Az erdei tornapályákról viszonylag kevesen hallottak, pedig nagyon ötletes, és nem mellékesen teljesen ingyenes megoldást szolgálnak a szabadtéri edzés népszerűsítésére.
Az erdő bizonyítottan nyugtatja a szellemet, segít a mentális egészség megőrzése érdekében, oxigéndús levegője pedig nemcsak a futás, hanem egyéb edzéseknek is tökéletes helyszíne.
Csodaszép erdei tornapályák
Mitől lesz egy bámulatos túraútvonalból egyszer csak erdei tornapálya? Jogos a kérdés, hiszen már a kirándulással, gyaloglással is eleve pluszkalóriákat égetünk el. Ezekre a szabadtéri edzésre szolgáló helyszínekre különböző állomásokat alakítottak ki, amiket táblákkal jelöltek, ezeken változatos gyakorlatok szerepelnek. Magyarország több erdejében is fellelhetőek ezek a nagyszerű pályák, összegyűjtöttük a legszebbeket, amiken alkalomadtán érdemes végigmenni.

A Pécsett található Mandulás Erdei Tornapályán változatos feladatokkal várják az odalátogatókat. A sportolni vágyók két útvonal között választhatnak, az egyik nagyjából három kilométer, a másik fele akkora hosszú. Legtöbben futva, kocogva vagy gyorsgyaloglással haladnak a gyönyörű úton, ahol 15 állomáson lehet átmozgatni az egész testet.

A Fehérvár közelében épült Pákozd-Sukorói Arborétum és Erdei tornapálya szintén álomszép helyen fekszik. A másfél kilométer hosszú pályán kilenc állomást alakítottak ki, ahol táblákkal jelzik az aktuális feladatokat, gyakorlatsorokat. Viszonylag ritkán használják sportolásra a helyszínt, mert inkább andalognak, kirándulnak a magával ragadó erdőben, pedig valóban megéri végrehajtani a feladatokat.
Fotó: szalay3 / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU

A Nagykanizsai Parkerdőben kialakított tornapálya kicsiket és nagyokat is egyaránt vonz. Tizenegy állomásán a lábizmokat, a törzsizmokat és a karizmokat is alaposan meg lehet dolgoztatni, aktív sportolóknak is ajánlják a helyszínt.

Ajka erdejében is igazi kincs rejlik, a Hubertus Erdészeti Erdei Iskola tornapályája, ahol 11 helyszínre alakítottak ki eltérő izomcsoportokra fókuszáló gyakorlatokkal, instrukciókkal ellátott táblákat. A körpálya 1,7 kilométer hosszú, és bármilyen korosztály számára könnyen végigjárható.

A Nyugat-Balaton üdülőfalujaként is becézett Gyenesdiáson nemcsak kirándulni, pihenni lehet, hanem egy erdei tornapálya is várja a természetjárókat. A Nagymezőn található ösvényre 16 állomást építettek, az erdei edzésterv kialakítása közben figyeltek a fokozatosság elvére is.

A soproni KRESZ-parkban található erdei tornapálya egyben a város legnagyobb kondiparkja is. Öt állomást és egy street workout parkot is kialakítottak az 1,3 kilométeres pályán és környékén, ahol az egyensúlyfejlesztő gyakorlatokkal alaposan át lehet mozgatni az egész testet.
Fotó: mambo68 / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU

A kőszegi, vagy szabó-hegyi tornapálya Kőszeg varázslatos erdejében fekszik, teljes hossza 1,8 kilométer. Különlegessége, hogy induláskor ki lehet választani egy nehézségi fokot, ami szerint végigcsinálhatod az útközbeni feladatokat. A szabadtéri edzésre 14 állomást alakítottak ki.

Budapesten a Normafán is rábukkanhatsz erdei tornapályára. Amellett, hogy kialakítottak egy kardioösvényt, aminek bejárása kifejezetten az érrendszer védelmét szolgálja, a Gyermekvasút sínei és a Székely-kapu között egy 1,5 kilométeres edzőpálya is található. A térségen 19 állomáson lehet lekövetni a feladatokat, amikhez különböző eszközöket is építettek.
(Cikken belüli képek forrása: ZALAERDŐ Zrt. / Facebook, szalay3 / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, Mandulás Erdei Tornapálya / Facebook, mambo68 / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, Andalgó Hold Kőszeg / Facebook, Gyenesdiás (Nyugat-Balaton üdülőfaluja) / Facebook, Normafa Park / Facebook, Hubertus Erdészeti Erdei Iskola és Turistaszálló / Facebook, borító-, és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary)