Mutatjuk, mi a legjobb edzés a hasi hízás ellen: szabadulj meg az örökölt pocaktól

A magas intenzitású intervallumedzéssel átverheted a génjeidet.

hasi-hizas-cover

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hasi zsír elképesztően makacs, és ennek genetikai háttere is lehet: 30-70%-ban örökletes az ember derékmérete és a hason hordozott túlsúlya, akárcsak a testalkattípusa. De ez távolról sem jelenti azt, hogy semmit nem lehet tenni ellene. A megoldást a mozgásban kell keresni, de nem a nem létező helyi zsírégetésben.

Az ember az anyjától, az apjától vagy mindkettőtől örökli a hasi zsírraktározás kockázatát rejtő géneket. Ha a hajlam mind a két oldalról érkezik, még nagyobb az esélye az elhízásnak. A zsigeri, vagyis a szervek körül raktározott zsír pedig olyan komoly bajok okozója lehet, mint a szívbetegség, a rák vagy a diabétesz. Ezért is nagyon fontos foglalkozni vele.

Hogy működik a genetikai hízás?

Összesen 49 gén befolyásolja azt, hogy mennyi zsír raktározódik az ember hasán, állítja egy kutatás, ami a Nature magazinban jelent meg. Ebből 19 erősebben hat a nőkre, ami arra enged következtetni, hogy a dolognak a hormonokhoz is köze van. A hasi hízás egyik mumusa például a kortizol, vagyis a stresszhormon. A krónikus, hosszú időn át tartó stresszhatás akár meg is változtathatja az ember testalkattípusát, alma alkatúvá tehet olyanokat is, akik eredetileg nem voltak azok.

hasi-hizas

A hasra rakodó stresszkilók ráadásul egészségtelen étkezési mintákat is eredményezhetnek. A Drexel Egyetem kutatói azt találták, hogy azoknál a nőknél, akiknél megnőtt a hason raktározott zsír mennyisége, 53%-kal megemelkedett annak a kockázata is, hogy két éven belül mértéktelen evészavar, lavinaevés alakuljon ki.

Ez az ördögi kör azonban megtörhető, és a megoldás a mozgásban rejlik. Minden sport segít csökkenteni a stresszt, a kortizol szintjét, valamint javítani a kortizolérzékenységet, azonban ikerkísérletek tanúsága szerint a mozgás segíthet küzdeni a genetikai hajlamok ellen is. Az International Journal of Obesity című szaklapban megjelent, harminc évet felölelő kutatás azt találta, hogy akár tíz centivel is kisebb lehet a fizikailag aktív iker derékkörfogata, mint mozgásszegény életmódot folytató testvéréé. Ez arra enged következtetni, hogy genetikai hajlam ide vagy oda, a mozgás segít lefaragni az extra kilókat, és akár szembe is mehet a testalkattípusok által okozott hátrányokkal.

A legjobb mozgás hasi zsír ellen

A megoldás talán csak annyiban rejlik, hogy változtatni kell a megszokott edzésrendszeren. A legtöbb kutató egyetért abban, hogy a hasi hízás és a zsigeri zsír legjobb ellenszere a magas intenzitású intervallumedzés, melyben fokozott tempóval végzett szakaszokat váltanak fel kisebb intenzitású pihenő időszakok, ez ugyanis maximalizálja a zsírégetést. Ahhoz, hogy a lehető legtöbb zsírt égesse el az ember, érdemes egyszerre több nagyobb izomcsoportot megmozgatni, ilyen lehet a hát vagy a fenék és comb. Sajnos a zsír nem csak ott ég, ahol az ember az izmokat mozgatja, úgyhogy nyugodtan választhatsz egész testet megdolgoztató edzéseket, azok hatnak igazán.

A cikk az ajánló után folytatódik

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Húszperces edzés hasi hízás ellen

Próbáld ki az alábbi húszperces Tabata-edzéssort. A Tabata is egyfajta szakaszos edzés, amelyben húsz másodperces intenzív mozgást mindig tíz másodperc pihenés követ. Az alábbi gyakorlatok biztosan megdolgoztatják az egész testet.

A képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük