Emésztést segítő, vízhajtó gyógynövények
A citromfű és a csalán kiváló ellenszere az ödémának, anyagcsere zavaroknak, enyhébb depressziónak.
- 40 felett így a legnőiesebb a cicaszem: fiatalosabbnak tűnik az arc, ha másképp húzod meg a vonalat »
- 3 extra nőies, letisztult darab, amit sokoldalúan variálhatsz a szezonban: a francia stílus kedvelői így viselik »
- A tavaszi divat legnagyobb trendje már nem ismeretlen: a szoknya és az edzőcipő párosa így a legsikkesebb »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
A csalán
Igen kérem, a csalánért tessék lehajolni. Megéri, bizony. Nem szereted, hogy ha belemarkolsz, akkor csípős, égető viszketést érzel a bőrödön? Ezt meg lehet érteni, de akkor se lépj tovább elfordított fejjel a csalán mellett. Érdemes kesztyűt húznod, s így, kezedet megvédve tépni, törni le a csalán hajtásait - de még jobb, ha akad táskádban vagy zsebedben egy vágó alkalmatosság -, majd ezekről leszedni a leveleket.
Ez a növény igen sok olyan anyagot tartalmaz, amire szüksége van szervezetednek egészséged megőrzése érdekében. Tartalmaz például vasat, C-vitamint, káliumot, kalciumot, szilícium savat és még több más hasznos anyagot. Ajánlják a hiánybetegségek leküzdéséhez, s üdítőleg hat fáradtság, kimerültség esetén is. Ezért ne csak a tavaszi vértisztító kúrák idején élj vele, hanem élvezd kedvező hatását később is. Levelét frissen és szárított formában is használhatod a reggeli vagy esti teához. Mint vízhajtó, vértisztító szert is nagyra becsülik.
A vizelettel távozó nátrium enyhíti a reumás panaszokat. A csalán - többek között - a gyulladás kezelésére készített hét fű teakeverék egyik fontos alkotórésze.
A csalánnak igen fontos szerep jut a biokertészkedésben, hát mindenképpen ajánlatos, hogy a kiskert valamelyik sarkában ennek az értékes gyógynövénynek is találj helyet.
A citromfű
A citromfűvel már nemigen találkozhatsz füves réteken, az árokparton vagy az erdei tisztásokon, ennek ellenére naponta ihat frissen vágott citromfűből teát az is, akinek nincs kiskertje. A teraszon a virágok között egy-két cserép citromfű időnként visszavágva folyamatosan ellát friss levelekkel. A növény föld feletti része tartalmazza a hatóanyagokat, tehát teakésztéskor levelét és szárát is összevághatod. A különféle összetevőkből álló illóolajon kívül tartalmaz még cserzőanyagot, keserűanyagot, flavonoidokat és fenolkarbonsavakat.
Görcsoldó hatása miatt gyomor és bélgörcsökben alkalmazák, egyes összetevők bakteriosztatikus hatásúak, mások az adeno- és a herpesz vírus ellen alkalmazhatók. Eme tulajdonságai miatt javasolják gyomorbajok, emésztési problémák, felfúvódás kezelésére. Ugyanakkor használják enyhébb alvászavarok, idegesség, a depresszió enyhébb formáinak, sőt az Alzheimer-kór gyöngébb tüneteinek kezelésére is.
Életerő megőrzésére
Újabb kiadványok is idézik egy 16. századi londoni gyógyszerész receptjét az életerő megőrzésére. Egy dózis citromfű reggelente fogyasztva visszahozza az ifjúságot, erősíti az észjárást és felélénkíti a beteg természetes erejét.
Mai kutatások is kimutatták, hogy serkenti az emésztést, nyugtató és segít a figyelem ébrentartásában. Hatóanyagai gyengék, nem agresszívek, gyermekek is fogyaszthatják. Egyes gyógynövény könyvek figyelmeztetnek, hogy huzamosabb használata csökkentheti a nemi mirigyek aktivitását.
OLVASD EL EZT IS!

- aranyér
- házi gyógymódok
Az aranyér tünetei és kezelése

- természetes csodaszer
- házi gyógymódok
Gombás fertőzés, csípés és horzsolás ellen

- házi gyógymódok
- fogínybetegség