Az aranyér tünetei és kezelése

A legjobb házi trükkök

Ismerj meg néhány pofonegyszerű otthoni gyógymódot, mellyel könnyen enyhítheted a kínzó panaszokat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az aranyér - a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás következtében - ma már népbetegségnek számít. Ám, mivel kényes téma, viszonylag keveset hallhatsz róla.

Épp ezért nem biztos, hogy tisztában vagy vele, otthon is mennyi mindent tehetsz a tünetek enyhítése érdekében. Persze emellett fontos, hogy, ha szükséges, merj orvoshoz fordulni.

Amit a betegségről tudnod kell

Az aranyérbetegséget a végbélnyílás kitágult vénái okozzák. Kialakulhat a végbél belsejében - ez általában nem jár fájdalommal, de vérzés előfordulhat -, ebben az esetben belső aranyérről beszélünk. Ha viszont a végbélnyíláson kívül helyezkedik el - külső aranyér -, jellemzően fájdalmas, érzékeny, és gyakran vérzik is.

Kialakulásában közrejátszik a sok ülés, a hosszú ideig tartó állás, a mozgásszegény életmód. Hajlamosító tényező lehet még a terhesség alatti hormonszintváltozás vagy az elhízás. A háttérben állhat a rostban szegény táplálkozás is, minek következtében gyakran alakul ki székrekedés.

A probléma jelei pedig időről időre megkeseríthetik mindennapjaidat. A betegség az alábbi tünetekből könnyen felismerhető.

Jellemző tünetek

  • Viszketés, váladékozás.
  • Fájdalom, nehéz székelés.
  • Végbélnyílás körüli kitüremkedés.
  • Vérzés - vércsík a székleten vagy a vécépapíron.

Így enyhítheted a tüneteket

Folyadék és krémek

Az elegendő folyadék fogyasztása lágyítja a székletet, megszünteti székrekedést . Ajánlott napi 1,5-2 liter folyadékot fogyasztanod - erre a nyári hónapokban különösen nagy szükség van.
A székeléssel járó kellemetlen fájdalmat külsőleg is enyhítheted kamillával, orbáncfüves kenőccsel, körömvirágkenőccsel, illetve aloe verát és E-vitamint tartalmazó krémekkel, melyek hozzájárulnak a regenerálódáshoz is.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyógyító étrend

Otthon is nagyon sokat tehetsz a tünetek enyhítése érdekében, és nem olyan biztos, hogy a vény nélkül kapható csodaszerekkel jársz a legjobban. Mint sok más egészségügyi problémánál, itt is a megfelelő táplálkozás a megoldás egyik fő kulcsa. A rostok - gabonapelyhek, teljes kiőrlésű liszt, barnarizs, zöldségek, gyümölcsök - fogyasztása igen fontos. A nyári hónapokban fogyassz minél több idénygyümölcsöt, zöldséget, és mellőzd a zsíros, rostban szegény ételeket.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Válts testhelyzetet!

A hosszan tartó üldögélést vagy egy helyben való állást gyakran szakítsd meg, hogy frissítsd a vérkeringésed. Ilyenkor sétálj egy kicsit, nyújtózkodj egyet, ha módod van rá, feküdj hanyatt, és polcold fel a lábadat. Ne emelj nehezet, és mellőzd a felesleges erőlködést. Pihenj, amennyit csak tudsz, és gyakran változtasd a testhelyzetedet.

Csak egy kis mozgás
Bizonyos mozgásformák kimondottan sokat segíthetnek a panaszok enyhítésében. Bővebb információkért kattints korábbi cikkünkre!

Gyógyító fürdő

A meleg vizes fürdő, illetve borogatás nemcsak a fájdalmat enyhíti, hanem a vérkeringést is serkenti - ami segíti a kitágult erek összehúzódását. A jótékony hatást még fokozhatod, ha a fürdővízben feloldasz egy marék keserűsót.
A meleg vizes fürdőt tanácsos úgy befejezned, hogy egy kis hideg vizet locsolsz az érintett területre. A hideg-meleg víz váltakozása szintén pozitív hatással lesz a panaszaidra.

Modern orvosi segítség

Amennyiben az otthoni gyógymódok nem segítenek, és mind gyakrabban küzdesz aranyeres panaszokkal, érdemes felkeresned egy urológus szakembert. A hagyományos műtéti eljárást ma már mind ritkábban alkalmazzák, inkább a gyűrűzést vagy a lézeres kezelést részesítik előnyben. Bár maga a beavatkozás nem kellemes, a műtétet követően pár napon belül megszűnnek a fájdalmaid, és búcsút inthetsz a panaszoknak.

Cikkünk a Reader's Digest 1001 otthoni gyógymód című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük