Így készíthetők otthon probiotikus ételek: fermentálás házilag

Házilag is készíthet probiotikumokat az ember fermentálással, azaz erjesztéssel.

Fermentálás otthon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A probiotikus ételek jótékony hatással vannak a bélflórára, egyúttal erősítik az immunrendszert, és akár otthon is elkészíthetők. Ehhez egy fermentációs folyamatra, erjesztésre van szükség, ami néhány alapanyag megléte esetén házi körülmények között is működhet.

Fermentáció útján készülhet többek között savanyú káposzta vagy más savanyított zöldség, az erjesztés beindításában azok saját mikroorganizmusai - élesztők és más gombák, baktériumok -, különösen a laktobacillusok vesznek részt, amelyek az alapanyag szénhidráttartalmát tejsavvá alakítják, és ebből alakul ki a kívánt végeredmény.

Fermentálás házilag: a savanyú káposzta

A savanyított ételhez a zöldséget, például a csíkokra vágott, illetve gyalult fejes káposztát alaposan sózd be, és tedd szorosan egy tiszta, csíramentes befőttesüvegbe vagy egy zárható kerámiatárolóba! Egy néhány centiméteres réteg fölé tegyél egy babérlevelet vagy fekete borsot. Ízlés szerint lehet bele tenni egy kis almát, birset is, de ez egy az egyben elhagyható. 

Alaposan nyomkodd le, hogy levet eresszen! Akár egy kerámia vagy gránit mozsártörő is bevethető erre a célra, nagyobb tároló esetében ökölbe szorított kézzel is le lehet nyomkodni, de ilyenkor a só miatt érdemes kesztyűt húzni. Néhány naponta picit érdemes megforgatni a levet, megrázogatni az üveget.

Nincs szükség semmi más adalékanyagra, de arra figyelj, hogy tartsd az üveget egyenletesen langyos, akár szobahőmérsékleten! Néhány nap, vagy hőmérséklettől függően akár egy hét is kell, hogy beinduljon az erjedés, melynek végeztével az élelmiszer hűtőben vagy hűvös spájzban akár hetekig is eláll. Ehhez azonban időre és türelemre van szükség.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A boltokban kapható savanyú káposztáknál gyakran gyorsított erjesztést alkalmaznak, ami a természetes fermentációval szemben egyszerűen ecetsav hozzáadásával történik, és édesítőszert, a hosszú eltarthatóságért pedig tartósítószereket is adnak hozzá, így probiotikus hatása, vitamintartalma már elenyésző a házilag készítettel szemben.

Kimcsi házilag

Ugyanezzel a metódussal más zöldségek is erjeszthetők, a koreai gasztronómia közkedvelt kimcsije is a fermentáláson alapul. Ehhez két fej kínai kelre, bőséges - négy evőkanál - sóra, egy fej jégcsap- vagy néhány hónapos retekre, esetleg néhány szál zöldhagymára van szükség.

A kimcsi szósszal készül, amelybe három-négy gerezd vagy akár egy fej fokhagyma, 60 gramm lereszelt gyömbér, két deciliter víz, két-három evőkanál csilipaprika, cukor, halszósz - vagy szójaszósz - kerülhet. A szószt be kell keverni a kínai kellel úgy, hogy jól vonjon be minden levelet, ezt rétegezni az üvegtárolóba, szorosan lenyomkodva. Nagyjából egy hét alatt kész ez is - még több segítséget itt találsz az elkészítéshez.

Ugyanez a folyamat segít a kovászos uborka elkészítésében is, amelyhez a zöldséget egyszerű sós vízben kell erjeszteni, az üveg tetejére egy szelet kenyeret helyezve, majd jól lefedve, és meleg helyre, akár egy ablakba téve. Néhány egyszerű szabályt betartva tökéletes lesz a végeredmény ebben is.

De erjesztéssel készül egyébként a kovász, a sör, a bor, vagy éppen az ecet is. A módszerre az elmúlt időszakban figyelt fel a világ, és csakhamar olyannyira közkedveltté vált, hogy fermentációs tanfolyamokat is indítanak, a legmenőbb éttermekben pedig fermentációs séfeket, szakértőket is alkalmaznak. Érdemes újra bevetni a technikát a háztartásokban is, hiszen vitaminban, pre- és probiotikumban gazdag ételeket lehet készíteni vele.

További isteni probiotikus ételek

A probiotikumoknak sosem volt még ilyen fontos helyük az étrendben, mint most, amikor első az immunerősítés. Mutatjuk, miből kell még többet enni az egészség megőrzéséért.

Szupererős házi probiotikumok: gyorsan rendbe teszik a beleket

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük