Csökkenti a zsírlerakódást, gyorsítja a kalóriaégetést: így segíti a fogyást a kollagén

A kollagén nemcsak a bőrápolásban segít, hanem a fogyást is támogathatja.

Kollagén fogyáshoz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kollagén már évek óta mozgatja az emberek fantáziáját, hiszen kutatások szerint a bőrt fiatalosabbá, ruganyosabbá teheti, és még akár a túlsúly ellen is segíthet.

Ez az anyag valójában egy fehérje, ami a sejtek közötti folyadéktér és a csontok, valamit a porcszövetek felépítésében játszik szerepet. 

A kollagén hatása a fogyásra

Különböző típusai ismertek, eddig összesen 19 fajtát különböztettek meg egymástól, ebből az I.-es az, ami leggyakrabban előfordul az emberben. Nagyjából a 20-as évek végén kezd el csökkenni a kollagéntermelődés a szervezetben, ezt a folyamatot gyorsíthatja a dohányzás, az erős napsugárzás, a túlzó alkoholfogyasztás, az alváshiány és a mozgásszegény életmód. Nem csoda, hogy ahogy egyre idősebbé válik az ember, szükségét érezheti a kollagén pótlására, napi szinten 2,5-15 grammot javasolnak belőle a szakértők. 

GettyImages-1391190477

Csökkentheti a zsírfelhalmozódást

Pontosan nem ismert, hogyan, de a kollagén peptidek bizonyítottan mérsékelhetik a zsír felhalmozódását, javítják a zsíranyacserét. Egyedülálló tulajdonsága, hogy még a zsírsejtek méretét és a teljes testtömeget is csökkentheti - noha mindezt csak kis mértékben. Nem árt tudatosítani, hogy ez sem egy fogyókúrás csodaszer, mozgásszegény életmód és helytelen étrend mellett nem használ.

Növeli a kalóriaégetést

Fehérje lévén növeli a kalóriaégetést. A fehérjében gazdag élelmiszerek rendelkeznek a legmagasabb TEF-értékkel, ami a szervezetben végbemenő hőtermelődést jelzi. A termogenezis pedig - akárcsak a barna zsír esetében - növeli az elégetett kalóriák számát. A fehérjét, amilyen a kollagén is, nehezen bontja le a szervezet, így nagyobb energiafelhasználást igényel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fokozza a jóllakottságot

Mivel hosszabb ideig tart a fehérje emésztése, így elnyújtja a jóllakottság érzetét is. A kollagén gátolja az éhséghormonként is ismert ghrelin termelődését, ezen étvágycsökkentő hatása miatt pedig jelentősen kevesebb kalóriát visz be az ember egy nap. 

Védi az izmokat

A kollagén önmagában nem jó fehérjeforrás, mintegy kiegészítő gyanánt érdemes fogyasztani, hiszen csak 19 aminosavat tartalmaz, így nem minősül teljes fehérjének. Ám ha nem ez az egyetlen fő fehérjeforrás, pótlásával fontos aminosavakhoz jut a szervezet, köztük legnagyobb mértékben az édesítőszerként használt glicint és a prolint tartalmazza. Kalóriahiányos állapot során a szervezet különböző szöveteket bont le, hogy több energiához jusson, és nem feltétlenül csak a zsírsejteket, hanem az izomtömeget is hasznosíthatja. A kollagén megakadályozhatja, hogy a szervezet az izomtömeget bontsa le zsír helyett a benne lévő aminosavaknak köszönhetően. 

Most megtudhatod, hogy mely ételek serkentik a bőr kollagéntermelődését!

Az étrend is nagy szerepet játszik abban, hogy serkenjen a bőr kollagéntermelődése.

8 étel, ami serkenti a bőr kollagéntermelődését: feszesítik és fiatalítják a bőrt

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük