Amikor az inhalálás inkább árt, mint használ: az orvos figyelmeztet, mikor tilos
A sokáig tartó, fullasztó, hurutos köhögés nagyon kellemetlen tud lenni, de szerencsére hatékonyan lehet csillapítani a tüneteket.

Légúti betegségek gyakori kísérő tünete az elhúzódó hurutos köhögés. A szervezet számára ugyan előnyös, hiszen a kórokozók eltávolítását segíti, a betegeknek viszont kellemetlen a sokszor rohamokba torkolló, fullasztó köhögés.
Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogyan enyhíthetők a tünetek úgy, hogy közben a gyógyulás sincs hátráltatva.
Ezért jó a köhögés
A köhögés egy természetes reflex, segítségével tud a szervezet a légutakba kerülő, nem kívánt anyagoktól megszabadulni. Hurutos köhögés esetén ez az anyag a hörgők által termelt váladék, amelyben a gyulladást okozó baktériumok és vírusok, egyéb szennyeződések is megtalálhatóak.

- Légúti betegség esetén azért is termelődik több váladék, hogy védelmet nyújtson a gyulladás miatt sérülékenyebb nyálkahártya számára. A hurutos köhögés tehát a gyógyulási folyamat része, ám érthető okokból szeretnénk, ha ez minél kevesebb kellemetlenséggel járna - mondja a szakorvos.
Mikor van szükség köptetőre?
A köptető szó hallatán jogosan merül fel sokakban a kérdés, hogy miért is kellene szedni, ha már így is a fokozott váladék felköhögése a probléma. A válasz egyszerű: a köptető - vagy más néven hurutoldó - nem a köhögési ingert fokozza, vagyis nem gyakoribb köhögésre ingerel, hanem a letapadt, esetenként sűrű váladékot hígítja. Így segíti, hogy minél előbb, és minél könnyebben megszabaduljon tőle a beteg. Sokakban felmerül az a kérdés is, hogy kell-e szedni köhögéscsillapítót ilyen esetben.

Hurutoldót és köhögéscsillapítót soha nem szabad egy időben bevenni, hiszen a felhígított váladék távozását gátolja. Hurutos köhögés esetén is szükség lehet azonban a köhögés csillapítására, hiszen éjszaka például mindenki szeretne nyugodtan aludni. Ilyenkor érdemes délután bevenni az utolsó adag hurutoldót, majd lefekvés előtt fél-egy órával a köhögéscsillapítót.
Kiegészítő gyógymódok
A hurutoldó szedésénél nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás, erre minden esetben a készítmények betegtájékoztatója is figyelmeztet. A hatásukat csak így tudják megfelelően kifejteni, ezért fontos a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás: tea, víz, levesek, gyümölcslevek - ami ezek közül jólesik.

Ajándékozz szakácskönyvet karácsonyra!
Egy könyvvel nem csak tárgyat ajándékozol, hanem élményt is.
Mentes Anyu szakácskönyveiből készített ételek lehetőséget adnak új ízek felfedezésére és kipróbálására. Különleges étrendet követőknek, vagy kísérletezni vágyóknak a Mentes Anyu könyvcsomag tökéletes meglepetés lehet.
Ha idén valami igazán hasznosat ajándékoznál az egészség jegyében, kattints ide. MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Promóció
A gyógyteák közül a hagymatea vagy kakukkfűtea ajánlható, köhögési ingert csökkentő mézzel édesítve. Az inhalálás, a párás levegő belélegzése is nyákoldó hatású. Erre a célra érdemes inkább fiziológiás sóoldatot párologtató készüléket használni. A házilag készített gyógynövényes-illóolajos forrázat veszélye, hogy a forró gőz belélegzése irritálja a nyálkahártyát, és forrázásos baleset is előfordulhat. Asztmásoknak, krupposoknak kifejezetten árt a meleg pára.
Mikor kell köhögéssel orvoshoz fordulni?
Ha egyéb tünet - 2-3 napnál tovább tartó láz, rossz közérzet, levertség, izom- vagy ízületi fájdalom, torok- fülfájás - is jelentkezik, akkor javasolt szakembert felkeresni. Mindenképp szükséges, ha a hurutos köhögés fokozódik, nehézlégzés, fulladásérzés, mellkasi fájdalom is társul hozzá, vagy a köpet színe megváltozik - véres vagy sárgás-zöldes árnyalatú lesz. Fontos tudni, ha a betegség megszűnt, a köptető szedése már felesleges, mert csak tovább fenntartja a köhögéses panaszt.
A 10 leghatásosabb gyógytea köhögés ellen - Természetes gyógyítók
A légúti betegségek tüneteit enyhíti néhány erős, gyógynövényből készült tea.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)