Betegségek is gátolhatják a fogyást: 3 vizsgálat, ami segít felderíteni az okokat
A túlsúly nemcsak betegségekre hajlamosíthat, hanem tünetként is fennállhat.
A túlsúly igen komoly népegészségügyi probléma, mely számtalan betegség kialakulására hajlamosít. Sajnos a legtöbben belenyugszanak a helyzetükbe, és egy-egy sikertelen diéta után elkönyvelik, hogy nem képesek változtatni.
Dr. Mutnéfalvy Zoltán, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa elmondja, milyen vizsgálatok szükségesek akkor, ha valakinek nem sikerül leadni a súlyfeleslegét.
Pajzsmirigyhormonok
A pajzsmirigyzavarok gyakori problémának számítanak. A szerv alulműködése lassú anyagcserével jár, így a benne szenvedők sokszor tapasztalják, hogy híznak normál étkezés mellett, illetve nem képesek leadni a súlyfeleslegüket. Sajnos, ha valaki fogyni szeretne, gyakran nem tudja, hogy induljon el, ahogy azt sem, mit tegyen, ha nem sikerül leadni a felesleges kilókat.
Ilyen esetekben érdemes megnézetni többek között a pajzsmirigyfunkcióit, hiszen sokszor előfordul, hogy a sikertelen fogyókúra hátterében pajzsmirigy-alulműködés áll. Ezt a TSH T3 és a T4 értékek ellenőrzésével lehet megállapítani. Amennyiben kiderül, hogy ez a probléma, úgy gyógyszeres terápiára van szükség, hogy megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon álljon rendelkezésre. Ezáltal az anyagcsere ismét felgyorsul, pontosabban normalizálódik, így a súlyfelesleg is könnyebben eltűnik.
Inzulin, glükóz
Az inzulinrezisztencia (IR), a prediabetes (IFG, IGT), valamint a 2-es típusú cukorbetegség is okozhat elhízást, fogyásra való képtelenséget. Hogy kiderüljön, fennáll-e valamelyik állapot, ahhoz OGTT (cukorterheléses) vizsgálatra van szükség, lehetőleg hárompontosra: 0, 60, 120 perces. Megfelelő terápia nélkül a túlsúlytól nem lehet tartósan megszabadulni, főleg azért, mert egy ördögi kört generál, hiszen minél nagyobb a súlytöbblet, az értékek annál inkább romlanak, melyek hatására fokozódik a zsírlerakódás.
Kevésbé súlyos esetben a kezeléshez elegendő lehet az életmód-terápia, azaz személyre szabott diéta, rendszeres mozgás, ám ha az értékek megkívánják, gyógyszerre is szükség lehet, diabétesz esetén pedig az inzulinterápia szóba jöhet.
Ösztrogéndominancia
- Az ösztrogén amellett, hogy igen fontos női nemi hormon, zsírraktár is egyben - tehát, ha ösztrogéndominancia áll fenn, akkor az elősegíti a zsírpárnák keletkezését, melyek szintén ösztrogénraktárak lesznek. A probléma nemcsak túlsúlyt, hanem meddőséget, vérzészavarokat, miómát, migrént, PCOS-t is okozhat. Ekkor az ösztrogénhatású élelmiszerek kerülése mellett progeszteronpótlásra van szükség - mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A szakember végül hozzátette, hogy jelenleg két fogyasztószer is rendelkezésre áll, ha mégsem endokrin betegség okozná az elhízást, vagy ha a betegségek kezelése ellenére nem éri el a kívánt eredményt. Összegezve tehát, első lépésben fel kell mérni a hormonháztartást, majd annak tudatában szükséges kialakítani a személyre szabott életmódot és az esetleges gyógyszeres kezelést.
Túlsúly okozta gyakori szövődmények
- Magas vérnyomás.
- Szívbetegségek.
- Zsírmáj.
- Érrendszeri betegségek.
- 2-es típusú diabétesz.
- Alvási apnoe.
- Bizonyos rosszindulatú daganatok.
- Légző- és mozgásszervi betegségek.
A pajzsmirigybetegség 8 külső jele
A belső szervek működési zavarai az egész testre kihatnak, így sokszor külső tünetekben is megnyilvánulnak, esetenként a bőr és a szemek állapotát is befolyásolhatják.
A pajzsmirigybetegség 8 külső jele: a bőr és a szemek állapota is sokat elárul
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)