5 szokás, ami az immunrendszernek nagyobb kihívás, mint az influenza
Folyamatosan gyengítik a szervezet védekezőképességét, így az sokkal fogékonyabb lesz a különféle betegségekre.
Torokfájás, tüsszögés, köhögés, orrfolyás. Csupa kellemetlen tünet, melyektől minden télen sok száz ember szenved hosszabb-rövidebb ideig. Ilyenkor többnyire az immunrendszer erején múlik, képes-e ágynak dönteni a megfázás vagy az influenza.
Már önmagában az is elég, hogy ebben az időszakban a szervezet folyamatosan ki van téve különféle vírus- és baktériumtámadásoknak, de ezen felül is rengeteg olyan, az egészségtelen életmódból eredő hatás létezik, mely hosszas küzdelmet jelent az immunrendszernek.
Túl sok cukor
Két egyszerű cukor, a glükóz és a fruktóz általában minden étrendben megtalálható. Előbbi önmagában jelen van az ételekben, de akár keményítőből - burgonyából - is származhat, illetve az emberi szervezet is képes előállítani, hiszen a sejteknek szükségük van rá. A fruktóz azonban egyáltalán nem feltétele az életben maradásnak.
A túlzott gyümölcscukor-fogyasztás és az elhízás kapcsolatáról megannyi tanulmány született már, ám arról ritkán esik szó, hogy a túl sok cukortól a fehérvérsejtek képtelenek elnyelni a kórokozókat, magyarán a cukor csökkenti a szervezet védekezőképességét, így fogékonyabbá tesz a betegségekre.
Dohányzás
Legtöbben jól ismerik a dohányzás káros hatásait, ellenben kevésbé köztudott, hogy a nikotin a megfázásos időszakban az átlagosnál jobban károsítja az immunrendszert azáltal, hogy megemeli a kortizolszintet, csökkenti a B-sejtek antitestképzését, valamint a T-sejtek antigénekre adott reakcióját.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Stressz
A krónikus fájdalom és a stressz kapcsolata szorosabb, mint sokan gondolnák, hiszen a stressz szinte bármelyik szervre, így többek közt a hátra és a szívre is kihathat. Az állandó stressz azon túl, hogy számos probléma kialakulásához hozzájárulhat, az immunrendszerben is komoly károkat okozhat, ami ezáltal még védtelenebb lesz a vírusokkal szemben.
Alváshiány
Alvás során a szervezet feltöltődik, regenerálódik, így a pihenéssel töltött idő elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. A folyamatos kialvatlanság és a krónikus alvászavar ellenben alaposan legyengíti a szervezetet. Ezenkívül érdemes figyelembe venni, hogy már egy órával kevesebb alvás is negatív hatással lehet a szervezetre, mivel felborítja a vércukorszintet, sőt, kutatások szerint a DNS működésében is zavart okozhat.
Túlzott alkoholfogyasztás
A WHO jelentése szerint az alkohol több mint kétszázféle betegség és sérülés okozója, mivel többek közt fokozza a májbetegségek, a vérszegénység, a keringési rendellenességek, a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, növeli a vérrögök, ezáltal pedig az agyvérzés és a szívroham valószínűségét, nem beszélve arról, hogy gyengíti az immunrendszert, ezáltal fogékonyabbá tesz a fertőzésekre.
Vírusölők a konyhából
Ebben a megpróbáltatásokkal teli időszakban az sem mindegy, hogy milyen ételek kerülnek az asztalra. Akár a megelőzés, akár a gyors felépülés a cél, érdemes a konyha vírusölőit minél gyakrabban, akár kúraszerűen is fogyasztani.
Bivalyerős vírusölők a konyhából: gyorsabban felépülsz a betegségből, ha kúraszerűen fogyasztod
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.