12 kiló cukrot eszel évente! 11 rejtett forrás az élelmiszercímkéken
Tudod, mit takarnak a dextróz vagy melasz szavak? Értsd meg az élelmiszercímkék jelentését!
A túlzott cukorfogyasztás szoros összefüggésben áll olyan krónikus betegségek kialakulásával, mint a diabétesz, a rák, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ezen okoknál fogva sokan határozzák el, hogy csökkentik a cukorbevitelüket, ám ez olykor nem is olyan könnyű feladat.
Az élelmiszerek csomagolását böngészve ugyanis olyan összetevőkkel is találkozhatsz, amelyeket nem veszel számításba, amikor a napi cukorbeviteledet számolod.
Évente legalább 12 kiló cukrot eszel
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011-ben a háztartásban fogyasztott cukormennyiség fejenként 12,5 kilogrammot tett ki - és ez a szám még nem is teljes évi adagod, hiszen nincs benne az a cukormennyiség, amit étteremben, moziban vagy útközben, rohanva fogyasztasz el.
Annak érdekében, hogy csökkentsd a napi cukorbeviteledet - ami a legújabb ajánlások szerint a napi kalóriabeviteled legfeljebb 5%-át teheti ki -, érdemes alaposan átböngészned az élelmiszercímkéket, és vedd számításba az alábbi hozzáadott cukrokat is. Ugyancsak tartsd szem előtt, hogy az egyes élelmiszerek összetevőit csökkenő sorrendben tüntetik fel a csomagoláson: tehát a felsorolás elején szereplő összetevőből van legtöbb a termékben.
Rejtett cukor az élelmiszercímkéken
- Méz.
- Melasz.
- Maltóz.
- Fruktóz.
- Szacharóz.
- Juharszirup.
- Invertcukor.
- Barna cukor.
- Keményítőszirup.
- Glükóz, dextróz, glükóz-fruktóz szirup.
- Kukoricaszirup, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup.
Egészséges cukorforrások?
Méz
Bár a méz a benne lévő ásványi anyagoknak és aminosavaknak köszönhetően jóval egészségesebb, mint a közönséges kristálycukor, ugyanakkor fruktóz-, vagyis gyümölcscukor-tartalma magas, tehát érdemes számításba venni, ha a cukorfogyasztásodat szeretnéd nyomon követni.
Fruktóz, glükóz, szacharóz
A fruktóz és a glükóz kémiai összetételét tekintve azonos, ám szerkezetük eltérő. A fruktóznak ugyanis ahhoz, hogy a szervezet hasznosítani tudja, előbb glükózzá kell alakulnia a májban. Az pedig már lényeges különbség, hogy a fruktóz - vagyis gyümölcscukor - fogyasztása után a vércukorszint nem emelkedik olyan hirtelen, mint a kristálycukor esetén. A szacharóz - melyet egy glükóz- és egy fruktózmolekula-rész alkot - fogyasztása ezzel szemben azonnal emeli a vércukorszintet, így egészségtelenebbnek számít.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Barna cukor, melasz, keményítőszirup
A barna cukorról sokan gondolják, hogy egészségesebb, mint a hagyományos kristálycukor. A kettő közötti különbség azonban mindössze annyi, hogy van benne egy csekély mennyiségű melasz.
A melasz egy sűrű cukorszirup, amely a cukorrépa vagy a cukornád feldolgozása során képződik melléktermékként. A keményítőszirup pedig ugyancsak a cukorgyártás során előállított édes, borostyán színű, sűrű melaszféle.
Kukorica- és juharszirup
A kukoricaszirupot különböző élelmiszerekben - például üdítőkben, reggelizőpelyhekben - használják édesítőszerként. Bár jelenleg nincs korlátozva a fruktózban gazdag kukoricaszirup alkalmazása, az Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet véleménye szerint indokolt lenne. Ennek oka, hogy a finomított cukoréhoz hasonló hatással van a szervezetre - szakértők szerint elősegíti a diabétesz kialakulását. Tudj meg többet a témáról korábbi cikkünkből!
A juharszirupról legtöbben csak annyit tudnak, hogy a kanadaiak és az amerikaiak a palacsintára öntik. Valójában - a mézhez hasonlóan - aminosavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő természetes édesítőszerről van szó, mely azonban szacharózban és glükózban is bővelkedik. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy energiatartalma a kristálycukorhoz képes alacsonyabb, ráadásul az immunrendszer működését is támogatja.
Cukor helyett
Nem tudod, mivel helyettesíthetnéd a cukrot? Kattints az alábbi videóra, ha érdekel a dietetikus véleménye!
Amiről azt sem tudod, mi fán terem
Maltóz és invertcukor
Az élelmiszerek csomagolásán esetenként olyan összetevőket látsz, amelyeken nem igazán tudsz hová tenni. Ilyen lehet például a maltóz vagy malátacukor, amely két glükózrészből álló diszacharid. A fehér színű, kristályos vegyület, amelyet többnyire növénycsírákból nyernek, emberi szervezetre gyakorolt hatása hasonló a hagyományos cukoréhoz.
Az invertcukor hasonlóan ismeretlen név lehet a kémiában nem jártas emberek számára. Ezt a vegyületet répacukorból állítják elő - savas hidrolízissel -, és szerkezetét tekintve egyenlő rész szőlőcukorból és gyümölcscukorból álló keverék.
Dextróz
Végezetül pedig vegyünk át még egy ismeretlen nevet: a dextrózt. Ez a vegyület ugyancsak glükóznak, hétköznapi nevén szőlőcukornak tekinthető, vagyis nem vagy előbbre vele, mint ha egyszerűen a cukor szót látnád az élelmiszer-összetevők között.
OLVASD EL EZT IS!
- cukor
- táplálkozás
Te tudod, mennyi cukor van az ételeidben?
- cukor
- szénhidrát
Fogyni szeretnél? Iktasd ki a cukrot az étrendedből 5 lépésben
- tudomány
- cukor