Szabad-e hazudni a demens betegnek? 7 komoly dilemma, amit át kell gondolni az ápolásnál
Több etikai dilemma is felmerülhet, miközben demens szerettünket, rokonunkat ápoljuk otthon.
Az Alzheimer-kór és más demenciák jelentős kihatással lehetnek az információk megtartásának képességére és a döntéshozatalra. Mindez azzal jár, hogy a családtagok és a gondoskodást nyújtó személyek jellemzően többféle etikai dilemmával is szembetalálják magukat.
Nem minden esetben tudjuk a legjobb döntést hozni, azonban fontos, hogy már előre elgondolkodjunk ezeken, hogy ha hasonló helyzetbe kerülünk, legyenek kapaszkodóink arra nézve, hogy mi lehetne a legszerencsésebb kimenet az adott esetben. A felejtek.hu oldalán megjelent cikksorozat első felében hat ilyen dilemmát ismertettek, az alábbiakban pedig további hét átgondolásra érdemes kérdés olvasható.
Terápiás elhallgatások
Ha az igazság felkavarná demenciával élő szerettünket, beleférnek-e vajon a kisebb hazugságok? A szakma álláspontja megosztott a kérdésben. A legjobb ilyenkor az, ha figyelemelterelést alkalmazunk, és témát váltunk, érdekes tevékenységet kezdeményezünk, vagy az úgynevezett validációs terápiát alkalmazzunk.
Ez utóbbi lényege abban áll, hogy ha például valaki a rég elhunyt édesanyját keresi, a fókuszt kissé eltolva azt kérjük, meséljen róla nekünk, vagy épp arról, mit szeretett benne a legjobban.
Szexualitás
A szexuális aktivitás és a beleegyezés jelentőségének kérdése 2015-ben merült fel először igazán. Ekkor ugyanis bíróság elé állítottak egy férfit, mivel a vád szerint az Alzheimer-kórral élő feleségével folytatott szexuális életet. A férfit végül felmentették - ám a kérdés továbbra is aktuális. Ne feledjük, hogy pusztán a demencia diagnózisa nem tesz senkit képtelenné arra, hogy beleegyezését adja a szexuális együttlétbe, és a szexualitás fontos része lehet a jó életminőségnek. A nagy kihívást itt az jelenti, hogy hogyan biztosítjuk a szexuális aktivitásra való jogot úgy, hogy közben mindenkit védünk is attól, hogy kihasználják.
Genetikai tesztelés az Apolipoprotein E, azaz az APOE génre
A genetikai tesztek mindig rengeteg kényes kérdést vetnek fel, rögtön onnantól kezdve, hogy kik ismerhetik meg az eredményt, milyen lépéseket kell tennünk, ha valakinél kimutatják a génvariánst, és hogy hogyan lehet megküzdeni ezzel az információval.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha ugyanis valakinél kimutatják az APOE gén demenciával összefüggésbe hozható variánsát, az még nem jelenti azt, hogy az illetőnél ki is alakul majd a betegség: mindössze annyiról van szó, hogy magasabb a kockázata erre. A sok nehéz kérdés miatt például az amerikai Alzheimer Szövetség nem javasolja a tömeges tesztelést.
Az Alzheimer-kór kialakulását szűrő vértesztek
Jelenleg is zajlanak kutatások, amik olyan ígéreteket rejtenek, miszerint hamarosan képesek lehetünk már évekkel az Alzheimer-kór kialakulása előtt kiszűrni azokat a személyeket, akiknél feltételezhetőleg megjelenhet majd a későbbiekben a betegség. Ebben az esetben is az APOE genetikai teszteléshez hasonló dilemmák merülnek fel.
Antipszichotikus gyógyszerek adása
Az úgynevezett antipszichotikumok olyan állapotokon segítenek, mint a paranoia, hallucinációk, pszichózis - így pedig időnként a demenciában is alkalmazzák őket. Sajnos azonban megvannak a negatív mellékhatásaik is, ezért az orvosi álláspont szerint akkor célszerű adni ezeket, ha más módokon nem enyhíthetők a viselkedéses problémák.
A demenciagyógyszerek abbahagyása
A demencia esetében az állapot előrehaladásának csökkentése érdekében szoktak gyógyszeres kezelés alkalmazni. Ezek hatékonysága változó, egyesek számára jelentős változások tapasztalhatók, míg másoknál kevéssé mutatkoznak ezek a pozitívumok. Az azonban az ilyen esetekben is kérdés marad, hogy mennyivel lenne gyorsabb az állapotromlás, ha a demenciával élő személy nem kapná ezeket a szereket. Épp ezért a gyógyszerek folytatásának vagy abbahagyásának dilemmája sem egyszerűen eldönthető.
Életvégi döntések
Amikor a demenciával élő személy élete vége felé jár, a szeretteinek sok döntést meg kell hoznia. Egyesek még a demencia kialakulása előtt jól meghatározott preferenciáikról biztosítják családjukat, ami nagyban megkönnyíti a szeretteik helyzetét a későbbiekben. Azoknál viszont, akik nem nyilatkoztak arról, hogy milyen döntéseket hoznának ezekben az orvosi kérdésekben, a családnak kell meghatároznia, hogy a személy mit szeretett volna az újraélesztés, a különböző szondák, az infúziók és az antibiotikus kezelések tekintetében.
8 ital, ami védi a memóriát, megelőzi a demenciát
Nemcsak ételek, italok is bevethetők a memória védelme érdekében: agyserkentő hatásúak, segítenek megelőzni a demenciát.
Védik a memóriát, megelőzik a demenciát: 8 ital, amit napi szinten kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)