Miért mindig este kívánunk valami édeset? - Így ne edd ki a hűtőt éjjel
Ha éjszaka csillapíthatatlan éhséget érzel, a tested így jelez, hogy valamit nem jól csinálsz.
Éjfél van, te pedig hirtelen csillapíthatatlan vágyat érzel valami nassolnivaló iránt. Ilyenkor valahogy mágikusan felnyílik az a bizonyos chipses zacskó, amivel egész nap szemeztél, és kiürül a fagyisdoboz.
Bár olykor-olykor nem árt az esti nassolás, de ha már megszokássá válik, az káros lehet az egészségre, és nem utolsósorban az alakra is. Ha éjszaka rendszeresen rád törnek a falási rohamok, az arra utal, hogy a nappali étrendeddel vannak problémák. De mi okozza pontosan az éjjeli sóvárgást?
Az éjjeli nassolás okai
Kevés kalóriát vittél be
Sokan azt gondolják, az étkezések kihagyása a legjobb módja a kalóriák csökkentésének, és így a fogyásnak. Az olyan főétkezések, mint a reggeli kihagyása nem csak egészségtelen, de nagyban növeli az esti nassolás kockázatát.
Utóbbira az alacsony kalóriatartalmú ételek fogyasztásánál is nagy esély van. Ha napközben nem viszel be elég kalóriát, akkor éjszaka a tested jelezni fog. Amikor hirtelen elkezdesz alacsony kalóriatartalmú diétát követni vagy kalóriát számolni, azt a tested éhséggel jelzi ezt a nap végén. Ennek elkerüléséhez fontos, hogy meghatározd a napi kalóriaszükségleted. A napi kalóriabevitel függ a testtípusodtól, a fizikai aktivitásodtól és a ciklusod napjától is.
Stresszevés
Egy hosszú, stresszes nap után a saláta kevéssé nyújt vigaszt. A gyorsan elkészíthető mirelit pizza viszont annál inkább. Sajnos magas só- és zsírtartalma miatt az utóbbi lehetőség kevésbé célravezető. A stressz és az étkezés összefüggését több tanulmány is kimutatta már. A tudatos stresszkezelést persze könnyebb mondani, mint csinálni, de a rendszeres testmozgás, a meditáció, a légzésgyakorlatok segítségedre lehetnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Álmatlanság
Ha az ember ébren van, nagyobb eséllyel lesz éhes, mintha alszik. Logikusan hangzik, nem? A test nem sokáig bírja ki étel nélkül, illetve anélkül, hogy megéhezne. Az inszomnia gyakori okozója az esti falásrohamoknak. A lefekvés előtti képernyőidő csökkentése, a nyugovóra térés idejének következetes tartása és a koffein elkerülése a délutáni óráktól mind segít, hogy időben álomba zuhanj.
Ha pedig valamiért mégis kénytelen vagy éjszakázni, a késő esti sóvárgás ellen a legjobb megoldás, ha bekészítesz egészséges nassolnivalókat. Az éjjeli falásrohamnak számos negatív hatása van. A súlygyarapodás mellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehető.
Szokássá válik
Minél gyakrabban csinálsz valamit, annál valószínűbb, hogy szokássá válik. Ha minden este fagyit eszel tévézés közben, akkor lelkileg és testileg is kívánni fogod minden este. Ne feledd, a szokásokat a legnehezebb megtörni! A legjobb módszer, ha tévénézés helyett nyújtasz tíz percet, vagy kimész sétálni. Az aktív pihenés során a nasizhatnék is kevésbé fog rád törni.
Ezeket nassold, ha fogyni szeretnél
Éhezés helyett inkább olyan tápanyagokkal kell gazdagítani az étrendet a nap folyamán, melyek hosszú időre eltelítenek. Ilyenek a rostban és fehérjében gazdag ételek, mint a görög joghurt, bizonyos gyümölcsök és kis mennyiségben az olajos magvak. Segítségükkel akkor sem kell koplalnod, ha egyébként több kalóriát fogyasztasz, mint korábban.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- túlsúly