Évtizedes tévhit dőlt meg! A dohányzás nem oldja a feszültséget

Külföldi kutatók szerint éppen az dohányzás, illetve a nikotinéhség okoz fokozott stresszt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a dohányzol, egy feszült helyzetre adott első reakciód valószínűleg nem kérdéses. Rágyújtasz, hiszen az megnyugtat, oldja a stresszt, lecsillapítja a testet és az elmét.

Saját tapasztalataid azonban ez ügyben félrevezetőek lehetnek - állítják brit kutatók, a Daily Mail internetes oldalán. A dohányzás nem oldja a stresszt, épp ellenkezőleg: hozzájárul annak kialakulásához.

A cigaretta nem oldja a feszültséget

Az Oxfordi Egyetem és a King's College London kutatói szerint a széles körben elterjedt tézis, miszerint a dohányzás csökkenti a felgyülemlett feszültséget, hibás. Éppen az utolsó és a következő cigaretta elszívása között kialakuló nikotinéhség az, amire a szervezet stresszel reagál.

Röviden a kísérletről

A brit kutatók vizsgálataik során ötszáz dohányos ember stressz-szintjét mérték meg leszokás előtt, illetve azt követően.

Hat hónappal a kísérlet megkezdését követően azoknak az alanyoknak a szervezetében, akik már sikeresen letették a cigarettát, kevesebb stresszhormon termelődését mutatták ki, mint azokéban, akik még mindig füstöltek.

9 remek film, amiben jólesően dohányoznak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Négyszáz mérgező vegyület

A cigarettafüst több mint négyszáz mérgező alkotóelemet tartalmaz - így például kátrányt, szén-monoxidot, formaldehidet -, ám a függőség kialakításáért a nikotin felel. Ez a dohánynövényben természetes állapotban megtalálható anyag a belélegzést követően másodperceken belül felszívódik a véráramban, majd eléri az agyat.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A nikotin hatása a szervezetre

A nikotin megváltoztatja az idegrendszer aktivitását, időlegesen növeli annak vérellátását, fokozza a szívműködést. Lazítja a vázizomzatot is - többek között ennek köszönhetően érezheted úgy, hogy megnyugtat, ha rágyújtasz. A nikotin mindezek mellett nagymértékű addikciót alakít ki. Függő dohányosok esetében, amikor csökken a vérben a nikotinszint, az erős stresszt vált ki. Valójában ezt az érzést enyhíti a következő szál cigaretta - ám ez a fajta feszültség ki sem alakul nemdohányzónál.

Te próbáltál már leszokni a dohányzásról?

Ezt is szeretjük