutva és kivadulva, a nedves, ártéri erdők, rétek bozótosait sűrűn beszőve is találkozhat vele az ember. Tobozainak gyógyító hatását több alkalmazási területen bizonyították.
A komlótoboz hatásai
A komló legfőbb egészségügyi előnye nyugtató és enyhe altató hatása, idegesség, stressz és alvászavarok ellen egyaránt gyakran használják. Gyakran kap helyet álmatlanság elleni teakeverékekben, természetes készítményekben is.

A komló a cirkadián ritmus felborulása esetén is bevethető, akár éjszakai műszak vagy utazás esetén, a kutatások azt mutatják, hogy csökkenti az elalvási időt és az alvásidő alatti ébredések esélyét. Emiatt az alkoholmentes sör fogyasztása is javasolt lehet rossz alvók számára.
A gyógynövény az ideges eredetű gyomor- és bélpanaszokat, fejfájást is enyhíti, emellett enyhe vizelethajtó hatással is bír. A komló kesernyés ízéért a tobozban elhelyezkedő mirigyszőrök és az azokban felszabaduló lupulon és humulon anyagok a felelősek, az étvágyat is növeli. Az epehólyag helytelen működése esetén is hasznát veheti az ember a növénynek epehajtó hatása miatt.
A komlóban levő xanthohumol nevű flavonoid vegyületet a kutatások összefüggésbe hozták az alacsonyabb koleszterinszinttel és vércukorszinttel is, így a metabolikus szindróma kezelésében, a szívbetegségek és a cukorbetegség megelőzésében is szerepet kaphat. A növény továbbá illóolajat, keserű gyantát és fitoösztrogéneket tartalmaz.
A komlótoboz felhasználása
A komló július-augusztusi virágzása után takarópikkelyekkel ellátott tobozát gyűjtik be szeptembertől, ebből készül gyógyhatású teája, és ennek veszik hasznát a sörgyártásban is a megfelelő íz elérésénél.

A komló szárított drogja teaként fogyasztható, gyakran alapanyaga a nyugtató teakeverékeknek is, főként macskagyökérrel, citromfűvel és más stresszoldó hatású növényekkel társítják. A tea mellett étrend-kiegészítők, nyugtató tabletták is kaphatók a drogériákban, gyógyszertárakban, amelyek részben vagy egészében a komló kivonatából készülnek.
Teák a nyugodt alvásért
Álmatlanság esetén a nyugtató és altató hatású teák is sokat segíthetnek.
OLVASD EL EZT IS!

- gyógyszer
- gyógynövény
Gyógyítja a májat, csökkenti a gyulladást: a máriatövis magja csupa egészség

- egészség
- koleszterin