Sötétsárga vizelet, hasfájás, végtagfájdalom - 10 kevéssé ismert, hepatitisre utaló tünet
Július 28-a a hepatitis világnapja.
Július 28-án van a hepatitis, azaz az akut és krónikus májgyulladás világnapja, mely a B-vírus felfedezőjének és a vírus elleni vakcina kifejlesztőjének, Baruch Blumbergnek a születésnapja.
A betegség még mindig sok áldozatot szed világszerte, ám ennek ellenére keveset tudunk a tüneteiről, kialakulásának okairól, fajtáiról. Pedig bizonyos típusai ellen lehet védekezni, ha pedig ismerjük a tüneteket, hamarabb kaphatjuk meg a szükséges kezeléseket.
Hepatitis: nem specifikus tünetek
- Mivel sokan nem tudják, hogy mi okozza a betegséget, így többen is úgy élnek, hogy nem tudnak arról, hogy betegek. Ez azért is fordulhat elő, mert a vírusok okozta májgyulladás nem minden esetben jár tünettel. Ha pedig rossz a közérzetünk, fáradékonyak vagyunk, fájnak az ízületeink és izmaink, nem gondolunk arra, hogy a panaszainkat a hepatitis okozhatja. Fontos tudnunk azonban, hogy a hosszú időn át kezeletlenül hagyott betegségnek komoly következményei lehetnek, így például májzsugorodás vagy májrák - mondta dr. Szabó Olga, a Budai Egészségközpont belgyógyász, hepatológus szakorvosa.
A hepatitis fajtái
Hatféle hepatitisvírust különböztetünk meg: A-, B-, C-, D-, E- és G-vírust. A májgyulladás lehet krónikus és akut, melyek számos hasonló tünettel rendelkeznek.
A betegség kezdetén az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- láz,
- fejfájás,
- fáradtság,
- rossz közérzet,
- végtagokban jelentkező ízületi és izomfájdalom.
A gyulladás miatt megnövekedett máj a jobb oldalon, a bordák alatt fájdalmat is okozhat, és gyakran előfordulhat bőrkiütés is.
Az akut májgyulladásra utaló tünet lehet:
- hányás,
- kiütések,
- étvágytalanság,
- sötétsárga vizelet,
- hasfájás,
- hasmenés.
Mivel azonban ezek számos más betegség kísérői is lehetnek, sokszor nem is gyanakodnak májgyulladásra. A hepatitis egyik tünete lehet, hogy a beteg „besárgul”, azaz a szeme fehérje és a bőre sárga színűvé válik. Ilyenkor a vizelet sötét és a széklet világos színűvé válik. Az alábbiakban összefoglaltuk, hogy melyik típusú hepatitisre mi a jellemző.
Hepatitis A
Az akut májgyulladásért gyakran a hepatitis A-vírus tehető felelőssé. Főként szennyezett ételek és italok útján terjed, ezért nagyon fontos, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket a fogyasztás előtt alaposan megmossuk, valamint mi is mossunk kezet az étkezés előtt. Ha külföldre utazunk, fokozottan figyeljünk a testi higiéniára, valamint az élelmiszerekkel kapcsolatos higiéniai szabályok betartására. A hepatitis A-vírus elleni védelem legbiztosabb formája a védőoltás.
Hepatitis B
A B-vírus bár akut májgyulladást okozhat, de ez sokszor nem kerül felismerésre az enyhe tünetek miatt, ilyenkor krónikus májgyulladásba mehet át. A hepatitis B a világ legfertőzőbb betegségeinek egyike, amely vérrel, vérkészítményekkel és szexuális úton is terjed. Ugyanilyen veszélyes lehet, hogyha az előírásoknak nem megfelelően újra használják, és nem megfelelően fertőtlenítik az injekciós, akupunktúrás vagy tetoválótűket, de a nem jól fertőtlenített körömvágó olló, a borotválkozóeszközök vagy a fogkefe is vírushordozó lehet.
Lappangási ideje több héttől akár több hónap is lehet, a betegség évekig észrevétlen maradhat, ám hosszú távon komoly következményei lehetnek, akár májzsugor vagy májrák is. A vírus azért is veszélyes, mert a várandós nők a kisbabát is megfertőzhetik. A hepatitis B-vírus esetében is védőoltással lehet elérni a megbetegedés elleni védelmet, melyet Magyarországon 1999-től a 13 évesek kötelezően kapnak az iskolában. A vírus szaporodása gyógyszerrel gátolható, így megakadályozható a betegség előrehaladása is.
Hepatitis C
A krónikus májgyulladás egyik okozója, amely vérrel és véres eszközökkel terjed. A legveszélyeztetettebb közösség a közös vénás tűt, illetve a megosztott eszközzel orrba szippantott kábítószert használók köre. Mivel a C-vírusnak számos típusa létezik, így jelenleg nincs ellene védőoltás. Amennyiben a családban előfordult a betegség, érdemes mindenkinek elvégeznie a szűrővizsgálatot, illetve ahogy a hepatitis B esetében is, kerüljük a közös borotva, fésű, törölköző használatát. Ha a betegséget időben diagnosztizálják, és gyógyszeresen gyógyítják, megszűnik a vírusfertőzés, jó esetben - ha még nem alakult ki májzsugorodás - a máj teljesen meggyógyulhat, regenerálódhat.
Hepatitis D
A krónikus májgyulladást okozó D-vírus a hepatitis B-hez hasonlóan terjed, de ezzel a vírussal csak az fertőződhet, aki már korábban fertőződött a B-vírussal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hepatitis E
Az A-vírushoz hasonlóan széklettel szennyezett étellel terjed, így ha betartjuk a higiénés tanácsokat, elkerülhetjük a megbetegedést. Sajnos nincs ellene védőoltás.
Hogyan diagnosztizálható a hepatitis?
A diagnózis felállításában segítenek a fennálló panaszok, tünetek, kórelőzmények, valamint a páciens életmódjának, fertőződési lehetőségeinek feltérképezése. Ezután következik a laborvizsgálat, a vírusszerológia és a hasi ultrahangos vizsgálat. A krónikus májgyulladások előrehaladottságának megítélésére korábban gyakran végzett májbiopszia helyett ma már FibroScan vizsgálatot használnak, ami egy speciális ultrahangos eszközzel történik, és a máj merevségét méri, melyből szoftverek számítják ki a fibrózis (rostosodás) és szteatózis (zsírosság) mértékét.
Olvass tovább: májvédő ételek, italok
A következő képeken olyan táplálékokat mutatunk, melyek segítik a máj regenerálódását, védik a szervezet fő méregtelenítő szervét.
10 gyógynövény, ami serkenti a májműködést: kúraszerűen is érdemes fogyasztani őket
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)