2 hetes kísérlet eredménye! Ezt teszi a testeddel a gyorskaja
A bélrákos megbetegedések harmada megelőzhető lenne rostban gazdag táplálkozással.

- Ezek a pulóverek tavasszal is divatosak lesznek: 7 retró fazon, ami nem hiányozhat az idei szettekből »
- Bő 20 évet letagadhatna ez a 60 éves nő, amire az öltözködésével is rásegít: nála a kor tényleg csak egy szám »
- A sztárok szettjeit másolja le a molett nő, hogy bebizonyítsa, a méret nem akadály: ilyen csinos és nőies »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Az olyan emésztőszerv-rendszeri megbetegedések, mint székrekedés vagy a hazánkban a második legtöbb halálesetért felelős daganatos betegség, a vastagbélrák kialakulása szoros összefüggésben áll az egészségtelen táplálkozással, illetve a rosthiánnyal.
Ezt támasztja alá egy, a Nature magazinban nemrégiben megjelent amerikai kutatási eredmény is.
Kéthetes rostszegény és rostban gazdag diéta
A kéthetes kutatás során azt vizsgálták a tudósok, milyen hatást gyakorol az étrendi - akár pozitív, akár negatív irányú - változás az emésztőszervrendszerre. A vizsgálatban részt vett 20 amerikai önkéntes, akik a megszokott, zsírban és cukorban gazdag, rostszegény étrendjükről áttértek egy kevésbé feldolgozott ételekből álló, rostban gazdag menüre.
A kutatásban részt vevők másik csoportját olyan afrikaiak tették ki, akiket arra kértek, hogy rostban gazdag egészséges étrendjükről két hétre álljanak át a tápanyagokban és rostban szegényebb, Amerikában előszeretettel fogyasztott gyorsételekre.
Ezt teszik a testtel a gyorsételek
Míg az amerikaiak sok hüvelyest és friss ételt fogyasztottak, addig az afrikai kutatási alanyoknak elsősorban olajban sült krumplit és hamburgert kellett enniük. A kéthetes vizsgálat előtt és után is minden résztvevő alapos orvosi vizsgálaton esett át.
Azt találták, hogy az étrendcsere jelentős változásokat idézett elő a bél belső falát borító sejtek működésében. A nyugati stílusú étrend negatív hatásai már két hét után kimutathatóak voltak a kísérleti alanyoknál. A bélben élő - az immunrendszer működése szempontjából létfontosságú - baktériumok működésében zavar támadt, az emésztés lelassult, az anyagcsere akadozott.
Mi történne, ha egészségesebben táplálkoznál?
A kutatás vezetője, dr. Stephen O'Keefe a Pittsburghi Egyetemről a következőket mondta az eredményekről:
- Ahogy a hagyományos, zsírban gazdag, rostszegény amerikai étrendet a kísérleti alanyok egy része lecserélte magas rost- és alacsony zsírtartalmú étrendre, csökkent azoknak a biomarkereknek a vérben mérhető szintje, amelyek a rák kockázatát jelzik. Ehhez a változáshoz alig két hét elegendő volt, ami bizonyítja, hogy soha nem késő átállni egy egészségesebb étrendre, és csökkenteni a vastagbélrák rizikóját.
Napi 30-40 gramm rost
Szakértők becslése szerint a bélrákos megbetegedések egyharmada elkerülhető volna egy egészségesebb, rostban gazdagabb étrenddel. Táplálkozási szakemberek szerint napi 30-40 gramm rostot kellene fogyasztani az egészségesebb emésztés érdekében. Az alábbi videóban Oláh Ibolya dietetikus beszél bővebben a rostok emésztésben betöltött szerepéről.