
69 százalékkal növeli a szívroham esélyét a probléma: fáradtsághoz és figyelemzavarhoz is vezethet
Sokan szenvednek tőle, ám kevesen veszik kellőképpen komolyan.


A felnőtt lakosság jelentős százaléka szenved az alvászavar egyik vagy másik típusától. Sokan sajnos teljesen természetesnek tartják, hogy gondjuk van az éjszakai pihenéssel, a stressz, az állandó rohanás és a felborult bioritmus számlájára írják a panaszt - és ezek valóban okozhatják is.
A kielégítő éjszakai pihenés az egészség egyik alapfeltétele. Az álmatlanság, vagyis az inszomnia a leggyakoribb alvázavarok szerteágazó tünetcsoportja, ami a kutatások szerint a szív- és érrendszeri betegségek, így a szívroham valószínűségét is jelentősen növelheti, nem érdemes tehát legyinteni rá.
Az inszomnia fokozza a szívroham kockázatát
Az inszomnia hallatán egy különösen specifikus, ritka alvászavarra gondolhat az ember, a valóság viszont ezzel szemben az, hogy egy meglehetősen gyakori problémáról van szó, ami az elalvás, illetve az alvás fenntartásának nehézségével jár. Az érintettek azt tapasztalhatják, hogy nehezen merülnek álomba, gyakran felébrednek éjszaka, vagy korábban, mint szeretnének, ilyenkor pedig nem is mindig tudnak visszaaludni. Mindez jócskán rányomja a bélyegét az életminőségükre.

Az inszomnia lehet elsődleges, ekkor nem tudni pontosan, hogy mi áll a hátterében, illetve másodlagos is, amikor a cirkadián ritmus felborulása vezet a kialakulásához. Kapcsolódhat különböző betegségekhez is. Álmatlanságot okozhat egyebek mellett a cukorbetegség, a reflux, a Parkinson- és az Alzheimer-kór is, valamint a krónikus fájdalommal járó kórképek és a depresszió. Az állandósuló fáradtság, rossz közérzet, koncentrációzavarok mellett az inszomniában szenvedőknek a szív- és érrendszeri betegségek magasabb kockázatával is szembe kell nézniük.
A 2023 februárjában a Clinical Cardiology szaklapban megjelent tanulmány szerint az álmatlansággal élők esetében 69 százalékkal magasabb a szívroham valószínűsége. A kutatók a vizsgálat alapján nyomatékosítják, hogy az inszomniával mint a szívinfarktus alapvető rizikótényezőjével kell foglalkozni.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Ovális fekete cirkónia kővel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 490 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített medállal9 150 Ft
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
-
Vasmacska cirkóniával ezüst nyaklánc6 490 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Rák ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
-
Kék és fehér cirkónia kristályokkal díszített ezüst ékszerszett27 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc M betűs medállal7 490 Ft
-
Rózsaszín csillogó Swarovski® kristályos szett9 190 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló cirkónia kristály díszítéssel14 900 Ft
-
Cirkónia kristályos angyalszárny medál ezüst nyaklánccal14 990 Ft
-
Színjátszó fehér opálos és cirkónia kristályos ékszerszett19 990 Ft
-
Ötös fonatú ródiumozott ezüst nyaklánc 50 cm23 900 Ft
Összesen kilenc korábbi vizsgálat eredményeit elemezték, amelyek hat különböző országból származtak. Az alanyok között valamivel több mint 153 ezer fő szenvedett álmatlanságban, és kicsit több mint 1 millió 30 ezer főt nem érintett a probléma. Megfigyelték a kutatók, hogy különösen az öt óránál is kevesebb alvás fokozza a szívritmus kockázatát. Azok, akik öt órát vagy ennél is kevesebbet aludtak egy-egy éjszaka, 56 százalékkal nagyobb valószínűségben szenvedtek szívrohamot, mint azok, akik hét-nyolc órát töltöttek pihenéssel. Nők esetében még súlyosabbnak tűnik a rizikó.
Az alváshigiénia fontossága
A szakemberek szerint ideje komolyan venni és a magas vérnyomáshoz vagy a cukorbetegséghez hasonló problémaként kezelni az inszomniát a szívroham megelőzésének érdekében. A szív- és érrendszer egészségének szempontjából elengedhetetlennek tűnik a megfelelő hosszúságú és minőségű alvás, ehhez pedig megfelelő alváshigiénia kialakítására van szükség. A hosszasan fennálló álmatlanság mögötti okokat fontos kivizsgáltatni, de érdemes különböző változtatásokat is eszközölni a pihentetőbb alvás eléréséért.

Szakemberek szerint a nyugodt, elsötétített, csendes alvóhelyiség mellett sokat tehetünk az ügyben az elektronikai eszközök esti használatának kerülésével, a délutáni kávézás mellőzésével, a következetes lefekvési, felkelési ütemterv tartásával is. A napközbeni fizikai aktivitás, testmozgás szintén hozzájárul a zavartalanabb éjszakai pihenéshez.
Próbáld ki ezt az 5 reggeli szokást, amire esküsznek az alvásszakértők!
Szakértők szerint már a reggeli rutint is érdemes úgy alakítani, hogy az ember szem előtt tartja az esti pihenést.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- alvászavar
- álmatlanság