Ez a zsírégető hormon segít a legtöbbet a fogyásban: mutatjuk, mikor termelődik a legjobban

A zsírzabáló hormonod éjszaka aktív, ezért fontos, hogy eleget aludj.

Glükagon diéta
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ember teste akkor is aktív, amikor alszik. Nemcsak az agya dolgozza fel a nap történéseit, a teste is a nap ételeit. Ilyenkor történik a zsírraktározás és a zsírégetés java is. Ezért pedig egyetlen hormon felelős.

A glükagon nevű hormon párban jár az inzulinnal. Ugyanott születnek, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben lévő alfa-sejtek termelik őket, de, amíg az inzulin a raktározásért felelős, addig a glükagon a zsírbontásért. Egymással ellentétesen dolgoznak, amikor sok az inzulin a szervezetben, akkor kevés a glükagon, és fordítva, amikor az inzulinszint lecsökken, a glükagonszint megnő, ezért a glükagont cukorbeteggyógyszerekben is sokszor alkalmazzák, de a diétás kezelések új, egyre népszerűbb hatóanyaga is.

Hogyan dolgozik hatékonyan a glükagon?

Ez a hormon felelős a test táplálásáért éjszaka. Amikor az ember az igazak álmát alussza, valójában a glükagon lebontja a napközben magához vett ételeket, és a glikogénraktárakból biztosítja a szervek táplálását. Azonban, ha már nincs mihez nyúlnia, a zsírból kezdi táplálni a szervezetet.

Ezért nem mindegy, hogy az ember mit eszik lefekvés előtt, és mennyit alszik. Érdemes egy órával elalvás előtt már nem fogyasztani semmit sem, de a szabályt, hogy este hat után nem szabad enni, ideje elfelejteni. A vacsora java álljon egészséges - teljes kiőrlésű vagy növényirost-alapú - szénhidrátokból és telítetlen zsírokból. Egy egészen kicsi fehérje is kerülhet a képletbe, de mindenképpen kevesebb, mint amennyit ebédre fogyasztottál. Így a tested is megkapja a táplálékát, és a zsírégetés is beindulhat.

Ezután éjszaka, ami felfogható akár egy nyolcórás, szakaszos böjtölésnek is, elindul a glükagontermelődés. Ilyenkor hosszan nem vesz magához ételt az ember, így a raktárak ki tudnak merülni, a hormon pedig elkezdheti a zsírbontást. Viszont, ha nem alszunk eleget, nem lesz elég ideje dolgozni, ezért fontos, hogy pihentető, nyugodt alvással töltse az ember az éjszakát.

A megfelelő, hosszú alvás nemcsak a glükagon szintjét befolyásolja. Kutatások igazolják, hogy az elégtelen alvásmennyiség teljesen összezavarja az ember hormonháztartását, és főleg azokra a hormonokra hat, melyek az éhséggel, táplálkozással és zsírraktározással kapcsolatosak. Nő például a ghrelin nevű éhséghormon termelődése, így farkaséhesen kelhetsz, de csökken a leptin szintje is, vagyis kevésbé fogod jóllakottnak érezni magad.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fogyókúrás mítoszok

"Este hat után tilos enni", "a vízivás segíti az emésztést" - rengeteg ehhez hasonló fogyókúrás mítosz létezik. Ezek körül szemezgettünk, olyanokat választottunk, melyek kifejezetten az emésztéssel kapcsolatosak - a többségük legfeljebb félig igaz, mégis sokan elhiszik őket.

8 emésztéssel kapcsolatos mítosz, ami nem segít a fogyásban: egyik sem igaz, mégis elhiszik őket

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük