A fiatalkori Alzheimer-kór kialakulásához is hozzájárulhat: a magas koleszterinszint és 6 másik kockázati tényező
Friss kutatás azt támasztja alá, hogy a fiatalkori, tehát 65 éves kor előtt megjelenő Alzheimer-kór szorosan kapcsolódik a magas koleszterinszinthez.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Az Alzheimer Research UK újságban publikált friss kutatás eredményei szerint az LDL-koleszterin, közismertebb nevén a "rossz" koleszterin, magas szintje összefüggésbe hozható a fiatalkori Alzheimer-kór kialakulásának magasabb kockázatával.
A JAMA Neurology szaklapban közzétett vizsgálatban egészséges, valamint fiatalkori Alzheimerrel élő betegek koleszterinszintjét hasonlították össze. Azoknál, akiknek az LDL-koleszterin-szintje magasabb volt, a fiatalkori demencia gyakoribb előfordulását találták.
Amikor a vérmintákat genetikai elemzésnek vetették alá, az adatok arra mutattak rá, miszerint a fiatalkori Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek körében gyakrabban fordult elő az a génváltozat, mely az LDL-koleszterin fő fehérjéjét kódolja.
A magas koleszterinszint megnöveli az Alzheimer-kór kialakulását
A brit Alzheimer-kutatási társaság tudományos igazgatója, dr. Jana Voigt elmondta, a tudományos területen köztudomású, hogy a magasabb koleszterinszint megnöveli az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

A friss kutatás ugyanakkor azt támasztja alá, miszerint a fiatalkori, tehát 65 éves kor előtt megjelenő Alzheimer-kór esetében jelentős genetikai háttér előtt bontakozik ki a kapcsolat az emelkedett koleszterinszint és a betegség előfordulásának gyakorisága között. Kiemelte, hogy ugyan a vizsgálat nem tárt fel ok-okozati összefüggést, a két jelenség együttes előfordulásáról meggyőző bizonyítékokat szolgáltatott.
A kutató hozzátette, hogy habár ismert tény a koleszterin magasabb szintje és az Alzheimer-kór kialakulása közötti kapcsolat, a koleszterinszintet csökkentő statinok klinikai vizsgálatai eddig mégsem mutatták eddig, hogy statinokkal jól kezelhető vagy megelőzhető volna az Alzheimer.
Magas koleszterinszint a demencia hátterében
Dr. Voigt szerint sokan tudják, hogy a magas koleszterinszint a szív-és érrendszeri betegségek kialakulása szempontjából jelentős kockázati tényezőt jelent, ám az már kevesebb ember fejében él, hogy a demencia tekintetében ugyanígy fontos szerepet játszhat.
Javaslata szerint az agy egészségének megőrzése céljából a kiegyensúlyozott táplálkozás, a testsúlykontroll, a füstmentes és alkoholban mértékletes életmód és a testmozgás mellett a vérnyomás és a koleszterinszint alacsonyan tartása a leginkább célravezető.
További érdekességeket ide kattintva találsz!
Szívbarát ételek
Mutatunk néhány olyan élelmiszert, mely jó hatással van a testedre, különösen a szíved egészségére, rendkívül ízletes, és nem kell, hogy lelkifurdalásod legyen akkor sem, ha gyakran eszel belőle.
Képek forrása: Getty Images Hungary