Betegségek is gátolhatják a fogyást: 3 vizsgálat, ami segít felderíteni az okokat
A túlsúly nemcsak betegségekre hajlamosíthat, hanem tünetként is fennállhat.


- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Melyik folyó mellett van Barcs? 8 fogós kérdés Magyarország földrajzáról
- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
A túlsúly igen komoly népegészségügyi probléma, mely számtalan betegség kialakulására hajlamosít. Sajnos a legtöbben belenyugszanak a helyzetükbe, és egy-egy sikertelen diéta után elkönyvelik, hogy nem képesek változtatni.
Dr. Mutnéfalvy Zoltán, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa elmondja, milyen vizsgálatok szükségesek akkor, ha valakinek nem sikerül leadni a súlyfeleslegét.
Pajzsmirigyhormonok
A pajzsmirigyzavarok gyakori problémának számítanak. A szerv alulműködése lassú anyagcserével jár, így a benne szenvedők sokszor tapasztalják, hogy híznak normál étkezés mellett, illetve nem képesek leadni a súlyfeleslegüket. Sajnos, ha valaki fogyni szeretne, gyakran nem tudja, hogy induljon el, ahogy azt sem, mit tegyen, ha nem sikerül leadni a felesleges kilókat.

Ilyen esetekben érdemes megnézetni többek között a pajzsmirigyfunkcióit, hiszen sokszor előfordul, hogy a sikertelen fogyókúra hátterében pajzsmirigy-alulműködés áll. Ezt a TSH T3 és a T4 értékek ellenőrzésével lehet megállapítani. Amennyiben kiderül, hogy ez a probléma, úgy gyógyszeres terápiára van szükség, hogy megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon álljon rendelkezésre. Ezáltal az anyagcsere ismét felgyorsul, pontosabban normalizálódik, így a súlyfelesleg is könnyebben eltűnik.
Inzulin, glükóz
Az inzulinrezisztencia (IR), a prediabetes (IFG, IGT), valamint a 2-es típusú cukorbetegség is okozhat elhízást, fogyásra való képtelenséget. Hogy kiderüljön, fennáll-e valamelyik állapot, ahhoz OGTT (cukorterheléses) vizsgálatra van szükség, lehetőleg hárompontosra: 0, 60, 120 perces. Megfelelő terápia nélkül a túlsúlytól nem lehet tartósan megszabadulni, főleg azért, mert egy ördögi kört generál, hiszen minél nagyobb a súlytöbblet, az értékek annál inkább romlanak, melyek hatására fokozódik a zsírlerakódás.

Kevésbé súlyos esetben a kezeléshez elegendő lehet az életmód-terápia, azaz személyre szabott diéta, rendszeres mozgás, ám ha az értékek megkívánják, gyógyszerre is szükség lehet, diabétesz esetén pedig az inzulinterápia szóba jöhet.
Ösztrogéndominancia
- Az ösztrogén amellett, hogy igen fontos női nemi hormon, zsírraktár is egyben - tehát, ha ösztrogéndominancia áll fenn, akkor az elősegíti a zsírpárnák keletkezését, melyek szintén ösztrogénraktárak lesznek. A probléma nemcsak túlsúlyt, hanem meddőséget, vérzészavarokat, miómát, migrént, PCOS-t is okozhat. Ekkor az ösztrogénhatású élelmiszerek kerülése mellett progeszteronpótlásra van szükség - mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusa.

Szakácskönyv egy kis extrával!
Mentes Anyu legújabb könyvét azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
Most AJÁNDÉK üvegpalack és vászontáska is jár a könyv mellé!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
A szakember végül hozzátette, hogy jelenleg két fogyasztószer is rendelkezésre áll, ha mégsem endokrin betegség okozná az elhízást, vagy ha a betegségek kezelése ellenére nem éri el a kívánt eredményt. Összegezve tehát, első lépésben fel kell mérni a hormonháztartást, majd annak tudatában szükséges kialakítani a személyre szabott életmódot és az esetleges gyógyszeres kezelést.
Túlsúly okozta gyakori szövődmények
- Magas vérnyomás.
- Szívbetegségek.
- Zsírmáj.
- Érrendszeri betegségek.
- 2-es típusú diabétesz.
- Alvási apnoe.
- Bizonyos rosszindulatú daganatok.
- Légző- és mozgásszervi betegségek.
A pajzsmirigybetegség 8 külső jele
A belső szervek működési zavarai az egész testre kihatnak, így sokszor külső tünetekben is megnyilvánulnak, esetenként a bőr és a szemek állapotát is befolyásolhatják.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)