Nem csak a rossz memória utalhat demenciára: kevésbé ismert tünetekről beszél a neurológus
Számos oka lehet a demencia kialakulásának, éppen ezért tünetei is szerteágazóak. Neurológus szakorvos beszél a leggyakoribb jelekről.
A szellemi hanyatlás lehet egy előrehaladó, egyre romló betegség vezető tünete, de számos idegrendszeri működési zavar is járhat átmeneti szellemi hanyatlással.
Éppen ezért fontos még idejében diagnosztizálni a betegséget, hogy a megfelelő kezeléseket el tudják végezni a szakorvosok. Dr. Prinz Géza, a Neurológiai Központ neurológusa, pszichiáter, infektológus szerint a vizsgálatok célja azon betegségek felismerése, amelyekre elérhetők terápiás eljárások.
A demenciának több típusa ismert
A progresszív demencia, azaz előrehaladó elbutulás az agysejtek elvesztésével járó neurológiai betegség, melynek számos oka lehet.
- Vaszkuláris demencia: az agy körül írt vérellátási zavarának, oxigénellátásának csökkenésének következménye, amely az idegsejtek pusztulásához vezet. Ezt eredményezheti kis erek elzáródása vagy nagy verőerek elzáródása nyomán kialakult agylágyulások.
- Lewy-testes demencia: rendellenes szerkezetek, Lewy-testek jelennek meg az agyban, és vezetnek az idegsejtek elhalásához.
- Fronto-temporális demencia: az agy ezen területein rendellenes fehérjelerakódások okozzák a neuronok elhalását.
- Kevert demencia: többféle típusú demencia van jelen, és a tünetek is igen változatosak.
- Lassú vírusbetegségek okozta demenciák, mint például a Jacob-Creutzfeld-kór.
A legismertebb demenciával járó betegség az Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór általában fokozatosan jelentkezik: először csak enyhe memóriazavarokkal, tanulási nehézségekkel. Jel lehet a „megfelelő szó” használatának nehézsége, problémamegoldó képesség hanyatlása, döntéshozatalok nehezedése, vagy a tárgyak három dimenzióban történő érzékelésének zavara.
Alzheimer-kórnál, ahogy más típusú demenciáknál is az első fő tünet a rövid távú memória romlása: az érintettek elfelejtik, amit nem sokkal korábban tettek vagy mondtak, de a régmúlt eseményeire még teljesen tisztán emlékezhetnek. A mindennapi „rutin” feladatok, mint a tisztálkodás, öltözködés, evés egyre nehezebb, végül kivitelezhetetlenné válik számukra. Inkontinenssé válhatnak, az esetek többségében magatartásuk, személyiségük is megváltozik.
Összességében a teljesítőképesség mind mentális, mind fizikális szinten folyamatosan csökken; a betegek egy idő után önellátásra is képtelenné válnak, egyre nagyobb mértékű - 24 órás - felügyeletet igényelnek, végül legtöbbször valamilyen testi betegség szövődménye okozza a páciensek halálát.
Milyen tünetekkel lehet neurológushoz fordulni?
- Rövidtávú emlékezetkiesés.
- A mindennapi tervezés, döntéshozatal, figyelem nehézségei.
- Beszédzavar, azaz afázia.
- Begyakorolt mozgások zavarai, apraxia.
- Agnózia, azaz tárgyak, személyek felismerésének nehézsége.
- Pszichés változások, zavarok, mint a szorongás, félelem, depresszió.
- Motiváció hiánya, korábban kedvelt tevékenységek feladása.
- Személyiség megváltozása: agresszivitás, zárkózottság, közömbösség, nyugtalanság.
- Alvászavarok, éjszakai ködös tudatállapotok megjelenése.
- Vegetatív zavarok: mint a széklet-, vizeletürítés szabályozásának nehézségei.
- A diagnózis felállításához az egyéb szellemi hanyatlást okozó folyamatok kizárása szükséges. Ehhez az előzmények ismerete, a beteg megfigyelése, fizikális vizsgálata, kognitív tesztek elvégeztetése ad segítséget. Ha felmerül az agysorvadás gyanúja, ennek megjelenése nagy felbontóképességű képalkotó eljárásokkal könnyen láthatóvá válik - ismerteti dr. Prinz Géza, a Neurológiai Központ neurológusa, pszichiáter, infektológus.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A demencia kezelésére nincsenek jól bevált módszerek, és sajnos egyelőre oki kezelés sem létezik, a tüneti kezelés azonban a páciensek egy részénél fékezheti a betegség előrehaladását. Ez pedig mind az érintettnek, mind a családnak komoly segítséget jelenthet, így már az első jelek felfedezésekor érdemes orvosi segítséget kérni.
Agyserkentő gyógynövények: naponta kellene fogyasztani őket a memória védelméért
Az étrenddel és a napi szokásokkal is rengeteget lehet tenni a memória védelme érdekében, de akadnak olyan gyógynövények is, amelyek segítenek fenntartani a szellemi egészséget, így teaként fogyasztva rendszeresen segítik az agy működését.
Agyserkentő gyógynövények: naponta kellene fogyasztani őket a memória védelméért
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- támogatás
Kinek hány forint jár az otthonápolásért, és mik a feltételek? Utánajártunk
- demencia
- parkinson-kór