5 dolog, ami hasi hízáshoz vezethet: a viszcerális zsír növeli a szívbetegség és a diabétesz kockázatát is
A hasi hízás nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly veszélyforrás is egyben, amit több dolog is okozhat.
A hol lassabban, hol gyorsabban gyarapodó kilók általában kellemetlenül érintik az embert. A mérlegen látott szám, a régebbi ruhák szűkebbé, kényelmetlenebbé válása mind-mind bosszúságra adnak okot. Ennél is nagyobb probléma azonban, hogy a túlsúly számos egészségügyi kockázatot rejt, amelyek által jelentősen rontja az életminőséget, az életkilátásokat is.
Különösen igaz ez a deréktájt, illetve a has környékén felrakódó zsírpárnákra, ugyanis a hasi, viszcerális zsír egy sor súlyos betegségre, például a szív- és érrendszeri problémákra és a 2-es típusú cukorbetegségre hajlamosít.
A hasi hízás egészségkárosító tényező
A szakemberek a hasi zsírnak két fő típusát különböztetik meg: a szubkután, azaz a bőr alatti zsír az, amire rá is lehet fogni, ez alkotja például az úszógumit. A viszcerális, vagyis a zsigeri zsír az ember fontos szerveit veszi körül, a hasüregben tárolódik, és aktívnak is nevezik, mert jócskán beleszól például a hormonális működésbe. Eredeti rendeltetése szerint védi a szerveket, ám felszaporodása közel sem veszélytelen. A kétfajta hasi zsír gyakran kéz a kézben jár, a megnövekedett derékbőség általában zsigeri zsírfelesleget is feltételez, még akár normál testtömegindex (BMI) mellett is. A Medical News Today szerint nőknél például a 89 centiméternél nagyobb derékbőség már valószínűsíti a viszcerális zsír felhalmozódását is.
Így aztán a növekvő pocakra, az egyre nehezebben begombolható nadrágokra nem érdemes legyinteni, mert az nem csak esztétikai problémát és kényelmetlenséget jelent. A hasi, zsigeri zsírt többek között összefüggésbe hozták a magas vérnyomással, a szívrohammal, a stroke-kal, a koszorúér-betegséggel, a légzési problémákkal és az idő előtti halálozással is. Növeli az inzulinrezisztencia kockázatát, ami idővel 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat át, illetve a metabolikus szindróma esélyét, ami tulajdonképpen egy tünetegyüttes, magas vérnyomással, 2-es típusú cukorbetegséggel, elhízással és magas koleszterinszinttel jár. A megelőzéshez fontos tudni, hogy milyen tényezők vezethetnek a viszcerális zsír felszaporodásához.
Hasi hízáshoz vezető okok
A hasi hízásban a genetikán, a mozgásszegény életmódon és az emelkedett kalóriabevitelen kívül más, gyakran figyelmen kívül hagyott tényezők is szerepet játszanak.
Nem megfelelő étrend
A nem megfelelően összeállított, finomított szénhidrátokban gazdag, rostokban, fehérjében szegény étrend hízáshoz vezethet, csökkenti a szervezet zsírégető képességét, lassítja az anyagcserét. Ráadásul a finomított szénhidrátok rövid időre lakatnak jól csupán, gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami aztán rövid időn belül le is esik, újra éhségérzetet okozva. A teljes kiőrlésű gabonák, valamint a fehérje segítenek a jóllakásban.
A különösen a gyorsételekben gyakori transzzsírok szintén fokozhatják a hasi zsír kialakulásának valószínűségét. Nem szabad megfeledkezni a cukros üdítőitalokról és a gyümölcslevekről sem, ezek is komoly kalóriabevitelt jelentenek és vércukorszint-emelkedést okoznak anélkül, hogy teltségérzetet alakítanának ki.
Túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás
A túlzott alkoholfogyasztás számos problémát okozhat, negatívan befolyásolja a máj működését, és a testsúlygyarapodásért is felelőssé tehető. Például azért, mert fokozza az éhségérzetet, a nassolás utáni vágyat, ráadásul sok kalóriát tartalmaz, amit az ember észrevétlenül visz be a szervezetébe. Nem véletlen, hogy a diétázóknak kifejezetten ajánlják az alkohol kerülését. A káros szenvedélyeknél maradva megemlítendő, hogy a dohányzás és a hasi zsír, a centrális hízás között is találtak kapcsolatot.
Stressz
Stresszes szituációkban a szervezet kortizolszintje nő, ami hatással van a vérnyomás, a szív- és érrendszer mellett az anyagcserére is. A tartósan emelkedett kortizolszint áll a Cushing-szindróma hátterében, amelynek kifejezetten jellegzetes tünete a banyapúp mellett a centrális típusú, hasi hízás - itt írtunk róla bővebben. A krónikussá váló stressz hízáshoz vezethet, már csak azért is, mert sokan ilyenkor hajlamosak öntudatlanul is az evéshez fordulni némi megnyugvásért, figyelemelterelésért.
Alvásproblémák
A kielégítő alvás hiánya egyebek mellett a hormonrendszer felborulásához, sőt egyes megfigyelések szerint érzelmi evéshez vezethet, ami a stressznél tárgyaltakhoz hasonló, több kalória fogyasztásával jár. A rossz minőségű alvás rontja az inzulinérzékenységet, hozzájárul a magas, illetve az ingadozó vércukorszinthez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Életkor
A kor előrehaladtával a legtöbben megtapasztalják, hogy egyre nehezebb kordában tartaniuk a testsúlyukat. Ez egyebek mellett annak köszönhető, hogy idővel lassul az anyagcsere, és nehezebbé válik a mozgás. Fogy az izomtömeg, ami a szervezet kalóriafelhasználásának sebességét is csökkenti. Nőknél a hasi hízást az ösztrogén alacsonyabb szintje is előidézheti.
Hogyan lehet megszabadulni tőle?
Mi sem egyszerűbb! Legalábbis elméletben. A káros szokások leépítése mellett a stresszkezelésre, a fizikai aktivitásra és a tudatos étkezésre érdemes helyezni a hangsúlyt. A kardio-mozgásformák mellett az izomépítést szolgáló, inzulinérzékenységet fokozó súlyzós edzést is ajánlott beiktatni. Az étkezések megtervezésében dietetikus szakember tud segíteni, de az előre készülés is sokat nyom a latban. Ha az ember maga készíti össze az ebédjét, uzsonnáját, kevésbé valószínű, hogy gyorsételhez, nassolnivalókhoz folyamodik.
10 reggeli, ami hosszan eltelít
A rostban, fehérjében, egészséges zsírokban gazdag reggelik segítenek a vércukorszint stabilan tartásában, hosszú távon teltségérzetet biztosítanak, ezért cukorbetegségben érintettek számára is fogyaszthatók, de a diétázóknak is nagy segítséget nyújtanak.
10 reggeli, ami nem emeli hirtelen a vércukrot: cukorbetegek is fogyaszthatják
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)