A legbiztosabb fogyókúrás technikák
A keleti gyógyászat az elhízás orvoslásában is kiemelkedő sikereket tudhat magáénak. Ismerd meg!
Több ezer éves múlt
A hazánkban is elismert természetgyógyászati módszerek között megtalálható a hagyományos kínai orvoslás is, mely olyan módszereket foglal magába, amelyek egymással kombinálva alkalmasak a betegségek megelőzésére, az öngyógyító folyamatok beindítására és fenntartására, valamint a gyógyításra.
A kínai gyógyászat gyökerei igen régi időkre - körülbelül tízezer évvel ezelőttre - nyúlnak vissza, ám módszerei napjainkban is folyamatosan továbbfejlődnek - főleg kutatási szinten - a tradíciók figyelembevétele és maximális megtartása mellett.
A hagyományos kínai orvoslás egyik alappillére az „öt elemen alapuló táplálkozás”. Ez több, mint diéta, sokkal inkább tudományos szempontok alapján összeállított étkezési módszernek tekinthetjük. Az akupunktúra, a masszázs és az úgynevezett csi-kung gyakorlatok alkalmazásával kombinálva igen eredményes.
Libikóka helyett egyensúly
A kínai gyógyászat megközelítése szerint az elhízás elsősorban genetikai probléma, azaz öröklött képesség, hogy az elfogyasztott táplálékokból ki mennyit használ fel, és mennyit raktároz el. Ezen túlmenően körülbelül 95%-ban a helytelen táplálkozási szokásokat, a mozgáshiányos életmódot, 5%-ban pedig a hormonproblémákat - vagyis a testsúly szabályozásának egyensúlyzavarát - teszi felelőssé az elhízásért. A kínai gyógyászati módszerek célja: a megbomlott egyensúly helyreállítása.
Tű a fülbe!
A fülakupunktúra lényege, hogy a füleken található akupunktúrás pontok stimulálásával olyan ingereket keltenek, amelyek azután beindíthatják bizonyos szervek öngyógyító folyamatait. A kúraszerű kezeléshez általában vékony, fémből készült tűket használnak.
Az akupunktúrás szúrás megfelelő helyét a hagyományos kínai orvoslás két módszere segítségével határozzák meg a gyógyítók. Így a kezelés megkezdése előtt figyelembe veszik a meridiánokon - energiapályákon - tapasztalható energiaáramlást, illetve a meridiánok és a belső szervek között fennálló kapcsolatot. A kezelés egyébként gyakorlatilag fájdalommentes, csak esetenként lehet pici tűszúrásokat érezni.
Az akupunktúra normalizálhatja a belső elválasztású mirigyek működését, így a hormonrendszer működését és a hasnyálmirigy inzulintermelését is. Az emésztés ilyen módon történő javítása megkönnyíti a súlyfelesleg leadását.
A központi idegrendszer akupunktúrás pontjainak kezelése kiválóan támogatja a szervek megfelelő működésének helyreállítását. A visszajelzések szerint fantasztikusan jó eredményeket lehet vele elérni táplálkozási zavarok - például bulimia - és más, evési kényszerből eredő túlsúlyproblémák esetén. Ez a módszer ugyanis az éhségérzetért, illetve a jóllakottság érzésének visszajelzéséért felelős agyterületre hat, annak működését normalizálja.
Jótékony kínai teák
A kínai „vörös” - fermentált - teák akkor ajánlottak, ha meg szeretnéd őrizni a testsúlyodat, és ennek érdekében egészséges táplálkozásra is „váltasz”. A kínai teákat rendszeresen fogyasztók tapasztalhatják, hogy egyrészt nem híznak el, másrészt kevésbé feszültek, jobb a hangulatuk. A fanyar mellékízű teák jótékony gyógyhatását a belőlük felszabaduló tanninok okozzák. Az egyre nagyobb választékban megtalálható zöld teákkal is különösen jó hatást érhetnek el a fogyókúrázók.
Hasznos tanácsok a tea elkészítéséhez
- Ne használj fém teáskannát!
- Soha ne mosd ki mosószerrel a porcelán teáskannát, csak öblítsd ki friss vízzel.
- A lehető legtisztább vizet használd fel a teakészítéshez.
- A teát lehetőleg ízesítőszerek - cukor, tej, méz - hozzáadása nélkül fogyaszd el.
