7 kórkép a kiálló, puffadt has hátterében - Nem csak a túlsúly okozhatja

A haspuffadás számos betegség velejárója lehet, daganatra is felhívhatja a figyelmet.

Haspuffadás okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A haspuffadás olyan panasz, amivel az életük során a legtöbben szembesülnek, például egy-egy kiadósabb lakmározás után. A feszülés kellemetlen érzés, ráadásul gyakran a haskörfogat szemmel látható növekedésével jár, ami újabb bosszúságot jelent.

A probléma idővel enyhül, de vannak, akiknél visszatérővé válik. Ilyenkor mindenképpen ajánlott kivizsgáltatni, hiszen amellett, hogy az életminőséget is ronthatja, bizonyos betegségekre is felhívhatja a figyelmet.

Haspuffadás okai

A gáz az emésztés mellékterméke, ám ha túlzott a gázképződés, puffadás jelentkezhet. Ha étkezés után tapasztalod, emésztési zavar tehető érte felelőssé. Nem feltétlenül kell komoly problémára gondolni, akár az is lehet, hogy túl gyorsan ettél, vagy olyan élelmiszereket, amelyek általában kiváltják a tünetet - ez az egyéni érzékenység függvényében változó. Amennyiben viszont gyakran szenvedsz a panasztól, ajánlott szakemberhez fordulni vele, hiszen kezelést igénylő kórkép is meghúzódhat a háttérben.

Szénhidrát-felszívódási zavarok

A belekben keletkező gázokat többnyire a szénhidrátokat megemésztő bélbaktériumok termelik. Ha sok szénhidrát ér el ezekhez a baktériumokhoz, mert nem szívódtak fel korábban az emésztési folyamat során, fokozódhat a gázképződés. Ez több dolog miatt is kialakulhat, például szénhidrát-felszívódási zavarok okozhatják. Sokakat érint a laktóz, vagyis a tejcukor felszívódási zavara, illetve a fruktóz, azaz a gyümölcscukor malabszorpciója is. Utóbbi esetében a gyümölcsök fogyasztását követően jelentkeznek a panaszok, a puffadás mellett fejfájás, gyengeség, hasmenés is előfordulhat.

Lisztérzékenység

A lisztérzékenység vagy cöliákia egy autoimmun betegség, kiváltója a glutén egyik fehérjecsoportja, a gliadin. A tünetek minden életkorban felüthetik a fejüket, felnőttkorban többnyire nehezebb beazonosítani őket. Jellemző a hasmenés, a székrekedés és a puffadás, de előfordulnak nem emésztőrendszeri jelek is, például pszichés zavarok vagy hajhullás.

Kontaminált vékonybél szindróma

A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO - Small Intestinal Bacterial Overgrowth) a bélbaktériumok vékonybélben történő túlszaporodásával jár, ami megtörténhet például renyhe bélmozgás, Crohn-betegség, csökkent gyomorsav-termelődés, különböző fertőzések és cukorbetegség talaján is. Jellemző a hasi diszkomfortérzés, puffadás, görcsök, hasmenés vagy székrekedés, később fogyáshoz és csontritkuláshoz is vezethet.

Irritábilisbél-szindróma

Az irritábilisbél-szindróma napjainkban népbetegségnek számít. A krónikus kórkép hol erősebb, hol kevésbé jelentős kellemetlenségeket okoz, erős hasi görcsök, puffadás és hasmenés formájában is jelentkezhet, de a hasmenés helyett, illetve mellett székrekedést is tapasztalhatnak az érintettek. A tartós stressz, valamint bizonyos élelmiszerek ronthatják a panaszokat. Általában szükség van a diétára, kifejezetten a kórkép kezelésére fejlesztették ki a FODMAP-diétát, amelyről itt írtunk bővebben.

Nőgyógyászati problémák

A hormonális változások szintén járhatnak puffadással, sokan tapasztalják, hogy a menstruáció előtt vagy alatt feszül a hasuk, de szintén többen számolnak be róla a menopauzát megelőző perimenopauza hormonális ingadozásai idején.

Az endometriózis legfőbb tünete a fájdalmas menstruáció, de a betegek életét a puffadás szintén megkeserítheti. A jelenségnek már neve is van, ez az endo belly, ami többnyire a has látható feszülésével jár.

A petefészekrák felismerése általában azért nehéz, mert az állapot eleinte jellemzően tünetszegény. Később változatos panaszok jelentkezhetnek, ilyen például a gyakori puffadás, az állandó teltségérzet és a székrekedés is.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A has feszülése, időszakos megnövekedése mögött más állapotok is meghúzódhatnak. A közelmúltban történő, nagyobb mértékű testsúlygyarapodás például, amely a derékbőséget is érinti, kevesebb helyet hagy a normál emésztési folyamatoknak, így már egy kisebb étkezés is puffadásérzéssel járhat. A hízást fokozott vízvisszatartás kísérheti, ami szintén hasonló érzést kelthet. A hasi ödéma (ascites) májelégtelenség esetén gyakori, de vesebetegség és szívelégtelenség talaján is kialakulhat.

A panaszt tehát mindenképp érdemes kivizsgáltatni, sok esetben a személyre szabott diéta követése megoldást jelent, és jócskán javítja az életminőséget.

10 jógapóz hasi panaszok ellen

A hasi panaszok, így a puffadás, a görcsök vagy a székrekedés gyakori problémát jelentenek, melyek azonban sok esetben gyógyszer nélkül is enyhíthetők. A megfelelő diéta mellett egyes mozgásformák is nagy segítséget nyújthatnak.

Emésztési zavarok esetén is segítenek: 10 jógapóz a hasi panaszok ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük