Akár napi extra 1000 kalória bevitelét is jelentheti: az érzelmi evést nem egyszerű abbahagyni

Mi áll az érzelmi evés háttérben, hogyan ismerheted fel, és mit tehetsz ellene?

Az érzelmi evés okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyszer csak elkap valami rejtélyes sóvárgás, és azon kapod magad, hogy a nyitott hűtőszekrényajtó előtt állsz, vagy a csokis kosárban kutakodsz. Ismerős a helyzet? Lehet, hogy érzelmi evés van a háttérben, amikor nem éhségből étkezik az ember, hanem lelki hiányt, szükségletet akar csillapítani ennivaló formájában. 

A kontrollálatlan nassolás azonban sokszor testsúly- és egészségügyi problémákkal jár együtt. Kitörni belőle nem egyszerű, alapos önismereti munkára van szükség ahhoz, hogy feltárd, valóban mi is áll az érzelmi evés mögött.

Az érzelmi evés okai

Az érzelmi evés hátterében mindig pszichológiai ok áll, amikor is a táplálékkal akarja az ember kitölteni az élete különböző területein érzett űrt, vagy lenyugtatni magát egy-egy stresszes nap folyamán.

GettyImages-1150013595
Fotó: Charday Penn / Getty Images Hungary

Bár az evés ideiglenesen pótolja a hiányzó ingereket és nyugtató hatással is lehet, mégis sokan éreznek bűntudatot egy-egy nassolás után. Az érzelmi evő általában tudatában van, annak, hogy akkor is eszik, amikor nem éhes, és mérges lehet magára miatta. Egy ördögi kör is kialakulhat, ugyanis nagyon valószínű, hogy frusztrációját további evéssel vezeti le, mert ez számára a megszokott megküzdési mechanizmus.

Az érzelmi evés okozója lehet a napi stressz, de állhatnak mélyebb tényezők is mögötte, mint például az unatkozás által megélt ingeréhség, a nem kielégítő emberi kapcsolatokban érzett kapcsolati éhség, vagy a szeretetéhség, ami mögött sokszor gyermekkorban elszenvedett traumák is állhatnak.

Az érzelmi evésnek több jele is lehet

  • Lehetséges, hogy stresszes helyzetben szinte azonnal a csokihoz, vagy bármely más nasihoz nyúlsz. 
  • Minél jobban stresszelsz, annál többet eszel. Előfordulhat, hogy egy érzelmi állapotot nem tudsz helyén kezelni, ezért evésbe fojtod bánatodat, netán túláradó örömödben eszel, ünneplés gyanánt.
  • Stressz és bajkezelő megoldásként az evéshez fordulsz, mert már bizonyítottan enyhítette számodra a zavaró, bántó körülményt, még ha ideiglenesen is.
  • Napközben nagyon sokat jár az evésen az eszed.
  • Jobban szeretsz egyedül enni, hogy mások ne lássák, hogy mikor és mennyit eszel.
  • Problémád van a testsúlyoddal, de nem tudod elkötelezni magad egy diéta mellett sem.
GettyImages-1055590912
Fotó: miodrag ignjatovic / Getty Images Hungary

Néha mindenki megengedhet magának egy kis nassolást, és vannak olyan időszakok, mint a menstruáció előtti kényes periódus, amikor egy nő jobban kívánja a komfortételeket. Érzelmi evésről, mint problémáról akkor beszélünk, ha a mindennapossá válik az ennivalóban történő vigasz keresés. 

Megoldási lehetőségek

  • Evés előtt állj meg, és gondold végig a szituációt. Tényleg éhes vagy, vagy megszokásból fordulsz az ételhez? Várj 10 percet, és tudatosítsd magadban, hogy milyen helyzet elől menekülsz éppen az evésbe. Ezután észszerűbb döntést tudsz majd hozni, hogy eszel-e, vagy sem.
  • A nassoláskor fogyasztott chipset, gumicukrot kiválthatod az egészségesebb megfelelőjükkel, például magvakkal vagy néhány kocka étcsokival.
  • Találj ki valami egyéb cselekvési módot, amit az indokolatlan evés helyett vethetsz be, ilyen például a naplóírás, amikor leírhatod, hogy éppen milyen érzelmi állapotban vagy. Esetleg igyál inkább egy pohár teát, vagy végezz nyugtató légzőgyakorlatokat. 
  • Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni az érzelmi evéssel, akkor keresd fel egy pszichológus szakember segítségét, akivel tudtok a téma mögött álló okokon mélyebben is dolgozni.

Az anorexia nem úri huncutság, hanem súlyos betegség: 10 bátor ember, aki megmutatta, hogy van kiút

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük