Mi történik, ha mindennap fehérjeport iszol? Nem csak jótékony hatása van

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen hatással van a szervezetre a napi szintű fehérjepor fogyasztása.

A fehérjepor hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fehérjeporok egyre népszerűbbek az egészségtudatos emberek körében, hiszen ez az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb módja a fehérjebevitel növelésének. Legyen szó izomépítésről, súlycsökkentésről vagy egyszerűen csak az étrend kiegészítéséről, sokan nap mint nap fogyasztják ezeket a porokat. De vajon milyen hatással van a szervezetre, ha rendszeresen történik mindez? 

A  fehérjepor hatása

A fehérje elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, hiszen segíti az izmok növekedését és regenerálódását, valamint hozzájárul a hormonok, enzimek és egyéb létfontosságú anyagok termeléséhez. Fehérjeport fogyasztani különösen hasznos lehet azok számára, akik nem tudnak elegendő fehérjét bevinni. Azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy a fehérjepor rendszeres fogyasztása nem minden esetben csak előnyökkel jár. Arról, hogy kinek milyen fehérje való, korábban írtunk.

Fehérjepor hatása 2
Fotó: GeorgeRudy / Getty Images Hungary

A fehérjepor pozitív hatásai

Egészséges vérnyomás: egyes kutatások szerint a tejsavófehérje fogyasztása hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez, ami különösen fontos lehet azok számára, akik magas vérnyomással küzdenek. Ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is csökkenhet. Ide kattintva megtudhatod, hogy mennyi az ideális vérnyomásérték.

Súlykontroll: a fehérjeporok elősegíthetik a teltségérzet kialakulását, ami segíthet fogyni. Bár a fogyás számos tényezőtől függ, a megfelelő mennyiségű fehérje bevitele hozzájárulhat a sikerhez. Itt orvosi tippeket olvashatsz arról, hogyan lehet tartós fogyást elérni.

Izomépítés: a fehérje elengedhetetlen az izomnövekedéshez, különösen rendszeres testmozgás mellett. A fehérjepor napi fogyasztása segíthet a szükséges fehérjebevitel biztosításában, ami táplálja az izmokat.

A negatív hatások

Nehézfémek jelenléte: sajnos nem minden fehérjepor tiszta. Egyes termékek nehézfémeket, például ólmot, higanyt vagy arzént tartalmazhatnak, amelyek hosszú távú fogyasztása káros hatással lehet a szervezetre. Ezek az anyagok hozzájárulhatnak vesebetegségek, csontgyengeség és neurológiai zavarok kialakulásához.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tápanyaghiány: aki túlzott mértékben támaszkodik a fehérjeporra, előfordulhat, hogy más fontos tápanyagokból kevesebbet visz be. A változatos étrend helyett egyoldalúan csak fehérjét fogyasztani nem ajánlott, hiszen így a szervezet nem jut hozzá a megfelelő vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz.

Mivel a fehérjeporok étrend-kiegészítőknek minősülnek, nem esnek át olyan szigorú ellenőrzésen, mint az élelmiszerek. Éppen ezért fontos megbízható gyártótól származó, harmadik fél által tesztelt terméket választani. Az is lényeges, hogy a fehérjepor összetevői megfeleljenek az egyéni igényeknek - például ne tartalmazzon allergéneket, hozzáadott cukrot vagy más nem kívánt adalékanyagokat.

A napi fehérjeport fogyasztók számára hasznos lehet figyelembe venni azt is, hogy milyen típusú fehérjét választanak. A tejsavófehérje például gyorsan felszívódik, míg a kazein lassabb felszívódású, ezért más-más helyzetekben lehetnek előnyösek. A növényi alapú fehérjeporok, mint a borsó- vagy a kendermagfehérje pedig vegán életmódot követők számára ideálisak. Arról, hogy pontosan mennyi fehérjét ajánlott napi szinten bevinni, korábban írtunk.

Fehérjepor hatása 1
Fotó: Daniel Megias / Getty Images Hungary

Az EatingWell szakértői szerint tehát a fehérjepor beépítése a napi étrendbe hasznos lehet azok számára, akik nehezen tudják biztosítani a megfelelő fehérjebevitelt. Azonban fontos körültekintően választani terméket, és nem szabad közben megfeledkezni a változatos, kiegyensúlyozott étrendről sem. A fehérjeporok, bár sok előnnyel járhatnak, nem helyettesítik a teljes értékű táplálkozást, és hosszú távon nemkívánatos hatásokkal is járhatnak.

8 reggeli, ami dúskál fehérjében, de nincs bennük tojás - Sokáig eltelítenek

Finomak, és beindítják a napod.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük