Duplázz rá az edzések hatékonyságára: a sorrend majdnem annyit számít, mint az, hogy mit csinálsz
Ha végig mindent bele akarsz adni, akkor erre figyelned kell.
Bármilyen fogyókúrás étrendet hatékonyan kiegészíthetsz egy erősítő edzésprogrammal, mely segít abban, hogy a fogyás során ne veszíts az izomtömegedből, így formásabb és fittebb legyél. Nem elég azonban egyszerűen csak kiválasztani pár gyakorlatot, és nekiesni.
Ha úgy döntesz, hogy egy szakember megkérdezése helyett saját személyi edződ leszel, akkor nem árt, ha néhány dolognak utánanézel. A gyakorlatok elsajátításán felül ugyanis több dologra is oda kell figyelni, így például a szünetre vagy a sorrendre.
Sorrend az edzésben
Amikor úgy döntesz, hogy a megismert gyakorlatokból egy saját programot állítasz össze otthon, nem árt a mozgásokat néhány egyszerű szempontot figyelembe véve végezni egymás után.
Aranyszabály természetesen, hogy minden edzés legalább öt-tíz perc bemelegítéssel kezdődik. Ami magát az erősítést illeti, a legtöbb esetben célravezető a keményebb gyakorlatokkal kezdeni, és fokozatosan haladni a könnyebbek felé. Ezzel elkerülhető, hogy a kisebb hatásfokú gyakorlatokkal már kimerítsd magad, és a fontosabbakat már hanyag módon végezd. Éppen ezért válaszd először azokat a gyakorlatok, amik több vagy nagyobb izomcsoportokat vesznek igénybe, majd haladj azok felé, amik egy-egy specifikus, kisebb csoportot céloznak.
A gyakorlatban ez például úgy nézhet ki, hogy a hátat és mellkast egyszerre megmozgató gyakorlatokkal kezdesz, majd később következik a bicepsz és tricepsz erősítése a felsőtest edzése során. Szakkifejezéssel ezt úgy mondják, hogy az összetett gyakorlatoktól kell haladni az egy-egy csoportra fókuszált izolációs gyakorlatok felé.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legtöbb torna esetében azonban több eltérő izomcsoport is dolgozik még akkor is, ha a felső és az alsó régiók számára külön-külön edzésterv szerint dolgozol. Ilyenkor szintén érdemes követni a szabályt, és a nagyobb izmokkal kezdeni még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy látszólag összevissza csinálod a gyakorlatok.
Valójában azonban teljesen rendben van, ha például először a törzsed mélyizmait edzed, aztán a hasadat, aztán a combodat, majd ismét a hasadat, ahelyett, hogy csokorba szedve egy-egy csoportot edzenél, majd folytatnád a következővel. Ez a váltogatás ugyanis lehetőséget ad arra, hogy folyamatosan teljes erőbedobással eddz, és mindegyik területre körülbelül azonos mértékben tudj figyelni. Ne feledkezz meg a végén a kötelező nyújtásról és az izmaid lemozgatásáról se!
Az ajánlottól természetesen egyedi esetben - például sérülések után - indokolt lehet eltérni, a kezdők számára azonban általános alapként ez a minta megfelelő.
A felülés variációi
Ha megtanulod a következő felüléseket szépen, szabályosan végezni, és rendszeresen, kapkodás nélkül csinálod is őket, akkor annak látványos eredménye lesz.
OLVASD EL EZT IS!
- fitnesz
- otthoni edzés