- Egy-egy adag teafüvet háromszor is érdemes leforrázni. Természetesen mindegyik forrázatot fogyaszd el a nap folyamán, egyenletesen elosztva, a szomjúságodtól függően.
- Naponta legalább 750 ml teát igyál.
- Érdekesség: a tea enyhe nyugtató hatását a harmadik forrázatnál érheted el.
Ismerkedj a chi-kunggal!
A rendszeresen végzett csi-kung gyakorlatok kiváló hatásúak a túlsúly megelőzésére vagy a fogyókúra támogatására. Nemcsak azért, mert mozgás közben eleve kalóriákat égetsz el, hanem, mert ez a fajta mozgás más jótékony hatással is rendelkezik. A csi-kung légzéstechnikája - mély, egyenletes légzés mozgás közben - hipotalamusod éhségérzetért felelős mechanizmusát megfelelő működésre ösztönzi, így természetes módon segít kordában tartani nassolási hajlamodat. Gyakran ugyanis csak azért eszel, mert agyad nem vette tudomásul, hogy már elfogyasztottad a szervezeted optimális működéséhez szükséges megfelelő mennyiségű táplálékot.
A rendszeresen végzett gyakorlatok további előnye, hogy fegyelmezettebbé válsz, így étkezéseidet is tudatosabban kontrollálhatod. A chi-kung hatására érzelmileg is kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá válsz. Ezáltal az elhízásért szintén gyakran felelős stresszt, esetleges letargikus hangulatokat is könnyebben kezelheted. A pontosan végrehajtott gyakorlatok a koncentrációt is javítják. Összességében fantasztikusan pozitív hatást gyakorolnak közérzetedre. Így kevésbé lesz szükséged olyan pótcselekvésekre, amelyekkel gyakran vigasztalod magadat, és hízáshoz vezetnek.
Akik rendszeresen chi-kungoznak, az évek során megtapasztalhatják e keleti mozgásművészet számos pozitív, nemcsak testi, hanem lelki, majd pedig szellemi hatását is.
Törődj a lépeddel!
A kínai filozófia szerint a lép égeti el a táplálékot, és alakítja át a szervezet számára hasznos energiává. E felfogás értelmében tehát jelentős szerepet játszik a súlyfelesleg leadásában is. Hozzá tartozik a hasnyálmirigy is, hiszen feladata a gyomorból érkező ételek és italok hasznosítható összetevőinek kiválasztása, majd azok továbbítása a test szöveteibe.
Ha a lép működésében zavar keletkezik, energiahiányossá válik. A lép egyensúlyának visszaállításához az étkezések során az alábbi szabályokat érdemes szem előtt tartanod!
- Olyan ételeket fogyassz, amelyek táplálják a lépet: kölest, adzukibabot, sütőtököt, teljes kiőrlésű gabonát, árpát, barnarizst.
- Kerüld, vagy akár teljesen iktasd ki az étrendedből az olyan ételeket és italokat, mint az alkohol, az állati zsiradékok, a fehér cukor vagy éppen a tej, ezek ugyanis nyálkát termelnek a szervezetben.
- Az őszi-téli időszakban szorítsd a minimumra a nyers zöldség- és salátafélék fogyasztását. Az ilyen hideg energiájú ételek ugyanis stagnálni fognak, megrekednek a szervezetben, nehezen hasznosíthatók, ezért elfárasztják a lépet. Ha azonban pár másodpercre forró vízbe dobod őket, vagy rövid ideig párolod, máris táplálóak lesznek.
- Ehhez képest nyáron akár két nyers uborkát is elfogyaszthatsz minden nap. Hűti a testet, tisztítja a vért, miközben a gyomrod sem marad üresen.
- Csökkentsd a tejtermékek és a fagylaltok fogyasztását, mert ezek túl sok nedvességet juttatnak be szervezetedbe, így ártanak a szárazságot kedvelő lépnek.
- Hagyd ki étrendedből a fehérlisztet tartalmazó ételeket, a kenyereket, a süteményeket, a pudingokat, a krémeket! Helyettük jól megfőtt gabonaféléket fogyassz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk az InforMed Magazin írása alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend
Tüntesd el az úszógumit 2 hét alatt!
- c-vitamin
- fogyasztó praktikák