Így őrizd meg az egészséged, ha irodai munkát végzel - Ezzel az egy dologgal kompenzálhatod a sok ülést

Ha nyolcórás irodai munkád van, erre az egy apróságra érdemes figyelni.

Egészség megőrzése irodai munka során
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberek jelentős hányada végez ülőmunkát. Ha autóval közlekedsz és irodában dolgozol, a napod nagy részét gyakorlatilag mozdulatlanul töltöd. Ez a fajta mozgásszegény életmód rányomja a bélyegét az egészségre, és bizony a mérlegen is meglátszik pár éven belül. 

Amennyiben nem fizikai munkát végzel, érdemes tudatosan beépíteni a mozgást az életedbe. Ha nincs időd edzeni, nem szeretnéd sétával indítani a napot, ódzkodsz a biciklivel közlekedéstől, és úgy alapvetően minden sporttól, ne aggódj. Még számodra is van egy megoldás, amivel kompenzálhatod az egész napos ülést, és akár gátat szabhatsz a későbbi egészségügyi problémáknak.

Így őrizd meg az egészséged, ha ülőmunkát végzel 

Egy új tanulmány szerint ha félóránként felállsz és sétálsz picit, már az rengeteget segít az ülőmunka káros egészségügyi kockázatainak kiküszöbölésében. A vizsgálat során az önkénteseket attól függően vizsgálták meg, hogy ki mennyi szünetet tart a nyolcórás munkaidő közben. Az eredmények arra engedtek következtetni, hogy azok, akik félóránként felálltak, alacsonyabb vércukorszinttel és vérnyomással rendelkeztek, mint ülő társaik. Érdekesség, hogy azok, akik óránként egy-egy percre álltak fel, máris jobb vérnyomást produkáltak, viszont a vércukorszintjük nem maradt tartósan alacsony.

GettyImages-506653311
Fotó: simpson33 / Getty Images Hungary

Bár az még mindig nem tisztázott, hogy miért káros az egészségnek a hosszú megszakítás nélküli ülés, a tanulmány vezető szerzője szerint a lábizmaink inaktivitása állhat a háttérben. Az izmok ugyanis a vércukorszint fontos szabályozói. Ami pedig a vérnyomást illeti, a mozgás és így a séta is köztudottan javítja a keringést. Ülés során azonban a vér a lábakban gyűlik össze, ezért muszáj rendszeresen aktivizálni a lábizmokat ahhoz, hogy helyreálljon a véráramlás. 

A tanulmány szerzője „aktivitási falatkáknak” nevezte ezeket az apró szüneteket. A kutatás során a 11 önkéntes eltérő mennyiségben végzett mozgást. Voltak, akik harminc percenként egy percet mozogtak, mások hatvanpercenként ötöt, harmincperceként ötöt és hatvanpercenként ötöt. Végül pedig voltak, akik egyáltalán nem szüneteltek. A vizsgálat minden egyes szakaszában megmérték a vérnyomást és a vércukorszintet, ez alapján pedig a legjobb eredmények a harminc perc ülés, öt perc séta csapatból jöttek ki. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos azonban hozzátenni, hogy bármilyen mennyiségű mozgás több, mint a semmi. A legkevesebb gyaloglás is 4-5 pontnyi vérnyomáscsökkenést eredményezett a nyolc órán át tartó folyamatos üléshez képest. Az óránkénti egy perc gyaloglás kivételével minden típusú aktivitás hozzájárult a fáradtság csökkentéséhez és az alany hangulatának javításához. Természetesen a tanulmányban említett sétálási stratégiák nem helyettesítik a rendszeres testmozgást, de segíthetnek a hosszan tartó ülés káros hatásainak csökkentésében. 

De mi van akkor, ha nem ülsz, hanem állsz nyolc óráig? Bár az álló íróasztalok manapság nagy népszerűségnek örvendenek, nem tudod vele megúszni a félóránkénti sétálást. A folyamatos állás - ahogy az ülés - ugyanúgy káros, és hosszú távon rossz hatással lehet a hátra és a lábak ereire.

GettyImages-1219924862
Fotó: kate_sept2004 / Getty Images Hungary

Ahhoz azonban, hogy a félóránkénti séta valóban megszokássá váljon, meg kell változtatni az egész munkahelyi kultúrát. Ahelyett, hogy e-mailt írnál, inkább sétálj oda a munkatársadhoz, mindig tölts magadnak új pohár vizet, ha elfogyott. A kutatás vezetői kiemelték, remélik, hogy minél több munkáltatóhoz eljutnak majd ezek az eredmények, és lehetővé teszik az alkalmazottak számára, hogy szüneteket tartsanak a mozgás, nyújtózkodás, ezek által pedig az egészség érdekében.

Ilyen hatással van a testre az irodai munka - A képekért kattints tovább!

Hiába tűnik kényelmesnek az irodai munka, a számítógép előtt töltött hosszú órák és a légkondicionált környezet a szemet, a bőrt és a csontozatot is megviseli, nem is beszélve az immunrendszer gyengüléséről, a D-vitamin hiányáról és a súlyos keringési betegségekről, melyek kockázata sokkal nagyobbá válik.

Durva képeken az irodai munka hatása: 10 bizonyíték, hogy meglátszik a testen

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük