A többség érintett, mégsem ismeri fel: alig ismert következménye van a stressznek

Biztosan ráismersz a tünetekre, csak nem tudtad, hogy emiatt van.

Hátfájás stressz miatt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A stressz nemcsak a feszült tartás miatt vezethet hátfájdalomhoz. A legújabb kutatások szerint összefüggés áll fenn a nagyagy egy része, a stressz és a tartós fájdalom közt. 

Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint a fájdalomcsillapítás megtörheti az ördögi kört.  

Krónikus hátfájdalom a stressztől

A krónikus fájdalomtól szenvedők közül sokan nehezen kezelik a stresszt, különösen, ha az átlagosnál kisebb a hippocampusuk mérete, írja a Brain című szaklap. A hippocampus a nagyagy egy része. A stressz hatására aktiválódik egy kortizol nevű hormon, amelynek magasabb szintje összefügg a hippocampus méretének csökkenésével. Tehát minél kisebb a hippocampus, annál több kortizol termelődik. Ez nagyobb fájdalomérzékenységgel jár, és növeli a krónikus fájdalom kialakulásának kockázatát. 

A stressz másként is fájdalomhoz vezet

A stressz miatti izomfeszülés annyira jelen van az életben, hogy egy idő után már szinte nem is érezhető. Az ülőmunkát végzőknél a leggyakoribb stressz miatt kialakult panaszok a nyakat, hátat és vállat érintik, de a végtagokban is jelentkezhet fájdalom. Az egész napos helytelen tartás önmagában is terheli a gerincet. Ezért fontos a jól beállított képernyő, az ergonómiailag jól kiképzett szék és rendszeres mozgás, gyógytorna.

Stresszoldásnál az egyik legjobb módszer a mozgás, főleg, ha szakember felügyeli az edzést. Egyetlen mozgásformát sem szabad hirtelen és felépítés nélkül elkezdeni. A megfelelő ráhangolódás és az edzés előtti izmok és ízületek nyújtása, majd a végén a levezetés nagyon fontos, mert feszes izomzatnál nagyobb a sérülésveszély. Hátfájdalom, illetve a már kialakult deformitások esetén az első lépés a szakorvos és gyógytornász felkeresése. A személyre szabott gyógytornafolyamatok nemcsak a fájdalmakat csökkentik, de oldják a stresszt is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A fájdalom kezelhető és elkerülhető

Sokan vannak, akiket éppen a fájdalomtól való félelem akadályoz meg a mozgásban. Ilyenkor érdemes olyan gyógyszer- és mellékhatásmentes fájdalomcsökkentő módszereket kipróbálni, mint a lökéshullám-terápia.  A hullám áthatol a test felszínén, és beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a fájdalmas izomcsomókat, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Így a kezelések nemcsak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. 

Szintén hatékonyak az olyan természetesen ható módszerek, mint a hialuronsavas injekciókúra vagy az orvosikollagén-kezelés. A fájdalom gyors megszüntetéséhez kezdetben szükség lehet célzott nem-szteroid és szteroid szerekre és injekciókra is, amelyek szinte azonnal kifejtik fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásukat. 

Ezt is szeretjük