Székrekedés, puffadás, hasi fájdalom

Az irritábilis bél szindróma tünetei

Gyakran küzdesz emésztési gondokkal? Lehet, hogy a háttérben komoly betegség lapul.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az irritábilis bél szindróma – IBS – jóval gyakoribb betegség, mint hinnéd. A meghűlések után ez a munkahelyi és iskolai hiányzások második leggyakoribb oka. A probléma férfiak és nők esetében egyaránt előfordulhat, ám nőknél kétszer olyan gyakori.


Az IBS egy funkcionális, tehát nem szervi, hanem működésbeli emésztőszervi tünetegyüttes. Az irritábilis kifejezés jelzi, hogy a panaszok hátterében a bél fokozott érzékenysége és megváltozott működése, nem pedig szervi eltérés áll. A probléma általában fiatalkorban kezdődik, és akár egy életen át is elkísérheti az érintettet. Ennek ellenére a betegek nagy része soha nem fordul orvoshoz, pedig az IBS kellő körültekintéssel kordában tartható.

Gyakori tünetek

  • Hasi fájdalom, görcsök.
  • Puffadás, rossz közérzet.
  • Székrekedés vagy hasmenés.
  • Hányinger, gyomorégés
  • Alvászavar, nyugtalanság.

Mi áll a betegség hátterében?

A panaszok és a tünetek kialakulásában szerepet játszhatnak a bél mozgászavarai, a bélfal túlzott érzékenysége, az idegrendszer működési zavara, a fájdalom kóros megélése, illetve mindezek kombinációja is. Az emocionális faktorok - mint például az akut stressz, az izgatottság -  fokozhatják a bélmozgást, továbbá hányingert, teltségérzetet okozhatnak. A tünetek megjelenése összefüggésbe hozható a feszült munkahelyi légkörrel vagy egy megoldatlan családi problémával. De a rendellenes bélmozgások hátterében az étkezés is szerepet játszik: a csokoládé, a tejtermékek, a koffein, az alkohol röviddel a fogyasztás után szintén hasi panaszokat válthat ki.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kezelési lehetőségek

Étrendi változtatások

Székrekedés esetén segíthetnek a rostban gazdag táplálékok – például zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék –, ha pedig a betegség hasmenés formájában is jelentkezik, mindenképpen fogyassz probiotikumokat. Emellett fokozott bélmozgásra ható gyógyszereket, fájdalom esetén pedig simaizomgörcs-oldókat is felírhat az orvos. Továbbá szükség szerint javasolhat savcsökkentőt és a gyomor-bél rendszer mozgására ható úgynevezett prokinetikus szereket is.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az irritábilis bél szindróma estében sajnos nincs általánosságban elfogadott, hatásos kezelési eljárás. De mindenképpen fontos a rendszeres, legalább napi háromszori étkezés, mivel az egyszerre elfogyasztott nagyobb mennyiségű táplálék emésztése megviselheti a szervezetet. Ha észreveszed, hogy bizonyos élelmiszerek elfogyasztása következtében fokozódnak a tünetek, ezeket iktasd ki az étrendből. Ha gyakran puffadsz, ne egyél babot, káposztát, lencsét és egyéb, könnyen erjedő szénhidrátokat tartalmazó ételeket. Továbbá ilyenkor korlátoznod kell a sör, az alma- és szőlőlé, a banán, a diófélék és a mazsola fogyasztását is.

Sport és pszichológia

A mozgás, a sportolás, az aerobik, a jóga mind szóba jöhetnek az IBS kezelése során, hiszen csökkentik a feszültséget, oldják a stresszt. Ezenkívül szintén jó módszer lehet az akupunktúra, a masszázs- és az aromaterápia is. Szükség szerint pszichológus segítsége is igénybe vehető. A lelki problémák oldhatók pszichoterápiával, valamint szorongáscsökkentők és antidepresszánsok szedése is javasolt lehet.

Távolabbi kilátások

Az IBS nem életet veszélyeztető állapot, de a kellemetlen tünetek egy életen át fennmaradhatnak, mert mindössze az esetek 30%-ában múlnak el maradéktalanul a kezelés hatására. A betegek többségénél a jobb és rosszabb időszakok folyamatosan váltakoznak. Megfelelő kezeléssel, szoros orvos-beteg együttműködéssel a probléma jól karbantartható, így a napi életvitelt a lehető legkisebb mértékben korlátozó állapottá szorítható vissza.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük