Nemcsak a fogyást segíti, de csökkenti a gyulladást és a rák kockázatát is: 15 flavonoidban gazdag étel

A flavonoidok rendkívül hasznosak a szervezet számára.

Flavonoidban gazdag ételek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A flavonoidok elsősorban a növényekben megtalálható vegyületek, amelyek a sejtekben alapvető védelmi funkciókat látnak el: segítenek abban, hogy a növények megvédjék magukat a különböző stresszhatásoktól, például a csapadékhiánytól, az UV-sugárzástól, a túl magas hőmérséklettől vagy a kártevő rovaroktól.

A növényi anyagcsere másodlagos termékei a flavonoidok, az ezekben gazdag ételek pedig az ember szervezetében is kifejtik pozitív hatásukat. Rendszeres fogyasztásukkal nemcsak eredményesen veszik fel a küzdelmet a gyulladások és vírusok ellen, de jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre, a magas vérnyomásra is, valamint rákmegelőző tulajdonságuk is ismert.

A flavonoidok pozitív hatásai

A flavonoidok segítenek a sejtek oxigénellátásában, antioxidáns hatásuk révén pedig leküzdik a káros szabad gyököket és az általuk okozott oxidatív stresszt, amely különböző egészségügyi problémák kialakulásához, sejtkárosodáshoz, szív- és érrendszeri betegséghez, rákhoz vezethet. A flavonoidban gazdag étrend jelentősen csökkenti az emlőrák, a petefészekrák, a nyelőcsőrák és a vastagbélrák kialakulásának esélyét.

GettyImages-519724473

A Journal of Translational Medicine orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint  azoknál az embereknél, akik étrendjük részeként flavonoidokban gazdag ételeket fogyasztottak, alacsonyabb volt a kardiovaszkuláris rizikótényező. A magas flavonoidtartalmú étrend csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ugyanakkor további kutatásokra van szükség a hatékonyságuk bizonyítására.

A flavonoidokon belül jelenleg 13 különféle vegyületcsoportot különböztetünk meg, ezeken belül pedig mintegy 4000 különféle szerkezetű flavonoid határozható meg. A legfontosabb flavonoid vegyületcsoportok a flavanonok, flavonok, flaván 3-olok, flavonolok, antocianidinek. Ezek a növények színét adják, például az antocianidek felelnek a vörös, lila és kék színekért, míg a flavonok és a flavonolok a zöldségek, gyümölcsök sárga színéért. Egy kutatásban ezeknek a magas vérnyomásra gyakorolt hatását vizsgálták, és megállapították, hogy a flavonoidok ezen csoportjai csökkentik a magas vérnyomást, valamint javítják a keringés és a szív vérellátását, mindezek a fogyás könnyebbé tételében is nagy segítséget nyújtanak.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Flavonoidban gazdag ételek

A flavonoid vegyületcsoport élettani hatásait egyébként 1930-ban Szent-Györgyi Albert fedezte fel. Rusznyák István belgyógyásszal megállapította, hogy például a C- és E-vitamin felvételét nagy mértékben elősegítik a flavonoidok, így hatásaik is jobban érvényesülnek.

A legjobb, ha természetes formában viszed be a flavonoidokat: zöldségeket és gyümölcsöket naponta többször érdemes beiktatni az étrendbe. A szilva, szeder, szőlő, fekete ribizli, azaz a lila színű ételek mellett a lime, citrom, narancs, grapefruit, alma is helyet kap, zöldségek közül a padlizsánt, vörös babot, lila hagymát, vörös káposztát, petrezselymet, spenótot érdemes beiktatni a napi étkezésekbe.

GettyImages-912014724

A fehér, zöld, fekete vagy oolong tea, de a csokoládé és a vörösbor is tartalmaz flavonoidot, így azok is bátran beépíthetők az étrendbe. Igaz, utóbbi kettő magas kalóriatartama miatt csak mértékkel fogyasztható.

8 ásványi anyag, ami leradírozza a pluszkilókat

Az alábbi ásványi anyagok nélkül nem létezhet egészséges fogyókúra. Nézd meg, mi nem hiányozhat az étrendedből, ha azt szeretnéd, hogy kevesebbet mutasson a mérleg!

Csökken a testzsír, nő az izom: 8 ásványi anyag, ami leradírozza a pluszkilókat

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük