Oltások felnőtteknek: ezeket ajánlják a szakemberek
A kullancsok vagy a hepatitis elleni védőoltást talán neked is érdemes lehet beadatni.
Ha védőoltásokról van szó, a legtöbb embernek gyerekkori oltások jutnak eszébe, pedig az influenzán kívül még számos olyan fertőzés létezik, amely ellen felnőttként is hatásos megoldás lehet a vakcina.
Lássuk, a szakemberek milyen betegségek ellen ajánlanak a gyermekkor után védőoltást.
Természetjáróknak: kullancs elleni védőoltás
Ha gyakran kirándulsz, vagy az ország nyugati, esetleg északi részén laksz - ahol magas a fertőzött kullancsok aránya -, érdemes beadatnod a kullancs elleni védőoltást.
Bár a neve megtévesztő lehet, a vakcina valójában nem a vérszívókkal szemben, hanem a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás - kullancsencephalitis - ellen nyújt védelmet. Az oltást három részletben adják be, korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz ennek pontos menetéről.
Utazóknak, egészségügyi dolgozóknak: hepatitis elleni védőoltások
A hepatitis A és B típusa ellen már létezik védőoltás. Előbbi vírus okozza a májgyulladások 75%-át. A kórokozó elkapható fertőzött - nyers - étel fogyasztásával: különösen a kagyló és a rák lehet veszélyes ebből a szempontból.
Az oltást két részletben adják, 6-12 hónap különbséggel. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a három hepatitisvírusról.
A hepatitis B típusa ellen is létezik vakcina. A kórokozónak ez változata - a C típussal együtt - felelős a májrákos megbetegedések 78%-áért. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a hepatitis B elleni védőoltásról. A két hepatitisoltást szakértők egészségügyi dolgozóknak, májbetegeknek, valamint a fejlődő országokba utazóknak ajánlják.
Nőknek: HPV elleni oltás
A méhnyakrák okozta halálesetek száma hazánkban és világszerte igen magas még napjainkban is. Ezért a szakérők nem csupán a nemi életet még nem élő fiataloknak, de felnőtt nőknek is ajánlják a betegég kialakulásával szoros összefüggésbe hozható HPV - humán papilloma vírus - elleni oltást. Az oltást három részletben adják be, és a vírus legveszélyesebb fajtáival szemben nyújt védelmet. Sajnos jelenleg nem támogatja a társadalombiztosítás, korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz róla.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyerekbetegségek elleni oltások felnőtteknek
Bizonyos esetekben szükség lehet olyan gyermekkori oltások beadására felnőttkorban, mint a ruebola vagy a mumpsz. Az úgynevezett MMR - mumps-morbilli-rubeola elleni - oltás felnőttkori beadására akkor lehet szükség, ha kérdés merül fel a gyermekkori immunizálás kapcsán, illetve külföldi tartózkodáshoz kell igazolni a védettséget.
Amennyiben gyerekkorban nem kaptad meg a rubeolaoltást - ez általában az 1977 előtt születettekre érvényes -, úgy teherbeesés előtt érdemes beadatnod az MMR oltást. Ennek oka, hogy a várandósság első harmadában elszenvedett rubeola súlyos magzatkárosító hatással bír.
A mumpsz elleni védőoltás 1991 társult a kanyaró - morbilli -, valamint a rubeola mellé. A vírusos fertőzés, amely a nyálmirigyek és a fültőmirigy fájdalmas gyulladását okozza, különösen a felnőttekre nézve veszélyes. Mivel megtámadhatja a heréket - terméketlenséghez vezethet -, az agyat és a hasnyálmirigyet is, érdemes lehet felnőttkorban is beadatni a védőoltást.