Csendes gyilkos a cukorbetegség: 4 súlyos szövődmény, amit kezeletlenül okozhat
A cukorbetegség nem mindig jelentkezik panaszokkal, de még tünetmentes állapotban is súlyos szövődményeket okozhat.
A cukorbetegség csendes gyilkos, hiszen panaszok híján sokszor a betegek nem is tudnak az állapotukról, csak amikor az már szövődményeket okozott.
Sajnos igen gyakori, amikor a tartósan magas vércukorszint által generált problémák már visszafordíthatatlan károsodásokat okoztak a szervezetben, így igen fontos azok prevenciója. Hogy miként lehet a szövődményeket elkerülni, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.
Így rombol a cukorbetegség
Mivel a cukorbetegség az egész életre hatással van, kezelése teljes életmódváltást kíván, így sokan megrémülnek a diagnózis hallatán. Pedig megfelelő, személyre szabott terápiával a betegség eredményesen kordában tartható, és elkerülhetőek a magas vércukorszint okozta további égészségkárosodások.
A cukorbetegség egy olyan anyagcserezavar, mely az egész szervezetre komoly hatást gyakorol. Ekkor a sejtek éheznek, hiszen megfelelő mennyiségű inzulin hiányában - vagy mert a sejtek rezisztenssé válnak rá - a glükóz nem képes a sejtekbe épülni. Így nincs meg a kellő üzemanyag, mely fontos lenne a szervezet normál működéséhez.
A vérben keringő nagy mennyiségű cukor miatt bekövetkező metabolikus változások nagyban roncsolják a kis- és a nagyereket, a magas vércukorszint negatív hatással van az idegekre és lényegében az összes szervünkre. Érelmeszesedés, magas vérnyomás alakul ki, megnő a stroke és a szívinfarktus esélye, könnyebben lép fel mélyvénás trombózis, és egyéb életveszélyes állapotok rizikója is megnő a fellépő szövődmények miatt.
A cukorbetegség szövődményei
A cukorbetegség negatív hatásai több szervet is érintenek, így szövődményei is igen szerteágazók lehetnek: lehetnek neurológiai, nefrológiai, szemészeti, kardiológiai, angiológiai természetűek is.
A friss hazai felmérés szerint a legtöbb cukorbeteg látásproblémával küzd, a második helyen pedig a szívpanaszok állnak. Ezeken kívül szövődményként jelölték még meg a sebes lábat és a fekélyt is.
- Mindezeken túl fontos megemlíteni a vesekárosodást is mint lehetséges szövődményt, hiszen ez is igen sok cukorbeteget érint. Sajnos a tartósan magas vércukorszint olyannyira károsítja a veséket közvetlenül és közvetetten is, hogy a dialízisre szorulók nagy része diabétesszel küzd - mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Diabétesz okozta szövődmények (N=70)
- Látászavar 50%-os kockázat.
- Szívprobléma 33%-os kockázat.
- Sebes láb 14%-os kockázat.
- Fekély 6%-os kockázat.
Általánosságban jól informáltak a cukorbetegek, bár vannak hiányosságok
Általánosságban elmondható, hogy a cukorbetegségben érintettek sok ismerettel rendelkeznek a betegségüket és a lehetséges szövődményeiket illetően. Jól tudják például, hogy a sebgyógyulás náluk lassabb, és hogy egy apró sérülésből is komoly problémák származhatnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azzal is tisztában vannak, hogy a sebgyógyulás gyorsasága a megfelelő sebkezelésen és az optimális vércukorszint fenntartásán múlik főleg. Ám viszonylag nagy bizonytalanság és ismerethiány látható a fekélyek kialakulásával és a megelőzéssel kapcsolatban, például, hogy megfelelő bőrápolással és lábhigiéniával megelőzhető.
Hogy el lehessen kerülni a szövődményeket, az első és legfontosabb, hogy az érintettek tudjanak az állapotukról - sajnos (főleg a 2-es típus esetén) jelentős tünetek hiányában gyakran a betegek nincsenek is tisztában a diabéteszükkel, így a kezelés is elmarad/várat magára. Éppen ezért fontos a veszélyeztetett csoportba tartozók rendszeres szűrése, hogy mihamarabb fény derülhessen a magas vércukorszintre, és megkezdődhessen a személyre szabott terápia.
8 igazán finom nasi cukorbetegeknek
Cukorbetegként sem kell lemondani a finom falatokról és a nasizásról sem.
8 igazán finom nasi cukorbetegeknek: lassú felszívódásúak, nem dobják meg a vércukrot
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)