Éjszakai evés: ezek a lelki problémák állhatnak mögötte

A szakértő szerint

A falásrohamok egyik speciális formája az éjszakai evés.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lelki egyensúly és a táplálkozás az emberi élet nagyon szorosan összefüggő területei. Kezdődik a csecsemőkorral, amikor a sírásra adott egyik első anyai reakció az etetés.

Azok a babák, akiknél kialakult a feltételes reflex, hogy szomorúságot, a sírást étellel kell orvosolni, a későbbi életkorokban is könnyebben nyúlnak ehhez a módszerhez.

Falásrohamok: örömérzet-bűntudat

Az étkezés gyakran pusztán pótcselekvés, amely valamit helyettesít. Az úgynevezett bánatevők gyakran csokoládéval, süteményekkel próbálják helyrebillenteni az érzelmeiket. Ha ez a fajta viselkedés felfokozott lelkiállapottal párosul, akkor falásrohamok alakulhatnak ki.

A falással szerzett örömérzetet azonban sokszor követi bűntudat, hiszen a fölös kalóriákból fölös kilók keletkeznek, ami újabb ok lehet a szomorúságra.

Az éjszakai evés mindennek egy speciális formája, amikor napközben valaki tudja tartani magát a diétához, ám amikor mindenki lefeküdt, ráront a hűtőszekrényre.

Éjszakai evés

Az efféle falásrohamok hátterében állhat depresszió, fokozott stressz, düh, szomorúság, idegesség vagy más negatív érzés. Kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg Bokor Judit pszichológus, pszichoterapeuta véleményét a falásrohamok, illetve az éjszakai evés okairól.

Találd meg az örömet!

Annak érdekében, hogy megszabadulj a falásrohamoktól, illetve az általuk okozott plusz kilóktól és bűntudattól, meg kell találnod, hogy melyek azok a területek az életedben, melyek boldoggá tesznek - az evésen kívül. Ez lehet akár valamilyen szabadidős elfoglaltság, sport, barátokkal töltött idő vagy bármi más.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha nem tudod, milyen úton indulj el, csak érzed, hogy nehezen találod a helyed a világban, gyakran vagy bánatos, és a szomorúságot rendszerint evéssel orvosolod, érdemes pszichológus vagy kineziológus segítségét kérned. Az olyan csoportos foglalkozások is segíthetnek, mint például a pszichodráma.

Ezt is szeretjük