Évekkel is megrövidítheti az életet a túl sok hús: a kutatók szerint jobb vigyázni a magas fehérjetartalmú diétákkal
A legnépszerűbb fogyókúrás trendekre, a ketogén és a paleolit diétára húzták rá a vizes lepedőt a kutatók.
Úgy néz ki, a magas fehérjetartalmú étrendek, mint amilyen a paleolit táplálkozás vagy a ketogén diéta, mégsem olyan egészségesek, mint azt korábban gondolták. Bár mindkét étrendet érte már kritika, egyes kutatások azt állítják, ezek a magas fehérjetartalmú diéták egyenesen megrövidítik az életet.
Ennek az lehet az egyik oka, hogy a túlzott fehérjebevitel felgyorsítja a sejten belüli fehérjeszintézist, és így megnő a hibalehetőségek száma a szervezetben.
Sok fehérje, rövidebb élet?
Korábban már több kutatás is hasonló eredményre jutott. Hatezer felnőtt étrendjének elemzése útján például a Dél-Karolinai Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a magas proteintartalmú diéta a középkorúaknál növeli a rák és a cukorbetegség kockázatát, valamint megrövidíti az életet.
Azonban ez a hatás csak nagyjából 65 éves korig figyelhető meg, ekkor ugyanis a magas fehérjetartalom ismét előnyössé válik. A tudósok ezt az IGF-1 növekedési hormon termelődésével magyarázzák, mely nagyban függ a fehérjeegyensúlytól. Ez a hormon segíti a növekedést gyerekkorban, de ugyanakkor az öregedést is felgyorsítja. A hormon termelése kiegyenlítődik, amikor az ember középkorba ér, így a magas fehérjebevitel kibillenti az egyensúlyt, és gyorsabb öregedéshez vezethet, amikor viszont 65 éves kor fölött a hormontermelődés ismét csökken, a fehérje segíthet a szinten tartásban.
Ezek az eredmények azonban nem azt jelentik, hogy innentől nem szabad többé fehérjét fogyasztani, pusztán azt, hogy, hacsak nem törekszünk izomépítésre, nem érdemes átlépni a napi ajánlott fehérjefogyasztás mértékét, mely egy egyszerű képlettel kiszámolható: súly (kg) x 0.8 g. Tehát egy 70 kilós nőnek napi 56 g fehérjére van szüksége.
Egy másik, 2013-as tanulmány, ami az American Journal of Clinical Nutritionben jelent meg, azt is megállapította 71 ezer svéd résztvevő táplálkozási szokásait kutatva, hogy, bár az állati fehérjék valóban hozzájárulnak a rövidebb élettartamhoz, ez nem igaz a növényi fehérjékre, melyeknél egyáltalán nem volt megfigyelhető ilyen hatás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Növényi fehérjeforrások
A fehérjék nélkülözhetetlenek a test számára a sérülések leküzdéséhez, az izomépítéshez, a sejtek megújulásához, de nem csak a mindenki által ismert vörös és fehér húsokból lehet hozzájuk jutni. Számos nagyszerű növényi fehérjeforrás is létezik, ezekből készítettünk egy rövid válogatást.
Építik az izmokat, erősítik a testet: 10 növény, ami nagyon gazdag fehérjében
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- túladagolás
Megárt a vesének a sok fehérje? Utánanéztünk, mit mondanak a kutatások
- fogyókúra
- egészséges étkezés