Mikor vegyél dinnyét, és mikor barackot? 6 gyümölcs, ami a szezonjában a legfinomabb
A fagyasztott és import gyümölcsök helyett minden esetben érdemes friss, hazai terméket választani.
Mai, rohanó világunkban sok embernek nincs lehetősége arra, hogy mindennap a piacon válogasson a termelők friss, hazai termékeiből, így sokan a nagyobb áruházakban szerzik be, nemcsak a pékárut és tejterméket, hanem a zöldséget és gyümölcsöt is.
Szerencsére az áruházak is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a minőségre és frissességre, valamint arra, hogy a lehető legtöbb frissárut hazai termelőktől szerezzék be, így nemcsak sokkal hamarabb kerülhet a polcokra, onnan pedig az asztalra egy-egy élelmiszer, de a kevesebb utaztatással a környezetet is kímélik.
Így érdemes gyümölcsöt választani a boltban
Mivel Magyarországon nincsenek meghatározva polcon tarthatóságra vonatkozó szabályok az élelmiszer-kiskereskedelemre vonatkozóan, ezért érdemes olyan élelmiszerüzletben vásárolni, ahol biztosan gondot fordítanak erre is a beszállítók és termékek megbízhatósága mellett.
A Lidlnél például szigorú belső szabályrendszert dolgoztak ki, és különösen odafigyelnek a polcokra kikerülő áruk frissességére, a széles, hetente legalább 150-féle zöldség-gyümölcs-választékra, illetve arra, hogy a szezonális áruk minél nagyobb arányban a hazai termelőktől származzanak. Az esztétikai és érzékszerves bírálat mellett pedig vizsgálatoknak is alávetik a friss termékeiket, ami alapján kategorizálják őket, és csak a kiváló minőségű zöldségek és gyümölcsök kerülhetnek a polcokra. A vállalat friss, széles, minőségi kínálatának köszönhetően Az Év Boltja 2021 versenyen elnyerte az év zöldség- és gyümölcskereskedője 2021 elismerést, melyet immáron második alkalommal kapott meg.
- Nagy hangsúlyt fektetünk széles, minőségi, minden igényt kiszolgáló kínálatunkra, és arra is, hogy minél több magyar termék közül választhassanak vásárlóink. A frissáru kategóriák – mint a zöldség és gyümölcs, valamint a pékáru – kiemelt stratégiai fontosságúak vállalatunk számára, és számos hazai termelő, beszállító közreműködik abban, hogy mindig a legfrissebb, legkiválóbb termékeket kínálhassuk a magyar embereknek - emelte ki Tőzsér Judit vállalati kommunikációs vezető.
A megbízható árukészlet mellett azonban nem árt még valamit szem előtt tartani a vásárlás során, ez pedig nem más, mint a szezonalitás. A természetes betakarítási időszak alatt vásárolt gyümölcsöket és zöldségeket nemcsak alacsonyabb áruk, frissességük és ízük, hanem egészségügyi hatásaik miatt is érdemes fogyasztani, hiszen több bennük a vitamin és tápanyag, ráadásul ezeket sok egzotikus gyümölccsel ellentétben nem kell mesterségesen érlelni. Az alábbi összegzésben nemcsak azt mutatjuk be, melyik gyümölcsöt milyen szezonban érdemes beszerezni, de ezek áldásos hatásairól is olvashatsz bővebben.
Görögdinnye
A dinnyének számos különböző fajtája létezik, azonban hazánkban a görögdinnye a legnépszerűbb közülük, a nyári hónapokban különösen sok fogy a gyümölcsből az országban. Mivel a tömegének 92%-a tömegi víz, ezért remekül hidratálja a szervezetet, emellett található benne kálium, nátrium, kalcium, vas és foszfor is. Könnyen emészthető gyümölcs, vízhajtó hatása serkenti a gyomor- és bélműködést, valamint támogatja a veseműködést is.
Mivel Magyarországon minden természeti körülmény adott a dinnye termesztéséhez, ezért mindenképp érdemes hazai terméket választani, főként júliusban és augusztusban találunk kiváló minőségű, mézédes dinnyét a boltok polcain. A vásárlásnál különösen ajánlott az aljánál lévő, világos foltra figyelni, ami egyrészt arról árulkodik, hogy talajon, indán nevelték, másrészt ha a színe fehéres helyett sárgás lesz, akkor biztosak lehetünk benne, hogy már érett a gyümölcs.
Meggy és cseresznye
Bár télen be kell érnünk a fagyasztott és kompótmeggyel és cseresznyével, nyáron mindenképp érdemes frissen fogyasztani, hiszen mindkét gyümölcsnek nagyon magas a víztartalma, emellett serkenti a melatonin hormon keletkezését az agyban, ami hozzájárul a pihentető alváshoz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Magas bennük a C-vitamin tartalom és az antioxidáns is, ezek azonban csak friss állapotukban épülnek be a szervezetbe. A korai cseresznye már májusban elkezd érni, de érdemes lehet várni még egy hónapot, hogy igazán finom, édes termést kapjon az ember kézhez. A meggyet pedig csak júniusban és júliusban ehetjük hazai beszállítóktól, ha ezeken a hónapokon kívül találunk a boltokban, az valószínűleg importáru.
Bogyós gyümölcsök
A legtöbb bogyós gyümölcsből a téli hónapokra előszeretettel készítenek lekvárt, szörpöt, valamint fagyasztva is kedveltek, ám ha frissen szeretnénk enni, akkor főként a nyári hónapokban kell kiélvezni az ízüket.
A málnának nagyon magas a vitamintartalma, és nem tartalmaz sok kalóriát, így teljes mértékben beépíthető az egészséges életmódba. Főként május végén-júniusban van a szezonja. Az epret is ajánlott a szezonjában fogyasztani, ez szintén a május-júniusi időszakra tehető, ekkor nemcsak az íze sokkal finomabb, hanem jobban érvényesülnek a jótékony élettani hatásai is. Ilyenkor garantáltan magas a kalcium-, a kálium- és a vastartalma, ez utóbbi kifejezetten fontos a vérszegénységgel élőknek. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású is, ráadásul számtalan formában felhasználható a konyhában. A fekete áfonyát Magyarországon frissen főként augusztus és szeptember környékén lehet kapni, bogyója pedig gazdag vasban, valamint A-, D- és C-vitaminokban.
Barack
A baracknak több fajtáját is termesztik hazánkban, ám frissen leginkább júliustól szeptemberig lehet hozzájutni. Az őszibarack rengeteg káliumot tartalmaz, emellett sok benne a A- és C-vitamin és egyes rákbetegségek kockázatát is csökkenti.
A kajszi- vagy sárgabarack szintén káliumban és vitaminokban gazdag gyümölcs, valamint a béta-karotin tartalma is jelentős, ami nemcsak a szemünk védelmét szolgálja, de segít egyes szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is. Egyes korai fajtáit már nyár elején elkezdik szüretelni, és szinte egész nyáron szezonálisnak számít.
Alma
Mivel az almafajták száma a világban hétezernél is több, ezért minden típusnak megvannak a maga sajátosságai is, de a hazánkban termelt téli almákat általában nyár végén kezdik szedni, és egész ősszel friss idénygyümölcsnek számítanak. Sok antioxidánst, rostot és vitamint tartalmaznak, valamint a kutatások szerint némiképp csökkentik a tüdő-, vastagbél-, és mellrák kockázatát is. A nyári almafajták ritkábbak a boltok polcain, bár ugyancsak ízletesek, és június-júliustól érnek. Közeli rokonuk a birsalma, aminek a többihez képest későre, szeptember és november közé esik a szezonja.
A cikk a Femina és a Lidl Magyarország tartalmi együttműködésének keretében valósult meg.
Meg szabad enni a dinnyemagot? Meglepően jó hatással van a szervezetre
A fekete magocskákat a legtöbben egyszerűen kipöckölik a dinnye lédús húsából, pedig egészségesebbek, mint sokan gondolnák.
Meg szabad enni a dinnyemagot? Meglepően jó hatással van a szervezetre
A fekete magocskákat a legtöbben egyszerűen kipöckölik a dinnye lédús húsából, pedig egészségesebbek, mint sokan gondolnák.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)