Miért érdemes egyszer megszámolni, hány falatot eszel? Meglepő dolgot fedezhetsz fel
Sok dolgot tudatosíthatsz magadban az étkezésről.
A fogyás során nemcsak annak érdemes nagy figyelmet szentelni, hogy mit eszel, hanem annak is, hogy miként fogyasztod el az egyes ételeket, ezzel ugyanis számos, az elhízáshoz vezető rossz szokásra fényt deríthetsz.
Az emésztés első lépése a szájban történik. Ilyenkor azonban nemcsak a rágás nagyon fontos, de az is, hogyan veszed az egyes falatokat a szádba. Belegondolták már valaha, mekkorákat harapsz, és hány alkalommal veszed a szádhoz a villát egy ebéd alkalmával? Most megtudhatod, miért jó, ha ezt néhány alkalommal megszámolod!
Mire jutottak a kutatók?
A Clemsoni Egyetem tudósai érdekes felfedezésre jutottak. Tanulmányuk szerint a falatok számlálása szorosan összefügghet a túlevéssel, bármennyire is furcsán hangzik a szokatlan fogyókúrás technika.
A Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics hasábjain megjelent publikáció szerint a kutatás résztvevői egy elektronikus falatszámlálót viseltek a csuklójukon, ám ahelyett, hogy egy ilyen eszközt beszereznél, nyugodtan számolhatsz manuálisan is, sőt, ennek további előnyei vannak, amelyekről lejjebb olvashatsz!
A kutatás során az egyik csoport számára korlátlan mennyiségű harapás, másoknak 22 falat volt engedélyezve étkezésenként, míg a többieknek 12 falat jutott. Természetesen a legutóbbi csoport tagjai hatalmas harapásokkal ettek, attól tartva, hogy éhen maradnak az étkezés végére. A legtöbbet azok ettek, akik nem számolták a falatokat, míg a többiek csaknem egyenlő mennyiséget vittek be a falatjaikkal, ám jóval tudatosabban étkeztek, magára a táplálkozásra odafigyelve, ami a fogyást is elősegítette náluk.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy újságíró tapasztalatai
A Prevention.com egyik újságírója, Judy Koutsky olyannyira izgalmasnak találta a tanulmányt, hogy maga is kipróbálta a falatszámlálást, melynek során először 12 falatot engedélyezett magának.
Az újságíró hamar észrevette, hogy ő maga is elkezdett hatalmas falatokat enni, ami kellemetlen volt a számára, akárcsak az állandó számolás, ami inkább a kényszeresség érzését keltette benne, mint az egészséges étkezését.
Egy hét után Judy vegyes tapasztalatokkal zárta a kísérletet. Leírása szerint viszonylag gyorsan váltott inkább a számára megszokott kisebb, alaposan megrágott falatokra, amelyeket sok vízzel kísért le. Ilyenkor étkezésenként 12-25 közötti átlagot produkált.
Cikke szerint a fogyásra sokkal nagyobb hatást gyakoroltak az egészségesen, okosan megválogatott ételek, mint a számlálás, hiszen messze nem mindegy, hogy három falat csokitortáról vagy almáról van-e szó. Ami viszont nagyon hasznosnak tűnt számára, az az ételmennyiségek tudatosítása volt, és az, hogy ezáltal sokkal jobban odafigyelt arra, miből, mennyit és milyen formában eszik.
Miért érdemes kipróbálni?
Noha egyszerűnek tűnik, hogy megszámold manuálisan, hány falatot eszel, valójában nem az, ha máskülönben beszélgetni, olvasni vagy tévézni szoktál evés közben. Ezek az egyébként a túlevést, illetve ezáltal a hízást elősegítő szokások azonban máris tudatosulnak, amint elkezded a számlálást.
Ugyancsak hasznos figyelmeztetés lehet a falatszámlálás, ha tízórai, uzsonna vagy nassolás közben végzed, hiszen máris könnyebben észreveszed, hogy mekkora adagokat eszel valójában, ha nem áltathatod magadat azzal, hogy csak egy kicsit belekóstoltál valamibe.
Próbáld ki egy-két napon keresztül a falatszámlálást, és figyeld meg, milyen szokásaid vannak étkezések közben, így egyszerűbben átszoktathatod magadat az egészséges, fogyást könnyítő táplálkozási rutinra.
- fogyasztó praktikák
- egészséges étkezés
- étkezés
- emésztés
- emésztésserkentő
- fogyókúrás tippek
- érdekesség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- emésztés
- kutatások
Ennyi ideig rágd az ételt, ha fogyni akarsz!
- táplálkozás
- fogyasztó praktikák