Ég és viszket a szemed? Lehet, hogy az okozza, amit belecsepegtetsz
Nem mindegy, hogy mennyiségi vagy minőségi szemszárazság áll fenn.
Ég, viszket, és úgy érzed, mintha homok lenne a szemedben? Nos, ezek a szemszárazság klasszikus tünetei, melyek bármilyen korban előjöhetnek, bár főleg negyven év felett és az idős emberek körében gyakori a probléma.
Mielőtt azonban műkönnyhöz nyúlnál a zavaró panaszok enyhítése érdekében, feltétlenül konzultálj egy szemész szakorvossal, hiszen, ahogy Dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa fogalmaz, akár ártani is lehet egy-egy rosszul megválasztott készítménnyel. Ugyanis szemszárazság nem csak egyféle van. Sőt, ezek kezelése különféle készítményeket igényel.
Rossz műkönnyel akár árthatsz is
Nem mindegy, hogy mennyiségi vagy minőségi szemszárazság áll fenn. A két típus eltérő műkönnyet igényel. Dr. Jánosházi Eszter kiemelte, hogy, míg a minőségi szemszárazság inkább a könnyfilm nem megfelelő összetételéből adódik, addig a mennyiségi szemszárazság épp akkor áll fenn, amikor kevés könny termelődik.
Ennek lehet valamilyen belső szervi oka, vagy jelentkezhet akár gyógyszer mellékhatásaként is. Általánosságban elmondható, hogy eleve kevesebb könnyet termelnek a nők, a világos bőrű, szőke hajú, kék szemű emberek.
- Ha valakinek mennyiségi szemszárazsága van, kevés a könnye, akkor inkább a vizes, híg típusú műkönnyeket szoktuk javasolni, és azzal mennyiségileg lehet pótolni a könnyfilmet. Azok esetében, akiknél elégtelen mennyiségű a zsíros fázis, nem szerencsés a híg, vizes műkönny, hiszen az tovább hígítja a könnyet, ezáltal pedig fokozhatja a panaszokat - mondta a szemész szakorvos.
Minőségi szemszárazság esetén a könny összetétele nem megfelelő, ezáltal híggá válik a könnyfilm. Ez akkor jelentkezhet, ha túlsúlyba kerül a vizes fázis a zsírossal szemben. Emiatt könnyebben felszakad a könnyfilm, lecsorog a szemfelszínről, és ezáltal szárazon marad a szemfelszín.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Ebben az esetben olyan műkönnyet javaslunk, melyben benne vannak a zsíros elemek. Az úgynevezett lipidtartalmú műkönnyek hígítás helyett pótolják a zsíros elemeket, így egy egészségesebb könnyfilmet hoznak létre, mely jobban feltapad a szemfelszínre, és nem párolog el olyan gyorsan - javasolta a szemész szakorvos.
Szemszárazság kezelése géllel
Van egy harmadik típusú könnypótlási lehetőség is: a sűrű, zselé állagú könnypótló készítmény. Ezt elsősorban olyan esetekben ajánlják az orvosok, amikor idősebbekről van szó, akik nem tudnak olyan gyakran cseppenteni maguknak. A fiatalok számára viszont kevésbé praktikus.
- Ennek az a hátránya, hogy a mai, rohanó világunkban a fiatalok nem szeretik, ha a zselé becseppentése után várniuk kell, amíg az eloszlik a szemfelszínen - fejtette ki a szemész szakorvos, aki hozzátette, hogy a kontaktlencsét viselők figyelmét is gyakran felhívja a műkönny használatára.
Bár a modern kontaktlencsék viselése során nem veszít sok nedvességet a szem, előnyös pótolni a könnyet. Kontaktlencse-viselés előtt és után is érdemes cseppenteni. Sőt, van olyan készítmény, melynek olyan az összetétele, hogy direkt rá lehet csöppenteni a kontaktlencsére, nem károsítja azt.
OLVASD EL EZT IS!
- szürkehályog
- zöldhályog
Minden második embert érint a betegség: visszafordíthatatlan elváltozásokat okozhat a szemen
- megelőzés
- szem
3 dolog, ami tilos, ha kontaktlencsét viselsz
- napszemüveg
- melanoma